Slovák vyrába barikové sudy, v ktorých zrejú špičkové vína v 20 krajinách sveta

  • Zo slovenského dreva sa vyrábajú celosvetovo vyhľadávané sudy, v ktorých zrejú tie najlepšie vína. Svoj podiel na tom má aj Július Polonyi.
vinko
facebook.com/theboswellco/pexels.com
  • Zo slovenského dreva sa vyrábajú celosvetovo vyhľadávané sudy, v ktorých zrejú tie najlepšie vína. Svoj podiel na tom má aj Július Polonyi.

Júliusa je rodák z Michaloviec, vyštudoval „drevarinu“ vo Zvolene, vyše roka sa „hľadal“, pracoval v zahraničí, zdokonaľoval sa v cudzích jazykoch a hlavne spoznával svet a možnosti, ktoré ponúka.

Ako prvý Slovák získal po revolúcii francúzske štipendium a prvá ambasádorka Francúzska na Slovensku ho poslala do Nice, kde vyštudoval francúzštinu a manažment. Privyrábal si tlmočením francúzskym firmám, ktoré sa začínali zaujímať aj o rozšírenie biznisu na Slovensko.

V cudzine nielen spoznal francúzske vína, ale aj ich závislosť od kvalitných barikových sudov, ktorých nebolo nikdy dosť – najmä vhodného dubového dreva na ich výrobu. V roku 1994 založil firmu Iron Art, ktorá vyrába exkluzívne zrubové domy a dubové prírezy na sudy najvyššej svetovej kvality.

Hneď od štartu výroby sudových dosiek Július až polovicu z nich nepretržite dodáva francúzskym výrobným prevádzkam americkej sudárskej firmy Boswell. Pre neho zásadný partner Boswell je najväčším výrobcom vysoko kvalitných barikových sudov na svete. Firma s vyše storočnou tradíciou drží až zhruba polovicu svetového trhu s takýmito sudmi.

„Od roku 2009 sa nám podarilo vytvoriť s najsilnejším svetovým koncernom Boswell, spoločnú obchodnú značku Boswell – Polonyi, pod ktorou sa predávajú barikové sudy v 20 krajinách sveta. V súčasnosti naša spoločnosť zamestnáva približne 70 zamestnancov,“ píše na stránke svojej firmy Július.

Slovenské duby svetovej kvality

Spoluprácu s gigantom podnikateľ nadviazal, lebo ho presvedčil, že aj zo slovenského duba sa dajú vyrábať sudy na najkvalitnejšie svetové vína.

„Slovenské drevo je fantastické a som veľmi hrdý, že som dokázal dostať naše drevo na úroveň, kam patrí – prečo by sa ním mali chváliť iní, keď tieto duby rástli sto rokov u nás,“ povedal Július.

Polónyi tak dostal Slovensko do úzkeho klubu štyroch krajín s najkvalitnejším sudárskym drevom. Okrem tunajšieho duba sa na barikové sudy totiž využíva iba dub z Francúzska, USA a Maďarska.

Značka Boswell-Polonyi je výsledkom úsilia rodiny T.W.Boswell a rodiny Júliusa Polonyiho. Barikové sudy, ktoré sú výsledkom tohto spojenia, sú svojou výnimočnou kvalitou predurčené, aby v nich zreli špičkové vína v 20 krajinách sveta, kde sú distribuované prostredníctvom  spoločnosti Boswell.

Spojenie dubového dreva zo slovenských lesov a takmer storočie skúseností  zahraničného partnera  sa pozitívne  prejavilo na výrobku, ktorý dnes patrí medzi elitu vo svete barikových sudov. Barikový sud značky Boswell-Polonyi ako jeden  z mála vo svete bol dokonca zvlášť vyvinutý pre biele vína a zvlášť pre červené vína.

Viac o úspešných barikových sudov zo Slovenska sa dozvieš tu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech