Slováci hltajú Ivermektín ako lentilky, lekári riešia predávkovania

  • Lekári upozorňujú na hrozbu predávkovania sa Ivermektínom
  • Liek je populárny najmä medzi odporcami očkovania, namiesto verzie pre ľudí však užívajú tú pre zvieratá
  • U niektorých jedincov bolo povolené množstvo prekročené až tisícnásobne
ivermektín
FB/Ján Benčík, Unsplash/Hush Naidoo
  • Lekári upozorňujú na hrozbu predávkovania sa Ivermektínom
  • Liek je populárny najmä medzi odporcami očkovania, namiesto verzie pre ľudí však užívajú tú pre zvieratá
  • U niektorých jedincov bolo povolené množstvo prekročené až tisícnásobne

Spravodajský web televízie JOJ Noviny.sk priniesol správu o lekároch, ktorí zachraňujú ľudí nielen kvôli ochoreniu koronavírus, ale aj kvôli predávkovaniu neschváleným liekom Ivermektín. Problémom je najmä svojvoľné dávkovanie antiparazitika. 

Odborníci a infektológovia sa zhodujú v tom, že bez lekárskeho predpisu a určeného dávkovania by sa ľudia Ivermektínu mali vyhýbať. Navyše, tento liek nie je k dispozícii v našich lekárňach, preto ľudia siahnu po jeho verzii určenej pre zvieratá. A v tom je tá chyba. 

Hodnoty boli tisícnásobne vyššie

Marek Varga, primár kliniky toxikológie, pre JOJ uviedol, že liek spôsobuje pacientovi s covidom ďalšie komplikácie.

„Mali sme dve hospitalizácie pacientov s predávkovaním Invermektínu. Bolo to veľmi dramatické. Pacientka bola privezená v bezvedomí, druhý pacient bol veľmi znepokojený, zmätený, agresívny,“ priblížil primár, s akými pacientami sa stretáva posledný mesiac. U týchto pacientov presahovali hodnoty Ivermektínu tisícnásobne viac, ako je povolená koncentrácia. 

„Nežiadúce účinky boli popísané aj v Spojených štátoch amerických už v priebehu prvej a druhej vlny,“ povedal primár kliniky infektológie v Košiciach Martin Novotný.

zdroj: Flickr/Cao Đẳng Bách Khóa Tây Nguyên,

Upozorňuje tiež na to, že dávky Ivermektínu sa líšia od toho, či je liek určený pre človeka alebo pre zviera. „Jednoducho, dávkovaním v domácich podmienkach sa môžu predávkovať. Liek nepatrí do rúk mestským poslancom alebo komunitám na Facebooku,“ uviedol. 

Podľa toxikológa Mareka Vargu liečivo priamo ovplyvňuje centrálny nervový systém. Dochádza k dočasnému ochrnutiu končatín, môže zlyhávať srdce. V prípade ťažkých porúch vedomia, musí byť pacient sledovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti. 

Účinky liečiva proti Covid-u sa nepreukázali, môže byť aj zdraviu škodlivý

Ivermekín mal byť zázračný liek na liečbu koronavírusu, ktorému aj Slovensko udelilo výnimku na terapeutické použitie, aj napriek tomu, že ho Európska lieková agentúra (EMA) neodporúčala.

Ministerstvo zdravotníctva dokonca nakúpilo tisícky balení tohto prípravku, ktorého účinnosť pri liečbe COVID-19 nie je preukázaná a, naopak, pribúda čoraz viac štúdií, ktoré ukazujú, že Ivermektín je v boji proti koronavírusu nielen bezmocný, ale môže byť aj zdraviu škodlivý škodlivý.

zdroj: TASR/AP Photo/Omar Marques

Liečivo môže spôsobiť dokonca neplodnosť. Účinky Ivermektínu na mužov skúmali vedci z troch univerzít v Nigérii. V africkej krajine sa podáva liek proti parazitárnemu ochoreniu nazývanému riečna slepota (onchocerkóza). Do štúdie bolo zapojených 385 pacientov s riečnou slepotou, pričom sa skúmal vplyv tohto lieku na funkciu spermií. 

Vedci zistili, že u 85 % mužov, ktorí boli nedávno liečení Ivermektínom, sa vyvinula dysfunkcia spermií rôznej morfológie, triedy a stupňov. Dysfunkciu zistili prostredníctvom rutinného vyšetrenia. Vedci tvrdia, že medzi hlásené dysfunkcie patrí nízky počet spermií, zlá pohyblivosť spermií, zlá morfológia spermií, dve hlavy, malá hlava, dvojitý chvost alebo žiadny chvost a bunky albínskych spermií.

Na Slovensku liek odporúčajú aj niektorí politici. 

Ružomberský okresný predseda Sme rodina, "spoľahlivého" koaličného partnera

Posted by Ján Benčík on Friday, November 26, 2021

Na svojom profile na Facebooku Ján Benčík, poslanec Národnej rady SR, zdieľal príspevok okresného predsedu Sme rodina. Ten ďakoval kotlebovcom za darček a tvrdí, že toto je cesta, ako sa dostať z pandémie. 

Nie ste zvieratá

Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) na Twitteri vtipne upozorňuje, že ľudia by nemali užívať liek Ivermektín ako prevenciu a liečbu ochorenia COVID-19. Prakticky v celom západnom svete sa totiž predáva iba veterinárna forma prípravku pre kone a ďalšie zvieratá. „Nie ste kone. Ani kravy. Vážne, prestaňte s tým,“ uvádza na sociálnej sieti FDA.

FDA totiž neschvália použitie tohto lieku na liečbu ani prevenciu ochorenia COVID-19. V niektorých nemocniciach sa podával ako experimentálna liečba. Účinok tohto lieku skúmali mnohé štúdie, no ani jedna nepotvrdila, že by naozaj šlo o účinnú liečbu COVID-u. 

Zdroje: Televízia Joj, Startitup, Startitup, FDA, Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá