Slováci, prestaňte rozdávať svoje startupy investorom, dá sa to aj inak

  • Život startupistu prináša celú radu výziev. Jedna z najťažších je vzdať sa podielu na svojom milovanom projekte výmenou za peniaze od investorov.
startup-slovensko
  • Život startupistu prináša celú radu výziev. Jedna z najťažších je vzdať sa podielu na svojom milovanom projekte výmenou za peniaze od investorov.

V našej spoločnosti existuje isté pnutie, napätie, prípadne to nazvi ako chceš, kde sa startupy trochu podceňujú. V niektorých prípadoch už nepotrebuješ ani biznis plán, stačí len presvedčiť investora o tom, že tvoj nápad má potenciál a ty máš gule – BUM!, na účet ti prúdi pár desiatok tisíc eur výmenou za podiel na podnikaní.

Osobne tomuto modelu nefandím. Vstupom investora do spoločnosti človek stráca slobodu a radosť, ktorú má podnikanie prinášať. Raz som čítal veľmi pekný citát: „Podnikať sa má v nepárnom počte a traja ľudia sú veľa.”

Netreba tento citát brať doslova a smerodajne, kvalitný spoločník je na nezaplatenie a s ľuďmi treba spolupracovať, nie ísť proti nim. V každom prípade pekne vystihuje princíp toho, o čo sa podnikateľ vstupom investora pripravuje.

foto: startupdaily.com

Pozri, investori tu nie sú preto, aby ti vyčarili úsmev na tvári. Je to tvrdý biznis a oni sú len ľudia, ktorí majú prostriedky a chcú ich využiť na vybudovanie ďalších prostriedkov. Mať veľké peniaze a nechať ich stáť na účte, to by urobil len blázon.

To prináša aj ďalšie nevýhody. Investor so stovkami tisíc eur k dispozícii potrebuje peniaze otočiť. Zakladáš si maličký biznis a potrebuješ len 10 000 eur? Nemáš šancu. Pre investora nemajú čiastky nižšie ako pár desiatok tisíc eur absolútne žiadny zmysel. 

Ak svojmu nápadu naozaj veríš, čo by mal koniec koncov každý, prečo nezvážiť inú možnosť – banky ponúkajú pre podnikateľov a startupistov čoraz zaujímavejšie produkty.

Smiling hipster man reading book at cafe

foto: lifehack.org

Tak, ako to je pri hypotékach, tak aj pri úveroch pre podnikateľov je situácia tak výhodná, že by mohlo byť veľkou chybou vzdať sa časti svojej firmy, v horšom prípade väčšinového podielu, a to za relatívne malé peniaze.

Možno je na čase prestať sa obávať bánk a zvážiť radšej túto možnosť. Možno to bude ťažšia cesta, no prináša oveľa viac výhod, ako odovzdanie časti podielu svojej firmy investorovi. Brutálny program pre začínajúcich podnikateľov má napríklad Slovenská sporiteľňa.

A vieš o čom to hlavne je? Požičiaš si peniaze, po dvoch rokoch úspešne rozbehneš svoj biznis, úver splatíš a je to. Tvoj biznis je živý, fungujúci a v rozkvete. A čo je najdôležitejšie,stále je tvoj.

titulná foto: askmen.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech