Si freelancer a nepracuješ v coworkingu? Štúdia hovorí, že by si mal

  • Začal si makať na vlastnom projekte a chýba ti komunita? Rozbiehaš biznis a potrebuješ kreatívne prostredie? Práve si skončil školu a chceš boostnuť svoju kariéru? Dal si sa na freelancing a už ti doma hrabe? Podľa štúdie v Harvard Busines Review je coworking ideálnym prvým krokom.
  • Začal si makať na vlastnom projekte a chýba ti komunita? Rozbiehaš biznis a potrebuješ kreatívne prostredie? Práve si skončil školu a chceš boostnuť svoju kariéru? Dal si sa na freelancing a už ti doma hrabe? Podľa štúdie v Harvard Busines Review je coworking ideálnym prvým krokom.

Gretchen Spreitzer, Peter Bacevice a Lyndon Garrett sú vedci, ktorí roky skúmajú, čo robí ľudí v práci šťastnejšími. Spreitzer v jednej zo svojich štúdií dala ľuďom na stupnici od 1 po 7 ohodnotiť ich radosť v práci.

Zistila, že tí z nich, ktorí pracovali v coworkingoch, sa v priemere blížili k číslu 6. Tak vysoký výsledok ju aj kolegov prekvapil natoľko, že sa začali pýtať, prečo to tak je. Dôvody rozdelili do niekoľkých kategórií a v roku 2015 ich publikovali.

Vidíš vo svojej práci väčší zmysel

V coworkingu sa stretávajú ľudia, ktorí robia na vlastných projektoch. To znamená, že sa sami rozhodli, čo budú robiť a prečo to budú robiť. Ak patríš medzi nich, tak vo svojej práci vidíš vyššiu hodnotu, než keď si bol menším či väčším kolieskom vo firme niekoho iného.

Ďalším pozitívnym faktom je, že do coworkingu – na rozdiel od firemnej kancelárie – prichádzaš sám za seba, bez toho, že by si musel nahadzovať pracovnú masku. Nemusíš sa prispôsobovať firemnej politike a korporátnym štandardom, prispôsobuješ sa len svojmu vkusu a nálade. V coworkingu neexistuje konkurencia v tom, kto nahradí šéfa. Nemusíš sa „biť“ s kolegami o to, kto z vás dostane povýšenie. Naopak, konverzácie medzi spolupracovníkmi v coworkingu bývajú úprimné a otvorené.

Medzi tými, ktorých v coworkingu stretneš, sa zopár ľudí venuje tomu istému, čo ty, väčšina však niečomu úplne inému. A vďaka tomu, že si v tak rôznorodej skupine ľudí, získavaš a posilňuješ svoju vlastnú identitu, ako aj pocit unikátnosti. A keď vieš, kto si, aké máš skilly a v čom si dobrý, vieš druhým aj pomôcť a poradiť.

Jedným z hlavných pravidiel zdieľaných pracovných priestorov je vzájomná podpora a pomoc. „Zmysel (v práci) môže tiež vychádzať z prostredia, kde je normálne pomáhať jeden druhému a kde je mnoho príležitostí to aj spraviť,“ píše sa v článku o štúdii. A kto sa cíti zmysluplnejšie než ten, čo môže pomôcť inému?

Sloboda je super, ale bez rutiny to nejde

Jednou z veľkých (ne)výhod freelancovania je, že si úlohy a stretnutia určuješ sám. Do práce môžeš prísť, kedy chceš, odísť môžeš, kedy chceš. Potrebuješ si ísť vybaviť niečo na úrad? Nech sa páči. Ideš si cez obed zaplávať, lebo je menej ľudí na plavárni? Nie je problém.

Takáto sloboda však prichádza aj s nástrahami. Vyžaduje si totiž silnú sebadisciplínu a poctivosť. Ako píšu autori štúdie, “aj keď si ľudia vážia autonómiu, ktorú im freelancovanie poskytuje, zistili sme, že rovnako si vážia istú štruktúru vo svojom pracovnom živote. Príliš veľká sloboda, pri ktorej chýbajú rutiny, totiž dokáže paralyzovať produktivitu.“

Aby si ľahšie nadobudol niektoré návyky, je dobré mať komunitu podobne fungujúcich ľudí. Práve coworking je miesto, kde sa týmto rutinám môžeš priučiť či získať tipy a triky od iných.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: unsplash.com

Pre tvoj time manažment a efektivitu je dobrý aj istý sociálny tlak. Asi si dvakrát premyslíš, či nepôjdeš radšej už pracovať, keď vidíš ostatných, ako makajú, a ty ešte stále sedíš na druhom kapučíne.

Na jednej strane coworking poskytuje dostatočnú voľnosť, aby si sa rozhodol, kedy a ako chceš pracovať, či chceš byť sám alebo s ostatnými v open space. Na druhej strane sa dobrovoľne a nepriamo zaviažeš k určitým pravidlám, ktoré kvôli okoliu nebude jednoduché porušiť.

Komunita je dôležitá aj pre freelancera

Keď odídeš zo zamestnania alebo skončíš školu, je celkom fajn mať na chvíľu ticha bez kolegov či spolužiakov. Ak však už pol roka sedíš sám v obývačke za počítačom a riešiš stále tie isté úlohy bez hlbšej interakcie s niekým iným než je tvoj partner, začne to celkom liezť na mozog.

Portál FastCompany v článku Why Isolation Is A More Serious Problem For Freelancers Than You Think píše, že aj keď takáto práca je na prvý pohľad očarujúca, práve samota ťa môže časom obrať o kreativitu a schopnosť riešiť problémy. Prečo? Jednoducho sa o ne nemáš s kým podeliť.

Pravidelné eventy a členské akcie v coworkingu prispievajú k budovaniu komunity a lákajú nových členov. Vďaka tomu sa komunita diverzifikuje tak po osobnostnej, ako aj odbornej stránke, a pre teba ako člena to je len výhra. Vďaka týmto ľuďom získaš nový pohľad nielen na svoje vlastné pracovné výzvy, ale aj na životné postoje a problémy, ktoré riešiš mimo práce.

Krása coworkingov je v tom, že nikdy nevieš, koho kedy stretneš. Si dizajnér a potrebuješ poradiť? Určite stretneš v coworkingu dizajnéra. Zároveň sa môžeš pobaviť s copywriterom aj developerom. A na večernom evente možno stretneš life coacha, ktorý ti povie zaujímavý príbeh mimo tvojej oblasti záujmu a otvorí ti nové obzory.

Že to nie je pre teba, lebo si introvert? Nevadí, môžeš sa tomu vyhnúť. Interakcia s inými ľuďmi v coworkingu nie je povinnosťou. Alebo sa na to môžeš pozrieť ako na výzvu a pomaly sa pri zohrievaní obeda v kuchynke zapájať do konverzácie.

Ako dodávajú autori štúdie, „aj keď sme zistili, že niektorí ľudia interagovali s ostatnými v coworkingu menej než ostatní, stále mali silný pocit stotožnenia sa s komunitou. Podľa nás je to tým, že potenciál interakcie je neustále prítomný, kedykoľvek ju budú potrebovať alebo chcieť.“

Ak ešte stále váhaš

Aj keď štúdia zhŕňa základné oblasti, vďaka ktorým sa podľa autorov ľuďom pracujúcim v coworkingoch darí, dovolíme si pridať ešte niekoľko ďalších postrehov. Okrem väčšieho zmyslu v práci, kvalitnej komunity ľudí a štruktúre pracovného života, je dôležitá aj – počkaj si na to – silná a rýchla wifi. Banálna vec? V súčasnosti ani nie.

Dnes už má každý coworking priestor aj svojho community manažéra, ktorý sa úprimne a plnohodnotne zaujíma o potreby každého člena a snaží sa mu čo najviac vyjsť v ústrety. Zisťuje, ako ti môže pomôcť, či ťa vie spojiť s ľuďmi, ktorých hľadáš, alebo ti len jednoducho poradí, keď niečo potrebuješ. Práve dobrý community manažér je základom priateľských a otvorených vzťahov v coworkingu.

Mnohé priestory tiež ponúkajú mentoringové programy a pomôžu ti spojiť sa s ľuďmi, ktorí tvoje podnikanie správne nasmerujú. Nejeden priestor funguje vo viacerých mestách a krajinách, a tak vieš nájsť tú správnu pomocnú ruku alebo dobrý tip práve tam, kde najviac potrebuješ.

Coworking možno nie je riešením na všetky tvoje freelancerské problémy. Asi nie je ani zázračným  miestom, ktoré ťa na stupnici efektivity „nula až Leonardo da Vinci“ dostane niekde k Timovi Ferrissovi. Je však skvelou alternatívou, ktorá ti pomôže začať a boostne teba aj tvoj projekt na nový level.

Zdroj: 0100Campus

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá