Skeptik Snowden kritizuje Google Allo: „Nepoužívajte ho.“

  • Google Allo je nová komunikačná appka, ktorú Google uviedol na trh 21. septembra. O jej úspechu svedčí i fakt, že dodnes bola stiahnutá už vyše 1 miliónkrát! Spoločnosť sľubuje nový rozmer chatu: “Inteligentná aplikácia, ktorá ti pomôže povedať i robiť viac. Dajte do chatov viac seba”.
edward-snowden-google-allo
  • Google Allo je nová komunikačná appka, ktorú Google uviedol na trh 21. septembra. O jej úspechu svedčí i fakt, že dodnes bola stiahnutá už vyše 1 miliónkrát! Spoločnosť sľubuje nový rozmer chatu: “Inteligentná aplikácia, ktorá ti pomôže povedať i robiť viac. Dajte do chatov viac seba”.

V náväznosti na launch nového komunikátora Google Allo sú bezpečnostní experti v pozore. Google totiž upustil od svojho pôvodného prísľubu zabezpečiť užívateľom 100% ochranu ich súkromia.

google-allo-duo-messenger-app

Foto: thehackernews.com

Známy americký whistle-blower Edward Snowden, bývalý zamestnanec CIA a kritik americkej NSA či iných agentúr, provokuje svojimi vyjadreniami po uvedení tejto aplikácie na americký trh. Tvrdí, že Google Allo nie je nič viac než spôsob ako monitorovať informácie a vykonávať dohľad nad americkými užívateľmi.

Spor vznikol už v máji na vývojárskej konferencii Google I/O, kde Google predstavil svoju novú aplikáciu verejnosti. Prísľuby vtedy zneli, že tento komunikátor bude šifrovaný a pre užívateľov bezpečný.

Zástupcovia spoločnosti Google vyhlásili, že Allo dočasne uchováva všetky konverzácie v dátových centrách spoločnosti. Znamená to, že sú chránené pred útokmi hackerov a identita užívateľov k správam priraďovaná nie je. V prípade využívania režimu Inkognito pre end-to-end šifrovanie konverzácie ju Google dokonca nebude môcť čítať vôbec.

O niekoľko mesiacov neskôr však Google upustil od pôvodne ohlásenej funkcie ochrany osobných údajov. V prípade nezvolenia režimu Inkognito, budú správy ukladané automaticky. Ide o zmenu o 180° oproti pôvodným plánom a napriek tomu, táto zmena nebola formálne ohlásená verejnosti.

Tak ako väčšina chatovacích aplikáciácií, Allo aktuálne používa HTTPS protokol na zabezpečenie prenosu dát medzi zariadeniami. Zjednodušene povedané, zabezpečenie pred hackermi je zaručené, no konverzácie sú ľahko dostupné v Google dátových centrách a jednoducho prístupné komukoľvek s povolením.

edward-snowden-730x399

foto: thenextweb.com

Ako povedal Snowden, Allo je v podstate cesta, vďaka ktorej môžu vládne agentúry  monitorovať aktivitu vybraných občanov. Informácie sú uložené na mieste, kde len čakajú na to, kým sa k nim dostane niekto, komu bolo udelené povolenie. Alarmujúce je, že získať takéto povolenie nie je až tak ťažké, ako by ste si mohli myslieť.  Vlani prišlo k schváleniu až 1500 žiadostí o odpočúvanie podaných americkými agentúrami.

Neznamená to, že užívanie Google Allo by bolo nebezpečné. Je iba na tebe, či budeš veriť skeptikom alebo sa rozhodneš dať Allo šancu a dôverovať Googlu, že tvoje rozhovory sú v bezpečí.

Zdroj: thenextweb.com, zdroj titulnej fotografie: hackread.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech