Podľa Blahu je prezidentka tyran. SAV sa za jeho výroky ospravedlňuje: Nespĺňajú ani základné požiadavky slušnosti

  • Od jeho výrokov sa SAV dištancuje
  • Ospravedlňujú sa prezidentke aj verejnosti
  • Do hlavy štátu sa púšťal na sociálnych sieťach aj protestoch
čaputová, blaha
FB/Zuzana Čaputová, TASR/Jaroslav Novák
  • Od jeho výrokov sa SAV dištancuje
  • Ospravedlňujú sa prezidentke aj verejnosti
  • Do hlavy štátu sa púšťal na sociálnych sieťach aj protestoch

Známy opozičný politik Ľuboš Blaha, ktorý je podpredsedom strany Smer-SD, sa netají tým, že našu prezidentku Zuzanu Čaputovú nemá práve v láske. Viackrát sa do nej verejne pustil a hlavu štátu urážal.

Zábrany pritom nemá v bežnom, ani online svete.

Verejne ju označil za vlastizradkyňu

Písali sme o tom, keď prezidentka zverejnila fotku v kroji z dielne Danky Tropkovej. Fotka okamžite zaznamenala reakciu tisícok Slovákov a zatiaľ čo ju viacerí za hájenie kultúry chválili, Blaha si neodpustil uštipačné poznámky.

Na sociálnej sieti vtedy napísal„Ešteže hlava štátu určuje intelektuálne trendy. Dnes sa Čaputová navliekla do ľudového kroja. Cvak, retuš, foto. Gratulujeme k tomuto mimoriadne cennému príspevku do dejín politológie.“

Na „čapicovom proteste“ v Rimavskej Sobote, ktorý si v októbri Smer usporiadal, Ľuboš Blaha na pódiu vyhlásil, že Zuzana Čaputová je najväčším tyranom na Slovensku. Prezidentku tak nazval v súvislosti s neuznaným referendom, o ktoré sa jeho strana snažila. Označil ju vtedy aj za vlastizradkyňu či hovorkyňu americkej ambasády.

SAV sa zaňho ospravedlňuje prezidentke aj verejnosti

Ľuboš Blaha je okrem poslanca Národnej rady aj zamestnancom Ústavu politických vied na Slovenskej akadémii vied. SAV k jeho vyjadreniam na Zuzanu Čaputovú vydala stanovisko. Predsedníctvo sa prezidentke za slová svojho zamestnanca ospravedlnilo.

SAV uvádza, že viaceré vyjadrenia Ľuboša Blahu k prezidentke Zuzane Čaputovej „nespĺňajú ani základné požiadavky slušnosti“. Ďalej píšu, že sa jeho vyjadrenia úplne vymykajú étosu, ktorým by sa mal spravovať vedec, člen akademickej obce.

Predsedníctvo SAV vydalo stanovisko k vyjadreniam zamestnanca SAVhttps://www.sav.sk/?lang=sk&doc=services-news&source_no=20&news_no=10025

Posted by Slovenská akadémia vied on Tuesday, November 23, 2021

Konštatujú, že predsedníctvo SAV sa snaží do politických diskusií nezapájať, avšak „nemôže strpieť opakované popieranie etických štandardov záväzných pre člena vedeckej komunity, ako sme tomu svedkami zo strany tohto zamestnanca SAV“.

V stanovisku na záver uviedli, že sa predsedníctvo Slovenskej akadémie vied od daných výrokov dištancuje, pričom sa zároveň ospravedlňuje ako prezidentke, tak aj verejnosti.

Zdroje: Slovenská akadémia vied, SIU, SIU, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie