Sli.do: František Krivda o svojich vrcholoch i pádoch

  • V rámci série článkov o úspešných slovenských podnikateľoch a ich success stories (aj keď chalani by sa určite takto netitulovali) som si odchytil Františka Krivdu zodpovedného za dizajn a marketing a poriadne som ho vyspovedal.
image_1397737357.jpeg
  • V rámci série článkov o úspešných slovenských podnikateľoch a ich success stories (aj keď chalani by sa určite takto netitulovali) som si odchytil Františka Krivdu zodpovedného za dizajn a marketing a poriadne som ho vyspovedal.

 

Sli.do – jeden z najúspešnejších slovenských startupov poslednej doby. Po celom svete slávi úspech za úspechom. Po tom, ako povyhrával kopu významných cien a spolu s Bonetics vytvoril jednu z prvých appiek pre Google Glass,  je na čase pozrieť sa na to, kto stojí za týmto úspešným startupom. Okrem už dobre známeho Petra Komorníka stáli pri zakladaní firmy aj František Krivda a Peter Slivka. Moje otázky som adresoval Františkovi. 

 

Začnem hneď zostra. Koho si volil za prezidenta? :)

Mám rád popradský vzduch :)

 

Keď  už máme túto „dôležitú“ otázku zodpovedanú, tak by si nám mohol povedať, ako si sa dostal k startupom.

Pracoval som dlhé roky ako dizajnér – marketér na voľnej nohe a snažil som rozbehnúť vlastné podnikanie. Niektoré lokálne projekty sa podarili, ale bolo tam aj dosť neúspechov. Vedel som, že na prácu pre klientov nie som geneticky vybavený, preto som bol stále otvorený novým nápadom. Hlavne nápadom, ktoré majú potenciál v zahraničí. V podstate všetko to boli startupy, akurát som to volal „moje vojny“.

 

Vieme, že si sa zoznámil s ostatnými kolegami zo sli.do na Startup Weekende v Bratislave. Ako to prebiehalo?

Ja som sa k chalanom pridal až v nedeľu, kedy som vstal o piatej ráno so silným nutkaním nadizajnovať im ich skromný, ale funkčný prototyp „Instant Feedbacku“. To bol predchodca sli.do, s ktorým sme vyhrali ten víkend. S Komom som sa ale stretol v tíme už na SW2011, čo bola tiež dobrá lekcia. Tieto akcie odporúčam každému a neľutujem, že som sa ich zúčastnil. Romantik by napísal, že „tam sme sa našli“.

 

Ako ste mali podelené úlohy na začiatku? Hneď si vedel, za čo budeš zodpovedný?

Komo je CEO, Švestka programátor a ja dizajnér. Aj keď moja pozícia bola skôr „UXák“, keďže produkt sme iba vyvíjali a robili veľa skicovania, testovania, zbierania feedbacku a podobne. Myslím, že v každom „lean startupe“ musia ľudia robiť viac rolí naraz, čo bolo niekedy dosť nekomfortné, ale zároveň prospešné, lebo mi to dalo nazoaj veľa a všetci sme zbierali vedomosti raketovým tempom.

Inak musím spomenúť aj Rasťa Molnára, ktorý bol na začiatku s nami v tíme (teraz študuje v Londýne).

 

František Krivda - Sli.do

 

Sli.do môžem s pokojným svedomím zaradiť medzi úspešné slovenské projekty. V čom si myslíš, že spočíva váš úspech?

Teoretický marketér by to nazval „tri piliere slajda“, čo sú: jednoduchosť, dostupnosť a zákaznícka podpora. Znie to možno ako klišé, ale funguje to. Pre mňa je fascinujúca tá jednoduchosť, ktorú osobne vnímam ako vyššiu formu zložitosti. Zároveň som neskutočne rád, že každý z nás si uvedomuje význam silnej zákazníckej podpory. Inak, pre mňa bol úspech to, že sme dokázali priniesť viditeľnú hodnotu eventom a to, že dobrým konferenciám pomáhame stať sa ešte lepšími.

 

 

Akým spôsobom prispievaš ty k tomuto úspechu? (určite tu povieš, že individualita nie je dôležitá :))

Hm… asi tým, že našim kóderom leziem na nervy svojimi „humoreskami“. Oni si potom dajú slúchadlá a radšej klikajú, čim ich robím vlastne efektívnejšími :) Inak ma bavia inovácie, dizajn produktu, UX, a myslím, že tie sa mi aj darí vniesť do produktu.

 

Sli.do stále zlepšujete a inovujete. Aké plánujete najbližšie kroky? Na čo sa môžeme tešiť?

Najviac sa teším na to, keď spustíme oficiálne sli.do pre Prezi. Verím že to s nami „zarezonuje“. Okrem toho sa už etablujeme na trhu v UK, kde náš Peťo Kraňak robí super prácu. A Komo je teraz v Silicon Valley. Takže pracujeme na tom, aby aj v Amerike vedeli, čo je sli.do ;)

 

Veľa mladých ľudí nevie, ako začať so startupom. Máš jednu-dve rady, o ktoré by si sa s nimi podelil?

Choďte na Startup Weekend a veľa hovorte s ľudmi, pýtajte sa ich, otravujte ich, pohádajte sa s nimi, pomilujte, pomôže vám to otvoriť oči. A ak ste nečítali Lean Startup, okamžite mi napíšte :)

 

Ďakujem ti za rozhovor a celá redakcia Startitup vám – Sli.do – držíme palce.

 

 Zdroj: twitter.com, youtube.com, sli.do

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK