Slovenská sanitka s malým pacientom vo vážnom stave uviazla. V 10-kilometrovej kolóne nemohla použiť majáky

  • Sanitka prevážala dieťa, ktoré bolo na podporovanej liečbe
  • Pred Brnom ju zastavila kolóna áut
Sanitka
Ilustračný obrázok, TASR/Pavel Neubauer
  • Sanitka prevážala dieťa, ktoré bolo na podporovanej liečbe
  • Pred Brnom ju zastavila kolóna áut

Český portál Novinky informuje, že slovenská sanitka s vážne chorým dieťaťom uviazla na D1 pred Brnom v kolóne. Keďže slovenské sanitky nemôžu v Česku používať majáky, pomôcť im museli bratia Česi, policajti.

Sanitka sa vracala z Prahy do Bratislavy po diaľnici D1. Prevážala dieťa, ktoré bolo na podporovanej liečbe, no pred Brnom ju zastavila kolóna áut. Stav dieťaťa sa nevyvíjal dobre, no sanitka nemohla zapnúť majáky, na pomoc prišla diaľničná polícia na služobnom motocykli.

„Keďže zahraničné vozidlá nemajú na českom území právo prednostnej jazdy, pomohol im zo situácie až privolaný diaľničný policajt na služobnom motocykli. Ten s húkajúcou záchrankou v tesnom závese bezpečne prešiel celou, viac než desaťkilometrovou kolónou,“ uviedol hovorca českej polície Petr Vala.

Po prejdení cez Brno záchranka pokračovala v ceste sama bez zdržania až do bratislavskej nemocnice na špecializované pracovisko. Prišli tam s pacientom včas a dieťa je v poriadku.

Pokuta za nedodržanie záchrannej uličky

Záchranná ulička slúži na prejazd záchranných zložiek na miesto nehody. Ak o tejto povinnosti vytvoriť ju nevieš, alebo si myslíš, že sa ťa ako vodiča netýka, si na omyle. Za nevytvorenie tejto uličky ti hrozí pokuta až 99 eur. Až 300 eur zaplatíš v prípade, ak tento voľný priestor zneužiješ.

Povinnosť vytvoriť záchranársku uličku dokonca stanovuje zákon, pričom ide o jednu z mnohých povinností vodiča. „Pri hustote cestnej premávky, ktorá vyvolá vznik kolóny stojacich vozidiel na diaľnici alebo na smerovo rozdelenej ceste mimo obce s najmenej dvomi jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy, je vodič vozidla povinný pri súbežnej jazde vykonať taký jazdný úkon, ktorý umožní vytvorenie záchranárskej uličky v strede medzi dvomi jazdnými pruhmi a v úsekoch s viac ako dvomi jazdnými pruhmi medzi ľavým jazdným pruhom a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom,“ upozornila polícia. 

Počas vytvárania tejto uličky máš ako vodič nárok na nevyhnutne potrebný čas vojsť na miesta, kde to je za iných, bežných okolností zakázané. Počas tohto úkonu však nesmie ohroziť iného účastníka cestnej premávky.

„Záchranársku uličku môže použiť len vodič vozidla podľa § 40 ods. 1 alebo vodič vozidla zabezpečujúci odstránenie následkov dopravnej nehody alebo inej mimoriadnej udalosti; vodičovi iného vozidla je použitie záchranárskej uličky zakázané,“ uvádza sa v zákone.

Vytvoriť takúto uličku nie je žiadna veda. Ak si na ceste, ktorá má dva pruhy, záchranná ulička by mala vzniknúť v strede. Ak má cesta tri a viac pruhov, ulička sa necháva medzi ľavým a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom. Mal by si myslieť aj na to, že svoje auto by si mal natlačiť čo najviac k okraju cesty

Ak uličku vôbec nevytvoríš a budeš tak blokovať cestu, hrozí ti na mieste v blokovom konaní pokuta do 50 eur, v správnom konaní je to do 100 eur.

Zdroje: Novinky, Zákony pre ľudí

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá