Slovenskí cyklisti zažili nepríjemný stret s medvedicou: Tá sa k nim priblížila viackrát

  • Zviera na cyklistov nezaútočilo, no snažilo sa ich zastrašiť
  • Napokon odbehlo naspäť do lesa
medveď hnedý
Ilustračný obrázok, TASR/František Iván
  • Zviera na cyklistov nezaútočilo, no snažilo sa ich zastrašiť
  • Napokon odbehlo naspäť do lesa

Ďalší stret s medveďom zažili cyklisti z Kláštora pod Znievom. Informujú o tom tvnoviny.sk s tým, že išlo o medvedicu s mláďaťom, pričom medvedica sa rozbehla oproti cyklistom, keďže chcela ochrániť svoje mláďa. Napokon sa však otočila a vybrala sa druhým smerom.

Zviera na cyklistov nezaútočilo, no snažilo sa ich zastrašiť. Cyklistom sa ju napokon podarilo odplašiť krikom. Spočiatku si mysleli, že ide o motorku, no krátko na to pred sebou zbadali predátora, ktorý sa k nim približoval. Mužov zachránil krik, ktorý medvedicu s mladým odplašil.

Jeden z cyklistov uviedol, že keď už bola medvedica blízko, uvažoval nad tým, či ju kopne alebo udrie. Svoj bicykel do nej hádzať nechcel, pretože bol drahý.

„Obaja sme kričali a našťastie odbehla. To bol ale len prvý výpad. Potom sa k nám ešte párkrát priblížila, akoby váhala,“ dodal.

Situáciu netreba podceňovať

Situáciu týkajúcu sa stretov ľudí s medveďom hnedým, najmä stratu ich plachosti, netreba podceňovať ani ignorovať. Skonštatovala to prezidentka SR Zuzana Čaputová po pondelkovom stretnutí s ministrom životného prostredia Milanom Chrenkom, na ktorom hovorili aj o tejto téme.

Hlava štátu považuje obavy obyvateľov horských a podhorských oblastí za oprávnené, keďže viaceré stretnutia s medveďom sa končia aj vážnymi zraneniami. „Vzhľadom na citlivosť témy, ktorá je spojená s ochranou zdravia a života našich občanov, je potrebné nájsť súlad a podporu všetkých partnerov v prevencii týchto nepríjemných stretov,“ poznamenala na sociálnej sieti.

Minister ju podľa jej slov informoval o pripravovaných krátkodobých aj dlhodobých opatreniach, ktoré spolu s vládou predstavia v najbližších dňoch. „V prvom rade pôjde o posilnenie kapacít zásahových tímov, zapojenie polície aj poľovníkov do trasovania a intervencie v prípade, keď medveď začne byť nebezpečný pre ľudské životy a obydlia,“ priblížila.

V súvislosti so sanáciou starých environmentálnych záťaží ocenila, že Chrenko robí rýchle kroky k naštartovaniu procesu sanácie napríklad vo Vrakuni, ktorá sa môže postupne implementovať s cieľom ochrániť zásoby podzemných vôd na Žitnom ostrove. Potrebné kroky sa podľa nej robia aj v sanácii v Chemku Strážske.

Hovorili aj o tohoročnom pripravovanom klimatickom samite, ktorý je podľa hlavy štátu príležitosťou pre medzinárodné spoločenstvo prediskutovať globálne výzvy, no predovšetkým riešenia zmiernenia klimatických zmien.

Zásahový tím

V rámci opatrení na minimalizáciu stretu človeka a medveďa vznikne na severe Slovenska štvrtý zásahový tím pod záštitou Tatranského národného parku. Štátna ochrana prírody (ŠOP) vyvíja tiež aplikáciu na ohlasovanie jedincov medveďa.

Rezort vidí potenciál aj v spolupráci policajtov a ochranárov. Vzniknúť má tiež platforma na spoluprácu všetkých dotknutých subjektov. Iniciovať chce tiež rýchlu finančnú podporu z eurofondov na preventívne opatrenia. TASR o tom informoval hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

„Považujem za nevyhnutné zopakovať, že medvede nepatria do intravilánov obcí. Ak sa konkrétny jedinec opakovane vracia, je potrebné pristúpiť k adresnej regulácii. Teda pri jedincovi, ktorý stratil plachosť pred človekom, siahnuť po krajnom riešení,“ vyhlásil minister životného prostredia Milan Chrenko.

Opatrenia predstavil na utorkovom Výbore Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Vychádzajú z prvých výsledkov analýzy početnosti medveďa hnedého, medzinárodných skúseností a vedeckých štúdií zo Slovenska a zahraničia.

Rezort apeluje na zvýšenie personálnych kapacít, ktoré budú môcť v krátkom reakčnom čase zasiahnuť voči konkrétnym problémovým medveďom. Veľký priestor vidí aj v spolupráci s Policajným zborom.

„Policajti sú dobre vycvičení, majú vybavenie aj na plašenie. Iniciovali sme rokovania s ministerstvom vnútra s cieľom pripraviť pilotný projekt v Tatranskom národnom parku. Ak sa koncept ukáže ako fungujúci, obratom rozšírime spoluprácu aj do ďalších regiónov,“ načrtol Chrenko.

Mobilná aplikácia Medvede a ľudia, ktorú vyvíja ŠOP, má slúžiť na nahlasovanie prítomnosti medveďa zásahovému tímu a naopak.

Obnoviť sa má aj pracovná platforma pre medveďa hnedého. Rezort chce tak oživiť a zintenzívniť spoluprácu všetkých aktérov, ktorí vedia svojimi krokmi minimalizovať riziko stretu – od ministerstva životného prostredia, rezortov pôdohospodárstva a vnútra cez zástupcov farmárov, včelárov, chovateľov, samospráv, poľovníkov, lesníkov, ochranárov a ďalších.

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá