Slováci prichádzajú s perfektným projektom, vďaka ktorému môžeš darovať naozaj originálny dar

  • Ako potešiť človeka, ktorý už má skoro všetko?
  • Skús mu tento rok kúpiť skutočný darček
  • Daruj kozu, záchody, pitnú vodu či školské pomôcky
cap
Človek v ohrození, Marián Garaj
  • Ako potešiť človeka, ktorý už má skoro všetko?
  • Skús mu tento rok kúpiť skutočný darček
  • Daruj kozu, záchody, pitnú vodu či školské pomôcky

Je tu koniec novembra, s ktorým sa blíži vianočný konzumný masaker. Niektorí si dokonca zoberú „najvýhodnejšiu” vianočnú pôžičku na darčeky. Nákupné centrá budú následne praskať vo švíkoch a ľudia sa budú biť o posledné topánky v akcii. Je to čas v roku, keď si každý rád dopraje, aj za cenu mínusu na účte a vytriezvenia v januári. Tony baliaceho papiera v koši, ďalšie nepotrebné veci a výdych, že už je to za nami.

Nezisková organizácia Človek v ohrození sa rozhodla dať Slovákom možnosť aspoň raz ročne neurobiť čisto konzumné rozhodnutie. Predstavili projekt s názvom Skutočné darčeky. Ide o darčeky, ktoré nepotešia jedného človeka len na pár hodín či mesiacov.

Tieto darčeky vždy symbolizujú určitú formu pomoci – od kozy pre chudobnú rodinu v Afrike cez toaletu pre zlepšenie hygieny, tabule pre deti v rozvojových krajinách až po doučovanie detí z chudobných rodín na Slovensku. Preto sú rozdelené do štyroch kategórií vyjadrujúcich oblasti spoločnej pomoci: voda, školstvo, obživa a Slovensko.

Prečo práve tieto kategórie?

„Mnoho ľudí zomiera alebo sa nakazí chorobami v dôsledku pitia zdravotne škodlivej vody, preto kopeme a vŕtame studne, budujeme vodné rezervoáre, či poskytujeme miestnym deťom školenia o hygiene. Veríme tiež, že vzdelanie a dostatok škôl znamenajú cestu z chudoby, preto staviame a zariaďujeme nové školy. Obživa predstavuje ekonomickú sebestačnosť, umožňuje ľuďom získať prácu a uživiť sa. Zároveň si uvedomujeme, že veľa sociálnych problémov máme aj doma na Slovensku. Preto sa program Slovenská republika snaží prispieť k zlepšeniu situácie detí zo sociálne slabých rodín podporou ich vzdelávania, hovorí tím, stojaci za projektom.

Ak napríklad daruješ Skutočný darček s kozou zo sekcie Obživy, tím z organizácie kúpi kozu v niektorej z krajín, kde Človek v ohrození pomáha. Pokiaľ bude ale v danej chvíli predaných veľa kôz a bude lepšie pomôcť inak, napríklad darovaním oviec, poľnohospodárskeho náradia alebo sadeníc stromov, namiesto kozy nakúpia tie. Vždy však pôjde o pomoc v oblasti Obživy.

Skutočný darček môžeš darovať elektronicky alebo venovať osobne v tlačenej podobe. Ak zvolíš elektronickú variantu, priamo v objednávke napíšeš venovanie a zadáš e-mail obdarovaného. Odoslanie je možné hneď alebo v tebou stanovený deň.

Darčeky s hlbším zmyslom zaujali aj zakladateľov Pixelfederation. Lucia Šicková a Šimon Šicko si k narodeninám podarovovali darček, ktorý nepotešil len ich, ale denne teší až 364 ľudí v Mozambiku, kde vybudovali studňu.

„Obaja už dlhšie vnímame, že mnohé sviatky sú založené na obdarovávaní sa vecami a nie sme s týmto stavom stotožnení. Prepĺňame si životy predmetmi, ktoré nás zahlcujú, vyžadujú si čas, pozornosť, energiu, ďalšie veci na údržbu,“ dopĺňa Lucia pre portál zaplotom.sk.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK