Slováci, ktorí z IT sveta mieria do politiky (1.časť)

  • V Amerike sa lídri technologických firiem bežne zapájajú do verejného diania
  • Na Slovensku to nie je až taký častý jav
  • Avšak začína sa to meniť
collagePP
Michal Truban/ Facebook
  • V Amerike sa lídri technologických firiem bežne zapájajú do verejného diania
  • Na Slovensku to nie je až taký častý jav
  • Avšak začína sa to meniť

Politika vždy lákala dva typy ľudí: tých, ktorí bažia po moci a tých, ktorí túžia niečo zmeniť. V tomto článku sa budeme venovať tomu druhému typu. Na západe nie je vôbec nezvyčajné, keď do politického života začnú vstupovať vedúce osobnosti technologických gigantov, či už aby sa vyjadrili k aktuálnemu dianiu, alebo aby priložili ruku k dielu. Ukážkovým príkladom sú technologické špičky zo Silicon Valley, hlavne v dnešnej ére Trumpovej politiky.

Šéfovia zo Silicon Valley sa do politickej diskusie zapájajú aktívne

Tim Cook otvorene bojoval za manželstvá rovnakého pohlavia, protestoval proti zmene legislatívy, ktorá povoľuje majiteľom podnikov odmietnuť obslúžiť ľudí na základe ich náboženského presvedčenia a dokonca kritizoval aj Trumpovu migračnú politiku. Nie je však jediný. Do diskusie o migračnej politike sa začalo zapájať viacero riaditeľov technologických gigantov a prominentných osobností z technologického priemyslu. Zuckerberg, Pichai či Brin si uvedomujú, že za veľkú časť pokroku, ktoré technologické firmy a Spojené štáty vo všeobecnosti dosiahli, vďačia aj imigrantom. Preto využívajú svoje platformy na to, aby kritizovali zlú politickú situáciu a zároveň šírili osvetu.

Ako je na tom Slovensko?

Tento jav sa začína objavovať aj u nás. Aj osobnosti s technologickým a inovačným pozadím sa začínajú zapájať do politického diania. Ich hlavnou motiváciu je zlepšenie situácie na Slovensku. Nie je to však len o zlepšení politickej kultúry. Chcú zlepšiť infraštruktúru, zabrániť odlivu mozgov do zahraničia, či urobiť zo Slovenska atraktívnu investičnú a cestovateľskú destináciu a hlavne to chcú docieliť kvalitou a nie lacnou pracovnou silou.

Medzi takýchto ľudí na Slovensku patrí aj Mišo Truban, ktorý sa sám charakterizuje ako progresívny politik, podnikateľ a triatlonista. Mišo sa podieľal na založení Slovensko.Digital, ktoré sa vyprofilovalo ako strážny pes, ktorý kontroluje zákazky týkajúce sa informatizácie a digitalizácie Slovenska. Momentálne sa snaží zmeniť slovenskú politickú kultúru a politickú mapu Slovenska so svojím hnutím Progresívne Slovensko.

Dosiahli ste vrchol v podnikateľskej aj športovej sfére. Je politika pre vás ďalšia výzva, ktorú chcete pokoriť?

Nie je to ďalšia výzva, ktorú treba pokoriť, ale je to výzva, ako posunúť Slovensko dopredu, naplniť jeho potenciál a spraviť z neho modernú krajinu, z ktorej nebudú mladí utekať.

Takmer všetky IT zákazky sú už dopredu dohodnuté 😕 . Pretože štát si ani nevie pripraviť vlastné podklady na tieto projekty, štúdie uskutočniteľnosti a toho, čo vlastne chce. . Nakoniec to zadáva “konzultant – architekt” priamo z firmy, ktorá to potom bude aj dodávať. Keď sa však do verejného obstarávania prihlási iná firma, tak prídu za vami, že prečo im nabúravate biznis. Veď oni už na tom projekte robia celý rok! . Riešením je to isté čo spravili v Anglicku. Takto by sme to robili s @progresivne_sk: . • Menej štúdií, dokumentov, vízii a viac reálnej práce. • Otvorenejšie a transparentnejšie komunikovať. • Posilniť vlastné kapacity štátu. Vytvoriť digitálne tímy, ktoré prenesú štát do nového tisícročia. • Robiť menšie projekty, piloty a testovať. Tie, ktoré sa osvedčia potom robiť aj ďalej. • Tam, kde to dáva zmysel (takmer všade) zverejňovať zdrojové kódy projektov a používať open-source. . Dá sa to robiť poriadne. Dokázali to aj v krajinách, kde mali podstatne väčšie problémy. Len treba môcť, chcieť a vedieť…S PSkom to chceme a vieme 💪🏼 . . . #zaslusneslovensko #allforjan #niejenamtojedno #bratislava #niejemitojedno #dnes #knihasupport #truban #misotruban #progresivne #instaslovakia #slovensko #vladasr #chcetozmenu #mudrovacky #dnesmudrujem #motivacia #mladi #motivaciajezakladuspechu #dnesnosim #komunita #progresivneslovensko #statneit

Príspevok, ktorý zdieľa 𝙈𝙞𝙘𝙝𝙖𝙡 𝙏𝙧𝙪𝙗𝙖𝙣 (@truban),

Prečo vlastne vstupujete aktívne do politiky?

Dlho som sa o posun Slovenska snažil sektorovo. Či už ako podnikateľ, alebo cez rôzne združenie. Spoluzakladal som napríklad Slovensko.Digital. Postupom času som ale zistil, že tie naozaj závažné chyby sa dajú opraviť iba cez politiku.

Aké sú vaše ambície z krátkodobého, ale aj dlhodobého hľadiska?

Moja konkrétne ambícia je využiť všetky moje skúsenosti z IT, digitalizácie a podnikateľského prostredia a vďaka tomu znížiť byrokraciu, zefektívniť fungovanie štátu a ušetriť tak ľuďom stovky hodín ich života a kopec peňazí.

Považujete za svoju povinnosť zlepšiť situáciu na Slovensku?

Áno. Mal som v živote aj obrovské štastie. Slovensko a ľudia v ňom mi veľmi veľa dali. Preto mu to chcem vrátiť.

Čo by ste teda osobne zmenili na Slovenskej politike vy?

Okrem toho, čo som už spomínal, by som rád priniesol aj novú kultúru a to predovšetkým v úprimnejšej a otvorenejšej komunikácii aj o problémoch.

Niektorí ľudia chodia do politiky s nezištnými dobrými úmyslami, avšak potom narazia na politické machinácie, vyhrážky a vydieranie. Prečo si myslite že vy takýto tlak dokážete ustáť?

Predovšetkým to celé robíme inak ako bolo doteraz zvykom. Zohnali sme čisté a transparentné financovanie, budujeme hnutie zdola, ktoré nestojí iba na jednom lídrovi. Máme v tíme naozaj skvelých a morálnych ľudí a odborníkov.

Myslíte si, že dokážete svoj vedomostný kapitál, skúsenosti z podnikateľského prostredia a športu pretaviť do úspešnej kampane?

Určite áno. (úsmev)

Myslíte si, že aj viac osobností z technologického priemyslu sa začne zapájať do politiky aj u nás?

Už to aj robia. Postupne si viac a viac ľudí uvedomuje, že politika je síce ťažká, ale zároveň jediná možnosť ako to tu zlepšiť.

Tim Cook síce používa svoju platformu na zasahovanie do politiky buď cez lobby, alebo verejné vyjadrenia, ale pozíciu v politike odmieta. Ktorý prístup je podľa vás lepší? Aktívne sa zapájať alebo zostať v ústraní a sem-tam sa zapojiť rôznymi formami (kapitál alebo verejné vyjadrenie)?

Myslím si, že najviac sa dá Slovensko posunúť vtedy, keď sa budeme aktívne zapájať.

V nasledujúcej časti vyspovedáme ďalšiu osobnosť, ktorá sa presunula z tech odvetvia do politiky.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech