[Podcast s Romčom] Ich klienti majú miliardové obraty. Na Slovensku čelia podnikatelia týmto problémom

[Podcast s Romčom] V kryptomenách je už 500 miliárd dolárov. Cez koronu narástli o šialených 40 percent

[Diskusný Klub] Jakub Ptačin: Odrbávať na Slovensku už nemôže byť jednoduchšie

Slováci vyvinuli najlepší čip na svete. Na jeho výkon sa nechytajú ani svetové značky ako Nvidia či Intel

  • Slovenský startup Tachyum vyvinul superrýchly procesor, ktorý má navyše super nízku spotrebu energie
  • Nový procesor Prodigy sa bude využívať v dátových centrách, po ktorých je zvýšený dopyt
  • Výroba čipu by mala začať v roku 2021
BeFunky-collage - 2020-08-19T155353.650
Zakladateľ Tachyum Radoslav Danilák, TASR/Jakub Kotian, AP
  • Slovenský startup Tachyum vyvinul superrýchly procesor, ktorý má navyše super nízku spotrebu energie
  • Nový procesor Prodigy sa bude využívať v dátových centrách, po ktorých je zvýšený dopyt
  • Výroba čipu by mala začať v roku 2021

Slovenský startup Tachyum úspešne otestoval svoj vynález, procesor Prodigy. Ukázalo sa, že ento univerzálny čip je omnoho rýchlejší a energeticky menej náročný ako konkurencia. Pre Tachyum je to dôležitý míľnik, pretože už na budúci rok chce začať Prodigy vyrábať a predávať.

Tento posledný míľnik nášho hardvéru je dôkazom usilovnej práce technického tímu a rozsiahlych ľudských zdrojov, ktoré sme boli schopní zhromaždiť, aby sme dokončili revolučné riešenie, aké doteraz ešte nikto nevidel,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO Tachyum.

Rozhodli sme sa vyrobiť najvýkonnejší procesor s najnižšou spotrebou energie a nákladovo najefektívnejší procesor pre trhy hyperscale, HPC a AI a tieto míľniky dokazujú, že tieto ciele dosahujeme. S produktom, ktorý je rýchlejší než najrýchlejší čip Intel Xeon alebo NVIDIA A100, sa Prodigy blíži všetkým stanoveným cieľom a je na dobrej ceste, aby debutoval podľa plánu v budúcom roku.“

Zjednodušene povedané, ide o procesor, ktorý dokáže urobiť naozaj všetko, čo mu prikážeš. Využívať sa má najmä vo veľkých dátových centrách, ale aj v oblasti umelej inteligencie. Práve dátové centrá majú byť významným monetarizačným prvkom. Tento trh má obrat 50 miliárd dolárov a každoročne narastie o 20 percent.

Dátové centrá však majú pomerne vysokú spotrebu energie- až tri percentá svetovej spotreby. Odhaduje sa, že v budúcnosti bude spotreba energie na tieto účely stúpať. Nový čip by mal problém s vysokým odberom vyriešiť.

Úspešný príbeh

Tachyum založil doktor Radoslav Danilák v roku 2016 a dodnes je CEO spoločnosti. Firma má vývojové centrum na Slovensku, ale aj v USA. Cieľom nie je iba vytvorenie superčipu, ale aj „príliv mozgov“. Tachyum do Bratislavy prilákalo mnoho odborníkov v oblasti technológií.

Procesor Tachyum Prodigy má potenciál znížiť náklady za rovnakú jednotku výkonu trojnásobne, celkové náklady na obstaranie a prevádzku dátových centier (TCO*) až štyrikrát a spotrebu elektrickej energie procesorov pre servery o viac ako desaťnásobne. Pôvodne mal byť vynález na trhu už tento rok, produkcia sa však mierne posunula a prvé čipy by mali uzrieť svetlo sveta už začiatkom roka 2021.

Tachyum sa orientuje na kombináciu equity, grantového a dlhového financovania. Minulý rok získalo pôžičku 15 miliónov eur od slovenskej vlády. Momentálne má Tachyum otvorené posledné ekvitné kolo, ktoré je vedené ich hlavným investorom, IPM Group, slovensko-britskou spoločnosťou a priekopníkom v InfraTech triede aktív. Podľa verejne dostupných finančných údajov má firma stratu viac ako 93-tisíc eur, to sa má čoskoro zmeniť. 

 

Zdroje: Tachyum, Finstat.sk

Najnovšie video

Najnovší podcast

[Podcast s Romčom] V kryptomenách je už 500 miliárd dolárov. Cez koronu narástli o šialených 40 percent

Najnovšie