Škoda nám ukázala svoje revolučné auto. Odomkneš ho telefónom

  • Najväčším ťahákom pri novinke bude vylepšený športový dizajn a technológie
  • Scala má najväčší batožinový priestor v triede a pokrokové technológie
  • Odomknúť alebo sledovať ju môžete priamo cez telefón
Škoda Scala
  • Najväčším ťahákom pri novinke bude vylepšený športový dizajn a technológie
  • Scala má najväčší batožinový priestor v triede a pokrokové technológie
  • Odomknúť alebo sledovať ju môžete priamo cez telefón

Na prvý pohľad športové, ale stále s odkazom na značku Škoda. Scala je úplnou novinkou, ktorá nahrádza Rapid, a k nám sa dostane v prvej polovici roka 2019.

Škoda nás na svetovú premiéru zobrala do Izraela, kde nové auto pre rodinu a mladých ľudí štýlovo odhalila. Ak sa pýtate na názov auta, tak Škoda si ho zobrala z latinského jazyka, kde Scala znamená rebrík alebo schodisko.

Novým modelom Škoda Scala otvárame novú kapitolu vozidiel kompaktnej triedy. Ide o úplne nový automobil, ktorý v triede výrazne posúva merítka v oblasti technológií, bezpečnosti a dizajnu,“ povedal predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Auto Bernhard Maier.

Najkrajšia Škoda?

Po úvodnom odhalení sme si novú Scalu mohli pozrieť naživo. Model stojí na vynovenej platforme MQB A0 a je o niečo väčší ako Rapid, ktorý prakticky nahrádza. Po posadení za volant sa cítite, ako v inom vesmíre od Škody. Po vzore z prémiovej triedy máte pred sebou 10,25 palcový displej a ihneď vedľa seba ďalšiu 9,2 palcovú obrazovku, ktorá slúži na ovládanie multimediálneho systému. Interiér prešiel premenou, a tak bude zatiaľ pre Škodu jedinečný.

Vadí nám však, že ovládanie hlasitosti bude stále len pomocou dotykových tlačidiel na obrazovke.

Auto dostalo výrazne štýlovejší charakter a športový strih. Naživo je to jedna z najkrajších „škodoviek“, ktorú na cestách nájdete. Aj v tomto dizajne má ešte prsty Jofez Kabaň, ktorý je už dnes šéfdizajnérom v BMW.

Scala sa bude snažiť oslovovať okrem rodín aj mladších ľudí, ktorí sú zvyknutí na používanie moderných technológií, a donesie k nám možnosti, ktoré nemajú ani výrazne drahšie autá.

Motoricky bude nová Škoda patriť skôr k štandardu. V ponuke bude na výber z piatich verzií. Trojica trojvalcov 1.0 TSI, jeden diesel 1.6 TDI a našťastie nebude chýbať výborný štvorvalec 1.5 TSI. Ten bude najsilnejšou verziu s výkonom 150 koní. Základ bude tvoriť 1.0 TSI s výkonom 95 koní.

Pre náročnejších zákazníkov bude k dispozícii aj adaptabilný podvozok, kde si vodič môže zvoliť medzi komfortným a športovým nastavením.

K autu sa pripojíte aj cez hodinky

Čo nás pri prezentácii zaujalo, boli možnosti mobilných technológií. Auto bude v prípade nových služieb vo svojej triede ďaleko za konkurenciou.

Škoda Scala bude mať možnosť zamykania alebo odomykania cez mobilnú aplikáciu, diaľkový prístup k dátam auta, jeho presnú lokalizáciu alebo už známe alarmy. Napríklad požičiate svoje auto a viete si nastaviť upozornenia, keď prekročí určitú rýchlosť alebo polohu. Aplikáciu má Škoda pripravenú aj pre majiteľov smart hodiniek.

Okrem toho dostane vynovený systém sledovania mŕtveho uhla, ktorý bude teraz za pomoci radaru vidieť až 70 metrov za auto. Systém tak bude precízne fungovať aj na diaľniciach či rýchlostných cestách. Samozremosťou bude držanie v pruhoch, adaptabilné LED svetlá, či asistent, ktorý dáva pozor pri cúvaní na okolité autá.

Kufor je opäť rekordérom

Auto dostalo Full LED technológiu do predných, ale aj zadných svetiel, ktoré majú vynovenú grafiku. Okrem toho opäť ukazujú na milý detail, a to český kryštál.

Rázvor novej Škody Scala je 2649 mm a je tak tesne aj za Škodou Octavia. Objem batožinového priestoru je, ako inak, rekordérom vo svojej triede. Má takmer 500 litrov. Presne 467 litrov. Na Scalu navyše dostanete aj štýlové 18 palcové disky. Práve v tomto prípade určite odporúčame zakúpenie adaptabilného podvozku.

Nezabudlo sa ani na „povinné“ doplnky Simpley Clever. Samozrejmosťou je škrabka na ľad, ktorú sme pre testovaní iných modelov v minulosti už viackrát využili.

Čo sa nám však páči na novej Škode najviac je jej celkový dizajn. Auto vyzerá veľmi sviežo a okrem toho má čo ponúknuť aj mladým vodičom. Špičkové sú najmä technológie previazané s mobilným telefónom či hodinkami.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech