Silic tričko: Párty bez škvŕn

  • Dali ste si na párty vašu obľúbenú košeľu a počas najväčšej zábavy se sa obliali? Alebo na rodinnej oslave si o vás obtreli jašiace sa deti čokoládové ruky? Tak to sa vám zíde niekoľko Silic tričiek.
image_1397634269.jpeg
  • Dali ste si na párty vašu obľúbenú košeľu a počas najväčšej zábavy se sa obliali? Alebo na rodinnej oslave si o vás obtreli jašiace sa deti čokoládové ruky? Tak to sa vám zíde niekoľko Silic tričiek.

 

Samočistiace Silic tričko je vyrobené z hydrofóbnej nanotechnológie. Je zložené z polyestrovej tkaniny, ktorá je vrstvená miliardami častíc oxidu kremičitého. Ten zaručuje, že sa kvapalná molekula od tkaniny ihneď odrazí. Sú na nej totiž mikroskopické vrstvy vzduchu. Kvapalina dopadne na tričko v guľovej forme a pod uhlom 150 stupňov sa odrazí. Škrvnu na tričku teda nikdy neuvidíte.

Obdobným vynálezom bol v roku 2013 NeverWet, ktorý poskytoval riešenie pomocou superhydrofóbnej vrstvy. Takáto vrstva odpudzuje nielen vodu, ale aj ťažké oleje. V Silic tvrdia, že sú zameraní iba na kvapaliny ako malinovky, kečup, alebo aj pot. Ten sa prirodzene odparuje a prechádza tkaninou bez škvŕn. Tričká sú zdravotne nezávadné a absolútne bezpečné.

Dizajn je určený pre odvážne typy, ktoré majú radi štýl a jednoduchosť. Podľa tvorcov vylepšuje postavu a doslova kričí (z angl. scream). Tričká sú ultra jemné a priedušné. K dispozícii sú v žiarivo bielej a čiernej farbe. Na rozdiel od hydrofóbnych povlakov, ktoré sa zmyjú po jednom vypraní, Silic tričká je možné prať v rukách aj v pračke a vydržia 80 umývacích cyklov.

Na Kickstarteri startup dostal takmer 300 tis. dolárov, čím prekročil svoj cieľ približne päťnásťnásobne. Investovalo do neho 4039 ľudí.

S nápadom prišiel vysokoškolský študent Aamir Patel. Pred vytvorením Silic tričiek založil LÜM Apparel– jedinečné tričko, ktorého grafiku si môže užívateľ prispôsobiť. V tričku sa nachádzajú látky, ktoré sa dajú svetlom upraviť na akýkoľvek dizajn – nápis alebo fotografiu. Ten vydrží približne 15 minút úplne ostrý, potom sa pomaly vytráca a môžete si vytvoriť nový.

Celý proces je rýchly a jednoduchý – cieľovú grafiku si zobrazíte fullscreen na svojom tablete alebo smartfóne a priložíte na chvíľu k tričku. Druhý spôsob je pomocou LED svetla, ktorým obrázok na tričko nakreslíte. Tento projekt na Kickstareri získal 22 369 dolárov od 406 ľudí a tak viac než dvojnásobne prekročil svoj cieľ.

Spoločnosť okrem tričiek pripravuje aj ďalšie druhy oblečenia ako kabáty, nohavic, sukne, košele a iné. Ak ste kampaň nestihli, môžete si tričká za 48 dolárov predobjednať na silicshirts.com alebo sa stať fanúšikom na Facebooku.  

zdroj: silicshirts.com, wonderfulengineering.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK