Ako som sa stala ranným vtáčaťom

  • Každý človek môže byť úspešný a dokonca to nie je také ťažke ako to znie. Drž sa rady: Pracuj chytrejšie, nie ťažšie a nájdi si spôsob ako môže byť tvoja práca efektívnejšia.
girl tree climbing
  • Každý človek môže byť úspešný a dokonca to nie je také ťažke ako to znie. Drž sa rady: Pracuj chytrejšie, nie ťažšie a nájdi si spôsob ako môže byť tvoja práca efektívnejšia.

Ponúkame pár rád, na ktorých by si stále mal pracovať, ak chceš dosiahnuť viditeľné zmeny:

 

1. Začni pomaly. Každý deň opakuj zvyky, ktoré si si vytvoril.

Keď som si pred pár rokmi začala budovať svoje vlastné zvyky, urobila som jednu veľkú chybu. Chybou bolo, že som si toho na plecia zobrala veľa. Zaumienila som si vstávať každý deň o šiestej ráno a chcela som prečítať jednu knihu za týždeň. Ten rozdiel, kde som začala a kde som chela byť bol taký úžasný( a priveľký ), že som nakoniec aj tak zlyhala. A každé ďalšie zlyhanie mi dosiahnutie cielov len sťažovalo.

Čo som skutočne potrebovala, boli len malé víťazstvá a viditeľné posuny, ktoré mi pomohli pri vytváraní nových rutín aplikovateľných každý deň. Nakoniec som pochopila, čo znamená začať pomalými krokmi. Pointou je, sústrediť sa na svoju každodennú rutinu, ale nezaujímať sa do akej miery bude efektívna. Inak povedané, najprv kvantita a až potom kvalita. Výsledkom bude, že zaužívané zvyky si dokážeš zautomatizovať.

article2

foto: sportshealthscience.com

 

2. Čítaj. Jednu stranu denne. 

Začala som čítať len jednu stranu knihy denne, ešte pred tým, ako som išla spať. Zvyčajne som dokázala prečítať aj viac, ale už tú jednu stranu som považovala ako úspech. Neskôr, keď sa môj zvyk stal dostatočne silným, čítala som 15min, až 30min každý večer a 30min každé ráno. V roku 2013, keď som začínala iba s jednou stranou, som dokázala prečítať 7 kníh. V roku 2014 to bolo 22 kníh a minulý rok som dokázala prečítať až 33 kníh. Ja som na tomto zvyku pracovala rok a pól. Pravdepodobne sa to zdá, ako dlhý čas, ale je to iba uhol pohľadu.

Reading in bed

foto: mysteryreadersinc.blogspot.com

 

3. Španielčina. Jedna hodina každé ráno. 

Vždy som chcela vedieť po španielsky. Preto som každé ráno začala pracovať na mojom ďalšom zvyku, a tým bolo používanie aplikácie Duolingo. Duoligo je mobilná aplikácia, pomocou ktorej sa naučíš niekoľko jazykov a je zadarmo. Lekcie sú krátke, zaberú ti tak 10 min a popritom môžeš piť svoju rannú kávu. Nakoniec som pokračovala s dvoma, troma lekciami a dokonca to bola aj zábava.

Duolingo

foto: fastcompany.net

 

Vytváranie svojich zvykov môže trvať dlhšiu dobu. Veľakrát som bojovala s presvedčením, že musím vstať skôr. Strávila som štyri mesiace sústredením sa len na tento zvyk. Teraz som šťastná, že som sa to dokázala naučiť a skoro každý deň vstanem skôr, bez toho aby som sa obzvlášť snažila.

Na jednom zvyku by som chcela popracovať aj v roku 2016, a tým je začať chodiť viacej do posilňovne. Musím si stanoviť čas, ktorý bude pre mňa najvhodnejší a z cvičenia si spraviť každodennú aktivitu, ktorá ma bude baviť.

effects-excercise-social-anxiety

foto: learntolive.com

Zdroj: autor, zdroj titulnej fotografie: psychologies.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK