Slováci by si mali utiahnuť opasky. Analytici prezradili, dokedy budeme mať plyn

  • Šetrenie plynu je riešenie, píšu Dáta bez pátosu
  • Podľa nich je však Slovensko na tom dobre
  • Podľa premiéra Eduarda Hegera je dôležité zníženie spotreby
plyn
Ilustračný obrázok, TASR/AP Photo/Matthias Schrader, File, Unsplash/@ko1unb
  • Šetrenie plynu je riešenie, píšu Dáta bez pátosu
  • Podľa nich je však Slovensko na tom dobre
  • Podľa premiéra Eduarda Hegera je dôležité zníženie spotreby

Analytici známi ako Dáta bez pátosu poukazujú na to, aká je reálna situácia s plynom na Slovensku. 

Ako informujú na svojom facebookovom profile, už všetci vieme, že plynom šetriť ide. Avšak prvé dáta a informácie o tom, ako sa komu skutočne darilo, budeme schopní vidieť až v októbri, kedy už bude zima doslova klopať na dvere a začne nová vykurovacia sezóna. 

Plyn do Troch kráľov

Mnohé krajiny Európy šetria na plyne, ako sa len dá. Podľa analytikov z Dát bez pátosu sú na 68 % plné zásobníky, ktoré budú pri takomto úsilí naplnené aj na 90 %. A tak budú viaceré európske krajiny na maxime. 

Avšak aj pri plných zásobníkoch je v nich plynu celkom na 20 % ročnej európskej spotreby. To znamená, že pri zimnej spotrebe, ktorá je vysoká, to vystačí na približne 30 až 50 dní. Všetko však závisí od počasia a vonkajšej teploty. 

Podľa Dát bez pátosu bude plyn k dispozícii približne do sviatku Troch kráľov. Preto podľa nich nie je riešením mať dosť plynu v zásobníkoch, ale mať priebežné dodávky aj z iných zdrojov ako z Ruska. Podmienkou je však v istej miere aj šetriť.

Situácia na Slovensku a u susedov

Ako ďalej analytici informujú, iba v Nemecku elektrárne spotrebovali v roku 2021 dokopy 20 miliárd m3 plynu. To predstavuje 21 % ich spotreby a celkom 4 až 5 mesiacov prietoku NordStream I. pri plnej kapacite (55 miliárd m3 ročného prietoku). 

Avšak vzhľadom na aktuálnu situáciu už takýto tok nebude možný. Tiež nebude možné ani spáliť toľko plynu pri výrobe elektrickej energie, pretože ak by k tomu došlo, bude chýbať niekde inde. Môže to byť v domácnostiach, priemysle či v službách (domovy, nemocnice). 

U nás je však situácia iná. „Slovensko je spolu s Lotyšskom a Rakúskom na tom výnimočne dobre, lebo máme vysoké kapacity zásobníkov a v nich nie ‚európsky priemer 20 % ročnej spotreby’, ale viac ako 50 %,“ píšu Dáta bez pátosu.

ventily plynovodu blízko seba
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Česko sa dotiahne na 40 % zásob voči ročnej spotrebe a Maďarsko sa vie dostať na 60 % zásob. Iné krajiny však majú aj pri plných zásobníkoch málo plynu na to, aby zvládli zimnú spotrebu a spoliehajú sa/musia sa spoliehať na priebežné prítoky plynu cez plynovody. 

Efektívnejšie využitie

Situácia je však podľa analytikov aj napriek spomenutým dátam dramatická, pretože plynu nie je veľa a nie je ani lacný. K tomu všetkému nie je ani ekologickým riešením pri výrobe elektrickej energie. 

Avšak skutočné problémy sa podľa nich týkajú hlavne krajín s nízkou kapacitou zásobníkov a s vysokým dovozom z Ruska. „Ide o Nemecko, Poľsko, Taliansko, Bulharsko a Maďarsko. Ide o 200 miliónov obyvateľov v krajinách, kde je potrebné v zime kúriť,“ píšu.

Podľa premiéra Eduarda Hegera je zníženie spotreby plynu a jeho efektívnejšie využívanie je jednou z ďalších možnosti, ako znížiť závislosť od ruských energií a bojovať proti ruskej agresii, ako aj pomáhať zelenej transformácii. Informuje o tom na sociálnej sieti.

„Dnes v Bruseli prišlo k ďalšej dohode v rekordnom čase a EÚ urobila veľký krok vpred v otázke zníženia spotreby plynu v rámci prípravy na scenár prerušených dodávok zo strany Ruska. To už avizovalo ich zníženie na 20 percent. Členské krajiny preto dobrovoľne usporia počas najbližšieho vykurovacieho obdobia 15 percent,“ uviedol Heger.

Ocenil tiež, že boli zároveň zohľadnené identifikované slovenské špecifiká, ktoré počas rokovaní posledných dní kolegovia v Bruseli intenzívne presadzovali.

heger
zdroj: TASR/Martin Baumann

„Išlo o zohľadnenie nášho priemyslu, ktorý má odvetvia s výraznou závislosťou od plynu či vyšší stav naplnenosti zásobníkov. Vďaka tomu máme z výšky úspor ako Slovensko výraznú úľavu,“ priblížil premiér.

Zdroje: FB/Dáta bez pátosu, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá