Do koša hádžeme oblečenie za viac ako 15 miliónov eur. Aké materiály najviac znečisťujú prostredie?

  • Každý rok sa vo svete vyrobí 80 miliárd kusov oblečenia
  • Do roku 2050 bude módny priemysel zodpovedný za štvrtinu znečistenie s CO2
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Každý rok sa vo svete vyrobí 80 miliárd kusov oblečenia
  • Do roku 2050 bude módny priemysel zodpovedný za štvrtinu znečistenie s CO2

Žiť udržateľným spôsobom života, ktorý je šetrný k našej planéte, sa snaží stále viac ľudí. Pre mnohých to však často znamená iba obmedziť používanie plastov, obalov či chemických látok. Hoci sa to možno na prvý pohľad nezdá, textilný priemysel patrí medzi najväčších znečisťovateľov životného prostredia na svete.

Každý rok si ľudia kúpia približne 80 miliárd kusov oblečenia, ktorého produkcia predstavuje veľkú záťaž pre prírodu. Podľa Akčného plánu odpadov a prírodných zdrojov  putuje každoročne na skládky oblečenie v hodnote viac ako 15 miliónov eur. Odhady hovoria, že do roku 2050 bude textilný priemysel do ovzdušia vypúšťať až štvrtinu z celkového objemu znečistenia atmosféry oxidom uhličitým.

Pravdepodobne sa teraz pýtaš, čo môže jeden človek urobiť preto, aby niečo zmenil. Nie je to nemožné a v podstate stačí, keď svoje nákupy nielen obmedzíš, ale budeš o nich aj viac premýšľať a vyberať si výrobky, ktoré majú, čo najmenší negatívny efekt na zdravie planéty. Svoju veľkú rolu tu hrajú aj látky, z akých je oblečenie vyrobené. Ktoré materiály sú teda nezávadné a akým by si sa mal naopak vyhnúť?

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Bavlna

Ide o prírodný, relatívne kvalitný a často využívaný materiál. Štatistiky ukazujú, že až 43 % oblečenia predávaného v EÚ, je vyrobeného z bavlny. Avšak pestovanie bavlny má mnohé negatívne dopady, ako na ľudí tak aj na životné prostredie. Spôsobuje časté erózie pôdy a rozrastajúce sa polia stále viac zasahujú do prirodzeného prostredia najmä v rozvojových krajinách Ázie. Vedú k výrubu lesov a zaberajú úrodnú pôdu, kde by sa mohli pestovať potrebné plodiny.

Používanie pesticídov znečisťuje pitnú vodu. Analýza Svetovej organizácie zdravia zaznamenala, že viac ako 20-tisíc ľudí v rozvojových zemiach trpí rakovinou alebo neplodnosťou v dôsledku znečistenia ovzdušia chemikáliami použitými na ošetrenie bavlny. Na jediný pár džínsov vyrobených z tejto látky sa minie 38 až 48 tisíc litrov vody a a 11 tisíc litrov na vyprodukovanie trička

zdroj: bavlna (unsplash.com)

Syntetické látky (polyester, nylón, akryl)

Tento typ materiálu je v odevnom priemysle stále preferovanejší, pretože predstavuje lacnejšiu verziu prírodných materiálov. Hoci syntetické látky možno šetria tvoju peňaženku, životnému prostrediu spôsobujú pravý opak. Na ich výrobu je potrebný petrolej a iné oleje, ako aj mnohé škodlivé plynné látky. Za jediný rok sa minie 70 miliónov barelov oleja iba na výrobu polyesteru.

Extrakcia oleja a znečisťovanie ovzdušia plynnými látkami patrí medzi najväčšie enviromentálne problémy. Okrem toho znečisťujú pôdu a ovzdušie. Desaťtisícky litrov oleja, ktorý je označený za odpadový, sa vylieva do mora.

Oblečenie zo syntetických materiálov vyrobených z petrochemikálií sa v prírode rozkladá len veľmi pomaly, a to niekoľko desiatok rokov. Nylón sa nerecykluje tak efektívne ako polyester, ktorý sa potom často využíva na produkciu ďalšieho oblečenia. Aj napriek recyklácii je však polyester stále veľmi škodlivý, keďže počas prania môže do vody uvoľniť až 700-tisíc vlákien mikroplastu.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Umelo vyrobená celulóza

Umelá celulóza sa produkuje z rozpustenej drevnatej buničiny stromov a používa sa približne v 9 % textilného priemyslu v EÚ. Pôvodne malo ísť o ekologický alternatívny materiál, keďže pochádza z obnoviteľných rastlinných zdrojov a v prírode sa ľahko rozloží. Avšak stúpajúci dopyt po tejto látke spôsobil, že sa nestíha dostatočne rýchlo produkovať. Zdroje, na jej výrobu nie sú tiež udržateľné, čo znamená, že sa momentálne výrobcovia snažia nájsť ekologickejšie zdroje pre umelú celulózu.

Mnohé rastliny nemajú dostatočnú schopnosť obnovy a preto treba hľadať nové možnosti. Sem patrí napríklad eukalyptus, ktorý rastie veľmi rýchlo a nepotrebuje žiadne pesticídy. Z neho sa vyrába umelá celulóza pod názvom lyocell. Iný produkt Piñatex sa zase vyrába z listov ananásu.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Ako môže byť móda udržateľná?

  • Kupuj upcyklované produkty: V dnešnej dobe máme už aj na Slovensku mnoho módnych návrhárov, ktorí sa venujú upcyklovanej móde. Miesto toho, aby obnosené tričko či nohavice vyhodili, látku z nich použijú na výrobu nového kusu oblečenia. Pomaly sa začínajú priúčať už aj veľké značky ako Converse či H&M.
  • Móda ako služba: Všetkým nám príde normálne požičať si šaty napríklad na ples či na svadbu, no inak to už vnímame pri každodennom oblečení. Našťastie však už aj u nás na Slovensku existuje stránka, kde si ľudia môžu požičať oblečenie a po určitom čase ho skrátka vrátiť späť. Viac sa onej dočítaš v tomto rozhovore: Prenájom oblečenia je budúcnosť módy, Evka a Dominika si na tomto princípe postavili biznis.

Zdroj: Európsky parlament, Truecostmovie, Wrap, Down to Earth, World wild lifeWHO, The Sustainable Fashion, Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá