Slovenské hrady a ich nevyužitý potenciál

  • Tak ako platí fakt, že Slovensko je krajina áut, rovnako by si nás vo svete mohli zaškatuľkovať ako krajina hradov.
kover
  • Tak ako platí fakt, že Slovensko je krajina áut, rovnako by si nás vo svete mohli zaškatuľkovať ako krajina hradov.

Je len málo krajín v Európe, ktoré by sa mohli pýšiť tým, že majú vyše 100 hradov. O západnom svete ani nehovoriac, v Spojených štátoch amerických ledva nájdete historickú budovu, nie to ešte hrad. To isté platí aj o krajinách z ďalekého východu, mnohí z nich videli hrad len na obrázku.

Slovenské hrady a zámky majú veľký potenciál zaradiť Slovensko na mapu zaujímavých výletných miest. My však tento potenciál nevyužívame naplno. Častokrát sú naše hrady slabo dostupné, málo značené a nie sú pri nich uvedené turistické informácie. Kedy sa teda naučíme naplo využívať potenciál, ktorý v našej krajine máme?

tt06

zdroj fotografie:flickr.com

Slovensko nie sú len Vysoké a Nízke Tatry, Liptov, Kysuce či Orava. Sú tu aj iné regióny, ktoré by mali čo ukázať, ale čo z toho, keď ich turista nenájde, pretože o nich nevie. Stále nedokážeme doceniť, že záujem potenciálneho návštevníka prísť a znovu sa vrátiť záleží na pestrosti a atraktívnosti ponuky na strávenie dovolenky. V tomto sa stále máme čo učiť. Máme síce peknú prírodu a pamiatky, ale to nestačí, v mnohých regiónoch akoby chýbala invencia. Týka sa to rovnako letnej i zimnej sezóny. Hrady, zámky, kúpele a milí ľudia – to je to, čo najviac pozitívne hodnotili zahraniční turisti.

Niektoré z našich hradov sa dokonca zaradili medzi TOP v celej Európe. Medzi tie naj sa dostal jeden z najväčších hradov v strednej Európe, čiže Spišský hrad avšak na popredných priečkach je aj  Bojnický, ktorý minulý rok navštívilo 195-tisíc ľudí.

777

zdroj fotografie:worldfortravel.com

Podobne bohatou krajinou na hrady a zámky je Česká republika, podľa štatistík však tento dar, ktorý v krajine majú aj pomerne slušne vedia využiť. Svedčia o tom aj výsledky návštevnosti. Pražský hrad minulý rok navštívilo rekordných 1,2 miliónov turistov, ten náš Bratislavský len skromných 114 221-tisíc návštevníkov.

 

1a

zdroj fotografie:greatrail.com

Naši susedia Česi však urobili jeden správny krok, ktorým by sa kľudne na začiatok mohlo inšpirovať aj Slovensko. Rozhodli sa zrušiť všetky poplatky za zvečňovanie pamiatok. O časť marketingu majú teda postarané, keďže návštevníci hneď vešajú fotky hradov a pamiatok na sociálnu sieť. Zabijú sa tak dve muchy jednou ranou, návštevníci ušetria a odnesú si aj selfie a hrady majú potrebnú reklamu. Okrem pár výnimiek sa naše slovenské hrady nechcú vzdať týchto pár eur. Toto sú tie, ktoré by nemali chýbať v cestovateľskom pláne žiadneho Slováka.

Oravský hrad- 162 381 návštevníkov

366

zdroj fotografie:p1etru5zka.deviantart.com

Čachtický hrad – 15000 návštevníkov

3c

zdroj fotografie:unexploredparadises.eu

Lietavský hrad

4d

zdroj fotografie:youtube.com

Spišský hrad – 190 000 návštevníkov

castel

zdroj fotografie:http:orig15.deviantart.net

Ľubovniansky hrad – 145 000 návštevníkov

5

zdroj fotografie:trekearth.com

Plavecký hrad

10-plavecky-hrad-ttstudio-res

zdroj fotografie:slovakia.com

Likavský hrad- 58664 návštevníkov

6

zdroj fotografie:fj.advisor.travel

Hrad Strečno- 30 000 návštevníkov

7

zdroj fotografie:reddit.com

Hrad Beckov – 50 000 návštevníkov

8

zdroj fotografie:asociatiaoxigen.ro

Kaštieľ Budmerice

99

zdroj fotografie:skyscrapercity.com

 zdroj titulnej fotografie:orig15.deviantart.net/ flicker.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech