Slovenské hejterstvo zomiera, konečne rastie proaktivita

  • Hejterstvu na Slovensku dochádza dych.
qw-799x400
  • Hejterstvu na Slovensku dochádza dych.

Áno, stále sa nájdu exoti, ktorí sa slovom „hejter“ sami hrdo definujú, dokonca aj takí, ktorí ho využívajú ako svoj brand, no osobne cítim nástup nového, pozitívneho trendu.

Hejterstvo mnohí označujú za vlastnosť, ktorá je práve Slovákom blízka. Osobne s tým nielen nesúhlasím, dokonca ma podporuje fakt, že z negatívnych rečí a výsmechu každému, kto robí veci inak, začínajú byť ľudia unavení. Už to nie je téma, ktorá pritiahne desaťtisíce. Už to nie je téma, ktorú tak hrdo zdieľame.

Určite si aj vďaka Startitup spoznal kopec mladých talentov, kopec šikovných podnikateľov, ktorí robia veci inak, kopec ľudí, ktorí svetu prinášajú skutočnú hodnotu, a ktorých cieľom nie je len zisk. Tieto a im podobné príbehy potlačili hejterstvo do úzadia, naopak, medzi nastupujúcou generáciou vzbudili pocit, že to môže dokázať naozaj každý. Koniec koncov, ono to tak naozaj je.

screen-shot-2014-04-27-at-2-15-59-pm

foto: HBO

Myslím, že dôvod, prečo sme boli (a stále často sme) označovaní za národ hejterov je práve v tom, aký režim u nás ešte nie tak dávno panoval. Nezriedkavo, ba bolo až pravidlom, že ak sa človek nenarodil do správnej rodiny a nemal konexie, jeho šance na úspech boli mizivé. Iní mali šťastia viac. Akosi v nás zostal zakorenený pocit, že úspech je niečo, k čomu sa človek nedostane férovým prístupom, ale podvodmi a účasťou v správnej strane.

Faktom je, že po tom, čo sme sa nejakú dobu zo zmeny režimu spamätávali, nastúpila ambiciózna mladá generácia, ktorá túto skúsenosť nemá, verí vo férový svet a vo svetlú budúcnosť. Začali tvoriť príbehy, ktoré dnes obdivujeme.

Plus-mínus sme dnes každý na rovnakej štartovacej čiare. Iste, niekto je šikovnejší, niekto rýchlejší, niekto inteligentnejší. Niekto začína s kapitálom, iný od nuly. A aj keď nie sme slniečka a vieme, že v zákulisí sa dejú stále neférové veci, aj tí z „nesprávnej“ rodiny majú pri vytrvalosti a poctivom prístupe veľkú šancu na úspech. Prestávame sa pozerať na tých, ktorí prišli k úspechu zadarmo a sústredíme sa na seba – svoj cieľ, svoje podnikanie, svoje hodnoty.

 

elite-daily-couple2

foto: Bonnin studio

Rovnaká vec sa udiala aj pri službách. Iste, budú ľudia, ktorí budú neustále kritizovať aj tú najmenšiu chybičku. No vzrastá počet ľudí, ktorí vedia, že pre zmenu sa musia zmeniť sami. Respektíve, že zmenu sú schopní urobiť sami. Pochopili sme, že nariekať o nedostatku peňazí vec nevyrieši. A začali sme radšej konať.

Hejterov ubúda a nastupujeme my, pripravení spraviť túto krajinou lepšou. Konečne.

titulná foto: Paramount

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech