Slovák vytvoril aplikáciu, s ktorou máš blok od topánok či smartfónu vždy vo vrecku

  • Stalo sa ti niekedy, že si chcel reklamovať roztrhnuté oblečenie či pokazený mobil a ani za svet si nemohol nájsť pokladničný blok? Papier je jedným z najmenej trvalých nosičov, po čase vybledne, rozmočí sa či roztrhá a odkladanie útržkov do krabice už skutočne neletí. Maroš Jurkovič však prišiel s revolučnou aplikáciou eBlok, s ktorou máš pokladničný blok po ruke, keď treba.
collagejgfvj
archív Maroša Jurkoviča/eBlok
  • Stalo sa ti niekedy, že si chcel reklamovať roztrhnuté oblečenie či pokazený mobil a ani za svet si nemohol nájsť pokladničný blok? Papier je jedným z najmenej trvalých nosičov, po čase vybledne, rozmočí sa či roztrhá a odkladanie útržkov do krabice už skutočne neletí. Maroš Jurkovič však prišiel s revolučnou aplikáciou eBlok, s ktorou máš pokladničný blok po ruke, keď treba.

Ahoj, Maroš, vedel by si sa nám prosím na začiatok v krátkosti predstaviť?

Som obyčajný, možno trochu viac cieľavedomý 33-ročný podnikateľ z Bratislavy. Napriek tomu, že reálne podnikám v úplne inej sfére ako programovanie aplikácií, môj spočiatku nevinný nápad nakoniec prerástol do takých rozmerov, že som sa definitívne rozhodol vytvoriť niečo, čo v súčasnom digitálnom svete podľa mňa doteraz naozaj chýbalo.

Ako vznikol nápad vytvoriť aplikáciu eBlok? Inšpirovala ťa k tomu osobná skúsenosť?

Samozrejme, tých osobných skúseností mám naozaj veľa. Pointou všetkých bol fakt, že som keď som bloky potreboval, jednoducho som ich nikdy nevedel nájsť. Buď som ich stratil, alebo sa mi ich v tej obrovskej krabici, do ktorej si ich ukladám, skrátka nechcelo hľadať. Ale ak by som mal uviesť konkrétny prípad, ktorým to celé začalo, bol by to jednoznačne tento:

Manželka si raz kúpila neskutočne drahé červené plavky, ktoré si zobrala na náš wellness pobyt. Po bazéne si na plavky prehodila biely župan a keď sme prišli na izbu, čo nevidím? Na župane jasne svietili červené otlačky plaviek. A takto ich farba ďalej schádzala, až nakoniec zostali ružové. Chcel som ich reklamovať, ale samozrejme, blok nikde. :) Takže aj táto nemilá skúsenosť ma nakoniec primäla k tomu, aby som sa dal do práce a vymyslel eBlok.

Vytvoril si aplikáciu sám alebo si musel nájsť človeka, ktorý ju naprogramuje?

Mal som len nápad, ktorý mi dlhé mesiace nedal spávať a aj napriek tomu, že absolútne nie som z prostredia aplikácií a internetu, postupne som začal vytvárať koncept toho, ako by moja aplikácia mala vyzerať. Zároveň som sa začal obzerať po ľuďoch, ktorí by ju dokázali naprogramovať. Prešiel som cez rôznych freelancerov až som nakoniec skončil pri firme, ktorá sa výrobou aplikácií zaoberá. Čo sa týka mojich skúseností, tak pred eBlokom som sa snažil vytvoriť ešte jednu aplikáciu, a z týchto nadobudnutých poznatkov som potom čerpal aj pri tvorbe eBloku. Komu by si aplikáciu odporúčal a ako by mu mala uľahčiť život?

Myslím si a dúfam, že eBlok uľahčí život každému spotrebiteľovi, ktorý mal doteraz s organizáciou svojich blokov problémy. Že namiesto v plnej krabici od topánok ich už bude mať vždy po ruke, pekne usporiadané a ľahko vyhľadateľné, a to priamo v jeho telefóne. A tu sa vlastne dostávame aj k druhej časti otázky – aplikácia je určená všetkým tým, ktorým nerobí problém ovládať svoj smartfón. Myslím si, že cieľová skupina sa bude pohybovať v rozmedzí 20- 45 rokov, česť výnimkám. Takisto môže byť veľmi užitočným pomocníkom aj pre rodiny s deťmi, kde je tých blokov naozaj veľmi veľa.

Znamená to teda, že si už nikdy nebudeme musieť odkladať bloky z nákupov?

Zákon hovorí len toľko, že ak idem reklamovať alebo vracať tovar, musím predložiť doklad od jeho kúpy. Nezáleží na tom, či je to pokladničný blok, záručný list alebo doklad o platbe kartou. V skutočnosti by malo stačiť aj čestné prehlásenie zákazníka, ale viem si živo predstaviť problémy, ktoré s reklamáciou môžu vzniknúť. Snažím sa preto s predajcami postupne uzatvárať partnerstvá v tom zmysle, že im pre akceptáciu bude stačiť iba samotný eBlok.

Foto: eBlok

Nemôže v obchode vzniknúť problém, že nebdudú chcieť oskenovaný blok akceptovať?

Túto vec som však konzultoval aj s advokátom a mám právnu analýzu, ktorá potvrdzuje, že by predajcovia mali bez problémov uznať aj takýto typ pokladničného bloku. V opačnom prípade by sa to totiž mohlo považovať za upretie práva na uplatnenie reklamácie, podľa zákona č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa. Slovenská obchodná inšpekcia SOI už riešila podobné problémy, kde bolo potvrdené, že je možné reklamovať aj s iným dokumentom potvrdzujúcim kúpu produktu, ako len s blokom.

Vždy to však záleží od predajcu. Ten tiež častokrát nevie, ako je to správne, takže osveta bude veľmi dôležitá :) Ako som však už spomínal, základňu podporovateľov eBloku sa snažíme postupne rozširovať a preto dúfam, že každý správny predajca chápe, kam táto digitálna doba smeruje a preto sa svojim zákazníkom bude snažiť čo najviac vyjsť v ústrety a spríjemniť im aj takéto, nie príliš príjemné veci.

Foto: eBlok

Na akom princípe eBlok funguje? Aplikácia blok len odfotí alebo je za tým niečo komplikovanejšie?

Funguje to tak, že aplikácia si blok odfotí tak, aby bol dôveryhodný a dal sa potom použiť pri prípadnej reklamácii alebo vrátení tovaru. Do tejto fotky sa potom automaticky vloží vodoznak, obsahujúci jedinečný kód užívateľa, ktorý je každému pridelený hneď pri registrácii do eBloku. K takto uloženému bloku sa potom dá priradiť viacero tagov, teda krátkych popisov, na základe ktorých bude neskôr možné daný blok vyhľadať. Všetky bloky sú zoradené podľa času a jasne na nich môžete vidieť aj ich cenu. A aby bola identifikácia daného blokov ešte rýchlejšia, je možné si ku každému jednému samostatne odfotiť a priradiť tovar, ktorý sa naň viaže.

Je to vec, ktorá zrejme napadla už mnohým. Vymyslel už niekto niečo podobné alebo si prvý?

Podľa mojich informácií a vyhľadávania zatiaľ nič podobné neexistuje.

Koľko bude človeka takéto efektívne manažovanie nákupov stáť?

Aplikácia je aktuálne zadarmo a ani sa ju spoplatňovať nechystám.

Ako vyzerá tvoj biznis plán, respektíve, čo chceš s eBlokom dosiahnuť?

Mojím zámerom je v prvom rade pomôcť ľuďom a zároveň aj sebe v organizácii blokov, a tak sa zbaviť povinnosti ich neustáleho odkladania a následného ťažkopádneho vyhľadávania. Druhou stranou mince je zase predajca, ktorý vám vie prostredníctvom eBloku posielať notifikácie, čím vlastne z aplikácie získam nejaký príjem. Určite však chcem dohliadať na to, aby tieto notifikácie neboli nepríjemnou súčasťou, resp. „nutným zlom“, ale skôr chcem, aby boli pre užívateľov prínosom.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech