Slováci v garáži ručne vyrábajú cínové šachové sety, s ktorými prerazili aj vo svete

  • Rodinná firma z Banskej Bystrice vytvára vo svojej malej dielni cínové šachové figúrky, ktoré v obchode určite nezoženieš.
popcover
facebook.com/pagy
  • Rodinná firma z Banskej Bystrice vytvára vo svojej malej dielni cínové šachové figúrky, ktoré v obchode určite nezoženieš.

Juraj Pagáč chcel najskôr len opraviť jednu zlomenú šachovú figúrku, no postupne sa mu podarilo vyrobiť celý šach, ktorý spája zručnosť, trpezlivosť a kus národnej histórie.

Juraj so svojou rodinou za 15 rokov vyrobil 6 rôznych šachov, vo verzii patina aj ručne maľované. “Za 15 rokov tvrdej práce sme roztavili viac ako 1350 kg cínu, vyrobili cez 475 foriem a viac ako 13 600 figúrok, v knižniciach sme strávili cez 500 hodín. To všetko nás stálo cez 100-tisíc eur vlastných zdrojov, no a náš strávený čas nerátame. Až do minulého roku, sme brali výrobu šachov skôr ako hobby, ale s bratom sme sa tomu od minulého roka začali venovať aj aktívne, takže veríme, že úspechy na nás čakajú v budúcom roku, kde máme veľké plány a očakávania,” povedal pre Startitup syn Michal.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: archív:pagy

Proces výroby unikátneho šachu sa vyvíjal systémom pokus omyl, keďže odlievanie cínu je špecifické, technologicky náročné a robí to málo kto. Začalo to naštudovaním si literatúry v knižniciach, konzultáciami s reštaurátormi historických pamiatok plus získal rady aj od zlatníctiev.

Momentálne výroba prebieha po starom ako v dobe kamennej, aj preto sú cínové figúrky Pagy tak vzácne a hodnotné. “Žiadna známa technológia nám momentálne nenahradí remeslo odlievania cínových šachových figúrok,” povedal Michal.

Do budúcnosti Juraj so svojimi synmi uvažujú aj nad 3D tlačou, ktorá by im mohla pomôcť zrýchliť vývoj a výrobu prototypov, ktoré sa momentálne pracne a ručne vyrezávajú do dreva a z nich sa následne vyrábajú formy pre odlievanie.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: archív:pagy

Od samotnej idey ako aj nakreslenie figúrky na papier, cez jej zhmotnenie, vyrezanie prototypu do dreva, vyrobenie lukoprenovej formy, cez opracovanie odliatku figúrky, až po ručne namaľovanie figúrok zaberie výroba 3-4 šachov približne mesiac. Každá 3. figúrka sa pritom vracia späť na roztavenie.

Svojimi originálnymi cínovými šachmi sa Slováci prepracovali dokonca až na medzinárodnú výstavu Makers Town v Bruseli. Slovensko reprezentovali ako jediní.

“Nás najväčší zahraničný úspech bol minulý rok, kde sme sa dostali na medzinárodnú výstavu Maker Town do Bruseli, kde sme doslovne z garáže prerazili do Bruselu (podotýkam, že nie sme „garážová či schránková firma“ hoci vyrábame všetko v garáži.“

Výstava nadväzuje na dlhoročnú tradíciu podobných výstav ručne vyrábaných produktov v Paríži a v Ríme a je zameraná na prepojenie tradičných výrobných postupov s modernými technológiami. Výstava sa konala pod záštitou Wilfried Martin Centre, Think Young a Európskej komisie.

Tento unikátny šach z dielne talentovaných bystričanov však nie je určený len pre vášnivých šachistov, práve naopak.

“V našom prípade nie je šach primárne určený na hranie šachu aj keď šach sa s nimi hrá naozaj veľkolepo. Niektoré šachy vážia až 14kg takže hra s nimi je doslovne ťažká. Naše exkluzívne historicky a dobovo presne znázornené šachy sú preto určené skôr ako darček a dekoratívny umelecký predmet. “

Dnes táto malá firma, ktorej základňa je v rodinnej garáži má klientelu po celom svete. Už teraz majú skúsenosť, že kto si u nich kúpi šach ako darček o nejaký čas sa vráti znova.

“Máme klientov aj z vysokopostavených kruhov a tí sa pravidelne vracajú. Minulý rok bol v Bratislave summit a NR SR si od nás kúpila figúrky Jánošíkov ako dar, pre každú delegáciu. Silnú podporu však cítime aj zo severnej Afriky, Blízkeho východu a Indie, možno aj preto, že hra šach pochádza práve z týchto končín,” dodal Michal.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá