Slovenky spúšťajú prvú Knižnicu oblečenia na Slovensku

  • Projekt Šumné, za ktorým stoja dve šikovné dievčatá Dominika a Evka, spúšťa prvú Knižnicu oblečenia na Slovensku
  • Podporujú tak myšlienku, podľa ktorej je požičiavanie novým nakupovaním
bam
Šumné
  • Projekt Šumné, za ktorým stoja dve šikovné dievčatá Dominika a Evka, spúšťa prvú Knižnicu oblečenia na Slovensku
  • Podporujú tak myšlienku, podľa ktorej je požičiavanie novým nakupovaním

Ľudia z celého Slovenska, ktorí majú vo svojich skriniach prebytok oblečenia, sa môžu v rámci novembrovej kampane Mesiac nenakupovania zapojiť do zbierky oblečenia a podporiť tak vznik prvej Knižnice oblečenia na Slovensku.

Kvalitná lokálna móda formou prenájmu

Projekt Šumné vznikol so zámerom sprístupniť kvalitné oblečenie od slovenských dizajnérov širšej verejnosti formou prenájmu. Svoje aktivity rozvinuli o ďalší spôsob prenájmu, Knižnicu oblečenia, kde síce nebudú žiadne knihy – ľudia si však budú môcť požičať oblečenie, ktoré bolo zakúpené a nosené, ale svojmu majiteľovi už ďalej neslúži.

,,Naši zákazníci sa nás často pýtali, či by nám nemohli darovať oblečenie, ktoré s láskou a radosťou kupovali na výnimočnú príležitosť, ale im už nesedí alebo ho z rôznych príčin nemôžu znovu nosiť. Tak vznikol nápad z týchto kúskov vytvoriť Knižnicu oblečenia,“ vysvetľuje Eva Stančeková, spoluzakladateľka Šumné. 

zdroj: Šumné

Ako a kde sa bude oblečenia zbierať?

Ľudia budú môcť svoje oblečenie doniesť osobne na zberné miesta po Slovensku zverejnené na webovej stránke Knižnice oblečenia alebo zaslať poštou do Šumné. Prinesené módne kúsky však musia splniť niekoľko pravidiel: ,,V skratke by sa dalo povedať, že zbierame oblečenie, ktoré by ste neváhali požičať známemu nepoškodené, pekné a čisté,“ dodáva Eva. 

zdroj: Šumné

Pokiaľ sa chce niekto do kampane zapojiť aj virtuálne, môže sa s darovaným kúskom odfotiť či nafilmovať a zdieľať to na sociálnych sieťach s hashtagom #mesiacnenakupovania a #kniznicaoblecenia, či označiť svojich priateľov a vyzvať ich k darovaniu nenosených kúskov do Knižnice oblečenia.

Čítaj viac: Prenájom oblečenia je budúcnosť módy, Evka a Dominika si na tomto princípe postavili biznis

Až 80 % oblečenia, ktoré vlastníme, nenosíme

Priemerný človek nosí podľa prieskumov len 20 % oblečenia, ktoré vlastní. Zvyšných 80 % tak ostáva nevyužitých napriek tomu, že do nich človek investoval nemalé finančné prostriedky. ,,Našim hlavným cieľom je eliminovať plytvanie v módnom priemysle a znižovanie jeho dopadu na životné prostredie,“ hovorí jedna zo zakladateliek OZ Šumné – Knižnica oblečenia, Dominika Horňáková.

Módne reťazce vyrábajú oblečenie z nekvalitných materiálov a zamestnanci veľakrát pracujú v neľudských podmienkach, preto je to oblečenie také lacné. Lacné a nekvalitné oblečenie má pritom nielen negatívny vplyv na životné prostredie, ale aj na ľudské zdravie, keďže sa pri jeho výrobe používajú rôzne chemikálie, farbivá a toxíny, ktoré sa nám cez kožu dostávajú do organizmu. Tieto látky taktiež predstavujú zdravotné riziko pre tých, ktorí naše oblečenie vyrábajú, keďže v mnohých prípadoch s týmito nebezpečnými látkami manipulujú bez ochranného odevu či rúšok.

Mesiac nenakupovania

Mesiac nenakupovania bol inšpirovaný Medzinárodným dňom nenakupovania, ktorý sa bude konať  29. novembra 2019. Deň nenakupovania upozorňuje na negatívne dopady nakupovania na životné prostredie a naše zdravie a taktiež na bezhlavé nakupovanie a predvianočnú nákupnú horúčku Black Friday, ktorý sa bude konať práve v ten istý deň. 

➿SMUTNÉ ČÍSLA ZO SLOVENSKA.🤷🏽‍♀️Poďme to zmeniť. 🙌 Začať môžeme od seba. 🙏💪#fashionrevolution #slovensko…

Gepostet von Šumné am Sonntag, 7. April 2019

Deň nenakupovania je výzvou vzdať sa nákupného vozíka na 24 hodín. ,,Keďže oblečenia je vraj už vo svete vyrobeného toľko, že keby sa v tomto momente zastavila jeho produkcia, máme čo nosiť ďalšie desaťročia, rozhodli sme predĺžiť deň nenakupovania rovno na celý Mesiac nenakupovania,” vysvetľuje Dominika. Mesiac nenakupovania bude prebiehať od 4. 11 – 3. 12 ., kedy sa budú konať aj dve diskusné podujatia s témou ,,Bude raz požičiavania nové nakupovanie?” v Bratislave a Banskej Bystrici, na ktorých sa určite oplatí zúčastniť.

zdroj: Šumné

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech