S Ruskom ukončuje spoluprácu Európska vesmírna agentúra, spoločná misia na Mars sa nekoná

  • Európska vesmírna agentúra ukončuje spoluprácu s Ruskom na misii na Mars
  • Okolnosti na dôvod zastavenia spolupráce stále pretrvávajú
vesmír
Ilustračný obrázok, Unsplash/@nasa
  • Európska vesmírna agentúra ukončuje spoluprácu s Ruskom na misii na Mars
  • Okolnosti na dôvod zastavenia spolupráce stále pretrvávajú

Európska vesmírna agentúra (ESA) ukončuje spoluprácu s Ruskom na misii ExoMars, ktorá má na Mars dopraviť prieskumné vozidlo. TASR správu prevzala z webovej stránky stanice CNN.

Dôsledok vojny

Rada členských krajín ESA v utorok rozhodla, že naďalej pretrvávajú okolnosti, ktoré viedli k pozastaveniu spolupráce s ruskou vesmírnou agentúrou Roskosmos.

„V dôsledku toho ma rada poverila oficiálne ukončiť v súčasnosti pozastavenú spoluprácu s Roskosmosom na misiách ExoMars Rover a Surface Platform,“ napísal na Twitteri generálny riaditeľ ESA Josef Aschbacher.

Agentúra bude mať podľa jeho vyjadrení ďalšie informácie k dispozícii na tlačovom brífingu 20. júla.

V rámci misie ExoMars malo byť dopravené na Mars prieskumné robotické vozidlo Rosalind Franklin s vrtákom a automatickým ramenom, schopné pátrať po známkach života na červenej planéte. Rusko malo poskytnúť nosnú raketu, zostupový modul a pristávaciu platformu.

ESA pozastavila spoluprácu s Roskosmosom na misii ExoMars ešte v marci pre vojnu na Ukrajine a pre sankcie zavedené voči Rusku. V apríli oznámila ukončenie spolupráce na misii na Mesiac.

Jedinečné zábery

Avšak treba spomenúť, že v pondelok sa Američanom podarilo niečo výnimočné. Americký prezident Joe Biden a americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) odhalili prvú snímku z Vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba, ktorá poskytuje dosiaľ najhlbší pohľad do vesmíru.

Záber plný hviezd a galaxií ponúka najvzdialenejší pohľad na vesmír, aký kedy ľudstvo videlo z hľadiska času aj vzdialenosti. Ukazuje zhluk galaxií SMACS 0723 a zachytáva svetlo z obdobia nie príliš dlho po veľkom tresku, ktorý nastal pred 13,8 miliardami rokov.

V utorok by mali zverejniť ďalšie štyri snímky z ďalekohľadu. Mali by nimi byť záber veľkej plynnej planéty mimo našu slnečnú sústavu, dve snímky hmloviny a nový záber na zhluk piatich galaxií, ktoré „okolo seba tancujú“.

vesmír
zdroj: TASR/AP/NASA, ESA, CSA, and STScI via AP

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba, ktorý stál 10 miliárd dolárov a je výsledkom spolupráce NASA s Európskou vesmírnou agentúrou a Kanadskou vesmírnou agentúrou, vypustili do vesmíru vlani v decembri z Francúzskej Guyany.

Svoj vyhliadkový bod vo vzdialenosti 1,6 milióna kilometrov od Zeme dosiahol v januári. Je to najväčší a najvýkonnejší vesmírny ďalekohľad sveta.

Ide o najvzdialenejší pohľad do vesmíru z hľadiska vzdialenosti i času, keďže zachytáva obdobie krátko po vzniku vesmíru a zároveň i jeho okraj, uvádza AP. „Ide o najstaršie zdokumentované svetlo v dejinách vesmíru spred vyše 13 miliárd rokov,“ uviedol Biden počas odhalenia.

Toto svetlo je tak len o 800 miliónov rokov mladšie ako tzv. veľký tresk – teoretický bod výbuchu, po ktorom pred približne 13,8 miliardami rokov prišlo k vzniku vesmíru.

„Je to nové okno do histórie nášho vesmíru a dnes môžeme zahliadnuť prvé svetlo, ktoré cez toto okno svieti,“ dodal Biden.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá