Slováci riskujú pokutu či zostrelenie dronu. Stačí však jednoduchá a málo známa vec

  • Pre použitie bezpilotných lietadiel v blízkosti vojenských letísk platia obmedzenia
  • Upozornila na to Asociácia Mám dron
Dron a vojaci na letisku
Ilustračný obrázok, TASR/Veronika Mihaliková , TASR/Milan Kapusta
  • Pre použitie bezpilotných lietadiel v blízkosti vojenských letísk platia obmedzenia
  • Upozornila na to Asociácia Mám dron

Pre použitie bezpilotných lietadiel v blízkosti vojenských letísk platia určité obmedzenia.

Lety, ktoré nespĺňajú vzdialenosť najmenej 5,6 kilometra od referenčného bodu (ARP) letiska a výšku najviac 30 metrov nad úrovňou zeme (AGL), treba koordinovať s riadiacou vežou letiska (TWR). Upozornila na to Asociácia Mám dron.

Prísne pravidlá

Pri realizácii letu blízko vojenského letiska je potrebné vyplniť žiadosť o povolenie na vykonanie letu bezpilotným leteckým systémom, poslať ju na e-mail konkrétnej TWR stanice (letiska) najmenej 24 hodín pred vykonaním letu a 15 minút pred predpokladaným časom vzletu telefonicky vyžiadať od TWR povolenie na vykonanie letu. Telefonicky treba tiež oznámiť ukončenie letu.

„Bez koordinácie s TWR je možné let bezpilotným prostriedkom vykonať vo vzdialenosti najmenej 5,6 kilometra od ARP (referenčný bod) letiska a do výšky najviac 30 metrov nad úrovňou zeme (AGL),“ vysvetlila asociácia. Pravidlá sa týkajú vojenských letísk Sliač, Malacky a Prešov.

Podľa poslednej novely zákona o Ozbrojených silách SR môže vojak použiť technický prostriedok, prípadne vojenskú zbraň na prerušenie činnosti bezpilotného lietadla. Upustiť od výzvy a výstrahy môže len vtedy, ak osobu, ktorá ovláda bezpilotné lietadlo, nie je schopný lokalizovať alebo ak výzvu a výstrahu vzhľadom na okolnosti v danom mieste a čase nie je účelné vykonať.

Od použitia donucovacieho prostriedku upustí, ak by prerušením činnosti bezpilotného lietadla mohlo dôjsť k ohrozeniu života alebo zdravia.

Pokuta

Bezpilotné lietadlá je zakázané používať do výšky 120 metrov nad úrovňou zeme alebo do výšky hornej hranice príslušnej časti obmedzeného vzdušného priestoru zriadeného na ich ochranu v prípade vojenských objektov a priestorov, ktoré sú označené zákazom fotografovania. Hranica 120 metrov platí aj pri vojenských konvojoch a transportoch presúvajúcich sa po trase, ktorá bola zverejnená na webe ministerstva obrany. Výnimku bude udeľovať ministerstvo obrany.

Za priestupok hrozí pokuta do 500 eur, v blokovom konaní a rozkaznom konaní do 300 eur. Priestupky objasňuje a v blokovom konaní prejednáva Vojenská polícia.

Výnimku so zákazov bezpilotných lietadiel majú lety s písomným súhlasom ministerstva obrany a činnosti uskutočňované vo verejnom záujme bezpilotnými lietadlami, ktoré vykonávajú lety v štátnom záujme.

Obrana proti dronom

Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka (TnUAD) vyvíja softvér na detekciu malých dronov. Informoval o tom rektor TnUAD Jozef Habánik.

Univerzita sa zapojila do výzvy Ministerstva obrany SR – bezpilotné systémy a obrana proti nim a na Fakulte špeciálnej techniky vyvíja softvér na detekciu dronov v prízemných vrstvách atmosféry. Primárne sa zamerali na identifikáciu malých dronov, pohybujúcich sa v malých výškach pod hranicou radaru relatívne malými rýchlosťami.

dron robot
zdroj: Pixabay/emkanicepic

Projekt podľa Habánika vychádza z doterajšieho výskumu realizovaného v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied (SAV) a Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ), ktorý bol zameraný na detekciu atmosférických nehomogenít, ako sú turbulencia, hmla, zrážky v prízemnej vrstve troposféry. Z konštrukčnej podstaty dronov vyplývajú pri ich pohybe v atmosfére niektoré špecifické demaskujúce efekty.

„Dron pri pohybe vytvára výraznú nehomogenitu v atmosfére. Podarilo sa nám vyvinúť prístrojové a programové vybavenie, ktoré umožňuje detailné sledovanie atmosférických javov s vysokým časovým rozlíšením, ako je napríklad vznik, výskyt a zánik turbulencie,“ uviedol rektor.

Ako dodal, pozorovať sa dá aj detekcia kvapalných zrážok už od nemerateľných úhrnov, efekty spojené s vytváraním hmly, javy spojené s inverznými stavmi atmosféry a mnohé ďalšie.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá