S planétou Zem sa dejú čudné veci. Najbližších päť rokov bude prelomových, varujú vedci

  • Vedci upozorňujú na mimoriadne horúcu budúcnosť
  • Dopady klimatických zmien na planétu sú stále rýchlejšie
  • Môžu za to štyri hlavné faktory
globálne otepľovanie leto teplo
Ilustračný obrázok, Unsplash/Tomek Baginski, Matt Palmer
  • Vedci upozorňujú na mimoriadne horúcu budúcnosť
  • Dopady klimatických zmien na planétu sú stále rýchlejšie
  • Môžu za to štyri hlavné faktory

Vedci naznačujú, že čoraz rýchlejšie sa zvyšujúce teploty planéty signalizujú stále väčšiu silu globálneho otepľovania. Ide pritom o oveľa rýchlejšie naberanie sily, ako sa pôvodne predpokladalo. Podľa týchto odborníkov za to môžu štyri kľúčové signály.

Vysoké teploty v prvej polovici tohto roka, zvýšená teplota oceánov, klesajúci objem morského ľadu na Antarktíde a rekordné koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére. Zdroje v oblasti klímy pre americkú CNN uviedli, že najbližších päť rokov bude najteplejších v histórii ľudstva.

Niektorí vedci považujú súčasnú situáciu za očakávanú

Vedci každoročne zdôrazňujú prejavy klimatickej zmeny, rast globálnej priemernej teploty a topenie ľadovcov. Tento rok však v porovnaní s minulosťou zaznamenali značne rýchlejšie dopady klimatických zmien na planétu.

Súčasné klimatické podmienky prinášajú rekordné teploty v Ázii, rekordne teplé svetové oceány a rekordne nízke množstvo morského ľadu na Antarktíde. Vedúci výskumník na Miami University, Brian McNoldy vyjadril na Twitteri svoje rozčarovanie nad súčasným stavom, ktorý označil za „veľmi divný“. Jeho príspevok odvtedy videlo už vyše 1,3 milióna používateľov.

Niektorých vedcov však toto tvrdenie nerozrušilo, práve naopak. Tvrdia totiž, že hoci sú súčasné klimatické hodnoty varovné, nie sú nijako šokujúce a zodpovedajú očakávanému otepľovaniu planéty a vplyvu klimatického javu El Niňo.

Podľa ich slov sa planéta už v súčasnosti otepľuje o 1,2 stupňa Celzia viac ako pred priemyselnou érou a zároveň predpovedajú, že nasledujúcich päť rokov má byť vôbec najhorúcejších v histórii ľudstva.

ladovec arktida more
zdroj: Pixabay/Public Domain Pictures

Netradične veľká oblasť požiarov a horúce oceány

Alarmujúce klimatické dáta a správy sú dnes už na dennom poriadku. CNN informovala, že už prvá polovica tohto roka bola mimoriadne horúca, predovšetkým jún. Rekordné teploty hlásia ázijské krajiny ako Thajsko, Čína či Japonsko, uvádza The Guardian.

Vysoké teploty ovplyvňujú aj Kanadu, ktorá čelí lesným požiarom a oblasť požiarov je pätnásťkrát väčšia, než ako je v tomto období obvyklé.

Teplota svetových oceánov bola v máji najvyššia v histórii. Ich rýchle otepľovanie sa pritom začalo ešte pred oficiálnym vyhlásením El Niňa, uviedol klimatológ Maximiliano Herrera pre CNN.

Klimatická zmena ovplyvňuje aj polárne oblasti. Glaciológ Ted Scambos, ktorý sa zaoberá štúdiom ľadovcov a prírodnými fenoménmi spôsobenými ľadom, uviedol, že rozloha morského ľadu na Antarktíde bola na konci februára najmenšia od začiatku meraní v 70. rokoch.

Vedci sa však v jednom zhodujú. Jednohlasne tvrdia, že za rýchle otepľovanie planéty môže človek, pretože ho spôsobuje spaľovanie fosílnych palív, ktoré vedie k rekordným hodnotám oxidu uhoľnatého v atmosfére.

Zdroje: Twitter/Brian McNoldy, CNN, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá