Skúsený, ale plný hnevu. O novom premiérovi Ficovi píšu v zahraničí bez servítky

  • Portály The Guardian a Euronews píšu o novovymenovanom premiérovi Slovenskej republiky
  • Robert Fico je podľa nich skúsený politik, ktorý je plný hnevu
premiér
Robert Fico, Startitup/Matej Hlbočan
  • Portály The Guardian a Euronews píšu o novovymenovanom premiérovi Slovenskej republiky
  • Robert Fico je podľa nich skúsený politik, ktorý je plný hnevu

Odkedy sa u nás konali 30. septembra predčasné parlamentné voľby, Slovensko sa čoraz častejšie objavuje v zahraničných médiách.

Jedna postava sa však medzi článkami o víťaznej strane Smer-SSD, či o budúcnosti slovenskej politiky, neustále vyníma. Áno, uhádol si, je to Robert Fico. Práve o ňom aktuálne po vymenovaní novej vlády prezidentkou Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovou, píše portál Euronews aj The Guardian.

Kto je Robert Fico?

To, že sa na čelo republiky opäť dostal ostrieľaný ľavicový politik, ktorého kariéra je známa viacerými kontroverznými kauzami, poukazuje podľa oboch médií na vzostup nacionalisticko-populistických vodcov v Európe. „Proruského šéfa novej koalície evidentne inšpirujú nacionalisti ako Viktor Orbán a Donald Trump,“ píše The Guardian hneď na úvod bez servítky.

Robert Fico, vyrastal v malom slovenskom meste Topoľčany, približujú zahraničné médiá. Narodil sa ako syn vodiča vysokozdvižných vozíkov a predavačky. Jeho detstvo sa odohrávalo v dobe, keď komunistická strana držala nad Československom pevnú ruku.

V roku 1987, vo veku iba 23 rokov, sa rozhodol dobrovoľne vstúpiť do Komunistickej strany. Tento strategický krok odštartoval cestu k jeho budúcej kariére.

Jeho študentské obdobie však vôbec nenasvedčovalo tomu, že by sa z neho mal stať radikálny politik, politický demagóg alebo človek plný hnevu. Takto ho vidí The Guardian.

Pád komunizmu využil vo svoj prospech

Robert Fico začal pre svoju politickú kariéru využívať meniace sa politické prostredie. Po tom, čo v roku 1989 prebehla Nežná revolúcia a v roku 1993 sa stalo Slovensko samostatným štátom, sa Fico pridal k Strane demokratickej ľavice.

Neskôr zohral kľúčovú úlohu pri založení strany Smer – sociálna demokracia. Hoci táto organizácia deklarovala demokraciu a sociálnu spravodlivosť, pozorovatelia rýchlo zistili, že osobné ambície Roberta Fica často prevyšovali ideologické zásady.

Po siedmich rokoch v opozícii dosiahol Fico v roku 2006 významné víťazstvo vo voľbách tým, že prisahal ochraňovať tých, ktorí zaostávali v krajine a smútili za „zlatou érou“ komunizmu.

Napriek krátkej odmlke od roku 2010 sa Ficova strana o dva roky neskôr vrátila k moci, vďaka tvrdému postoji voči migrantom. Jeho kariéru však silno naštrbila vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice v roku 2018, ktorá viedla k jeho odstúpeniu.

Napriek tomu Fico nezanechal svoje politické ambície a pustil sa do brutálneho politického boja, charakteristického ostrou kritikou vlády a najmä prezidentky.

Ostrá rétorika

Jeho politická rétorika sa neskôr stala extrémnejšou a zahŕňala útoky na západných spojencov, hrozby veta Ukrajiny do NATO, kritiku sankcií voči Rusku a snahu oddialiť konzervatívnych voličov od tých liberálnejších.

Prezidentku Slovenska, Zuzanu Čaputovú, označil za „bábku USA“, za čo ho napokon aj žalovala. Fico sa taktiež vyjadroval kriticky voči rôznym oponentom a neziskovým organizáciám a často ich označoval za ľudí pod vplyvom amerického finančníka Georgea Sorosa. Ďalším terčom jeho kritiky je opakovane LGBT komunita na Slovensku.

Fico o Orbánovi

„Vidíme Viktora Orbána ako jedného z tých európskych politikov, ktorí sa neboja verejne brániť záujmy Maďarska a maďarských ľudí,“ povedal Fico v rozhovore pre Reuters minulý mesiac. „Umiestňuje ich na prvé miesto. A to by malo byť úlohou zvoleného politika – starať sa o záujmy svojich voličov a svojej krajiny,“ dodal.

„Požičiava si od Trumpa a urobí a povie, čo je potrebné, bude to brať sprava aj zľava. Jeho hlavným záujmom je teraz rozložiť úsilie súdov… Uteká spravodlivosti tým, že vyhráva,“ povedal krátko pred minulomesačným prieskumom Milan Nič, vedúci výskumný pracovník Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy pre The Guardian.

Slováci majú na nového premiéra rôznorodý názor

V uliciach Bratislavy sa jeden muž pre Euronews vyjadril, že Ficovu politiku schvaľuje. „Nemáme peniaze po vojne na Ukrajine a po pandémii COVID-19, ale možno budeme mať stabilnejšiu vládu a dúfam, že menej hnevu,“ povedal.

Ďalší muž povedal, že teraz jeho nádeje na lepšie Slovensko klesli. „To, čo očakávame ekonomicky od nadchádzajúcich rokov, nie je nič dobré, takže dúfajme, že to nebude také zlé, ako sa momentálne zdá,“ vyjadril sa pre portál.

„Dúfam, že z demografického hľadiska neopustí túto krajinu príliš veľa mladých, vzdelaných ľudí a dúfajme, že nedôjde ani k žiadnemu odporu v oblasti ľudských práv,“ dodal.

Zdroje: The Guardian, Euronews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá