Slováci chcú vysadiť milión stromov. V pláne je aj zavedenie štátneho sviatku na pravidelnú výsadbu

  • Iniciatíva Moje Slovensko chce v roku 2020 s ľuďmi na Slovensku vysadiť milión stromov navyše
  • Pomoc im už prisľúbili aj Lesy SR
TASR, Pixabay.com
  • Iniciatíva Moje Slovensko chce v roku 2020 s ľuďmi na Slovensku vysadiť milión stromov navyše
  • Pomoc im už prisľúbili aj Lesy SR

Tím iniciatívy Moje Slovensko má v skutku ambiciózny plán. Spolu s dobrovoľníkmi majú v pláne vysadiť až 1 milión nových stromov. V rámci tohto zámeru a kvôli vysokému záujmu zo strany ľudí, iniciatíva napísala list generálnemu riaditeľovi lesov SR.

Gepostet von My sme les am Dienstag, 24. September 2019

Jeho odpoveď a záujem bol veľmi pozitívny a myšlienka sa lesom SR veľmi zapáčila. Dokonca by sme údajne mohli spoločne vysadiť až niekoľko sto tisíc sadeníc na úvod, vďaka tomu, že vláda SR odpustila Lesom SR poplatok, ktorý museli Lesy SR roky odvádzať do štátu. Lesy SR sa zaviazali, že za to vysadia ďalšie sadenice, konkrétne to bude o 10 % lesa viac ako po minulé roky,” vyjadril sa tím Moje Slovensko. 

Ako ďalej? 

Lesy SR pozvali tím iniciatívy na koordinačné stretnutie, kde budú, podľa ich slov, potrebovať dobrovoľníkov a budúcich koordinátorov vysádzania z celého Slovenska. V ich hľadáčiku je teraz 8 krajských koordinátorov a zhruba 100 supervízorov. Miesto je aj pre ambasádorov a teda nositeľov myšlienky, ktorí budú ľudí informovať vo svojich mestách a obciach.

Národný deň vysádzania lesov? 

Slovensko má silný základ v lesoch a našej prírode a s Lesmi SR sme sa bavili tiež o zriadení štátneho sviatku, národného dňa vysádzania lesov, kedy by sme mohli byť všetci doma a zájsť do prírody, do lesa s rodinami, priateľmi,” hovorí o svojej vízii iniciatíva Moje Slovensko.

Už sa pripravujeme, čo by sme mali s Lesmi ešte doriešiť?

Gepostet von Moje Slovensko am Freitag, 21. Februar 2020

 

Rokovanie prebehne už dnes 

dnes 21. februára bude tím Moje Slovensko s Lesmi SR, ktoré sa majú vyjadriť, aké sadenice majú k dispozícii a navrhnú miesta sadenia, diskutovať aj o tom, či je možné sadenice využiť aj v mestách alebo inde ako v lesoch. 

Dohodneme lokality aj druh sadeníc a celý tento návrh potom odkonzultujeme s ľuďmi. Nie je úmyslom byť len platformou pre Lesy SR ako nástroj na sadenie, ale platformou na združovanie dobrých ľudí, ktorí chcú vybehnúť spolu do prírody a vysadiť si stromček kdekoľvek a pre kohokoľvek. Určite nechceme vysádzať stromčeky, ktoré by aj tak vysadili Lesy SR zo zákona, ale chceme o milión viac!” dodáva iniciatíva Moje Slovensko.

Predseda Moje Slovensko sadí stromčeky v Senohrade

Tak takto náš predseda MOJE SLOVENSKO Martin Pechovský – inovácie, trh práce, podnikanie, kreatívny priemysel sadil v minulosti stromčeky vo svojej rodnej obci Senohrad. :D Teraz chceme ísť sadiť všetci, poďte s nami:https://www.facebook.com/events/271439067168887/

Gepostet von Moje Slovensko am Donnerstag, 20. Februar 2020

Podľa ochranárov lesu aktívne pomôcť nedokážeme

Sadenie stromov vyzerá na prvý pohľad ako dobrá vec. Vysádzanie zelene v mestách, či alejí stromov popri poľných cestách, sú pre prírodu obyčajne prospešné činnosti. Potrebuje ale našu pomoc aj samotný les? Lesy existujú na Zemi už viac ako 350 miliónov rokov. Na Slovensku im „pomáhame“ sadením len posledných asi 200 rokov. Čo robili doteraz bez nás?

„V pralesoch, no aj v dobre obhospodarovaných lesoch, sa mladé stromy zmladzujú pod korunami svojich rodičov. Príroda vyberá na každé miesto tie správne druhy a jedince. Testuje ich tisíce a len tie najlepšie adaptované na konkrétne podmienky prežijú. Tento proces sa volá prírodný výber. Práve týmto spôsobom vznikajú najdokonalejšie lesy. Žiadna umelá výsadba nedokáže nahradiť prírodný výber a v normálnom lese ani nie je potrebná. Príroda si poradí sama aj v prípade rozsiahlych kalamít, ako to dokazuje v Tichej doline,“ píšu aktivisti na svojej stránke.

Les sa podľa ochranárov vysádza najmä vtedy, keď človek odstráni staré stromy na veľkej ploche a prirodzená schopnosť obnovy sa oslabí. Vtedy sú lesníci povinní plochu zalesniť. Často sa pritom snažia o dosadenie ekonomicky výnosnejších druhov, ako je smrek, na úkor druhov, ktoré by vybrala príroda.

Pravda je taká, že lesu aktívne pomôcť nedokážeme. Môžeme ho ale poškodzovať menej. Môžeme niektoré lesy ponechať úplne bez zásahov človeka a môžeme tiež hospodáriť citlivejšie. Práve toto sú hlavné ciele iniciatívy My sme les.

Zdroje: mysmeles.sk, mojeslovensko.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK