Slovenskí penzisti môžu bez týchto dokladov prísť o stovky eur. Vybaviť sa dajú jednoducho

  • K žiadosti o penziu treba priložiť rôzne dokumenty
  • Zisti, čo a dokedy od teba môžu úrady vyžadovať
Staršia žena a muž hľadia do papiera.
Ilustračné foto, Freepik/@freepik
  • K žiadosti o penziu treba priložiť rôzne dokumenty
  • Zisti, čo a dokedy od teba môžu úrady vyžadovať

Keď žiadaš o penziu, musíš priložiť rôzne dokumenty. Skontroluj si vopred, či má Sociálna poisťovňa záznamy o všetkých obdobiach tvojho zamestnania. Zisti, aké doklady od teba budú potrebovať.

Sociálna poisťovňa ti odporúča skontrolovať si dostatočne skoro, či majú zaznamenané všetky tvoje obdobia zamestnania a hrubé zárobky. Ako informuje portál Pravda, od nich totiž závisí výška tvojej dôchodkovej dávky.

Na overenie, ktoré obdobia dôchodkového poistenia sú v evidencii, navštív svoj Elektronický účet poistenca (EUP), kde nájdeš svoj Individuálny účet poistenca. V tomto účte môžeš skontrolovať jednotlivé obdobia tvojho dôchodkového poistenia a zistiť, či sú všetky potrebné obdobia zaznamenané.

Evidenciu období dôchodkového poistenia môžeš overiť aj požiadaním o Výpis z EUP pomocou formulára pre otázky, telefonicky na čísle 0800 123 123, emailom na adrese podatelna@socpoist.sk, alebo osobne v pobočke Sociálnej poisťovne.

Potrebné doklady

Pri žiadosti o penziu si priprav všetky potrebné doklady o obdobiach, keď si nepracoval. Nezabudni na platný občiansky preukaz alebo cestovný pas a doklady o vzdelaní. Tieto zahŕňajú výučný list, maturitné vysvedčenie alebo diplom. Ak si sa narodil po roku 1963, budeš potrebovať potvrdenie o ukončení povinnej školskej dochádzky.

Muži by mali mať vojenskú knižku alebo potvrdenie o vojenskej službe.

Ak si cudzinec alebo sa tvoje deti narodili v cudzine a neboli zapísané do osobitnej matriky, prines ich rodné listy. Ak si dieťa prevzal do náhradnej starostlivosti alebo zomrelo pred dosiahnutím 18 rokov a nebolo zapísané do osobitnej matriky, predlož príslušné doklady.

Nezabudni na doklady o zamestnaniach a hrubých zárobkoch, ktoré nemáš v Elektronickom účte poistenca. V prípade, že si pracoval pred 1. májom 1990 v štáte, s ktorým Slovensko nemá zmluvu o sociálnom zabezpečení, prines potvrdenie od zamestnávateľa.

Ak máš poistenie zo zahraničia, na posúdenie nároku na minimálny dôchodok prines potvrdenia o obdobiach poistenia aj sumách dôchodku z cudziny. Ak chceš dostávať dôchodok na bankový účet, nezabudni na vyplnený a bankou potvrdený formulár. Podľa potreby môžeš potrebovať aj ďalšie doklady, o ktorých ťa informuje pracovník Sociálnej poisťovne.

Suma penzie závisí od viacerých faktorov

Suma tvojho dôchodku závisí od dĺžky obdobia, počas ktorého si platil dôchodkové poistenie. Závisí aj od výšky tvojich hrubých zárobkov, do ktorých sa počítajú aj odvody do Sociálnej poisťovne.

Seniori
zdroj: Canva/Zinkevych

Ďalej záleží na tom, či si bol sporiteľom v 2. dôchodkovom pilieri a či si získal obdobie dôchodkového poistenia po nároku na dôchodok. Ako informuje Sociálna poisťovňa, všetky potrebné údaje sa zisťujú počas konania o nároku na dôchodok pre konkrétneho poistenca.

Zľavy pre penzistov

Aj keď dôchodky každý rok trochu rastú, ich pomer k priemernej mzde je stále nízky. Preto mnohým dôchodcom nemusí stačiť na pokrytie základných výdavkov.

Nemusia už síce splácať hypotéku, no platia viac za energie a jedlo, podobne ako ľudia, ktorí ešte pracujú. Našťastie im štát a miestne úrady pomáhajú ušetriť na dôležitých veciach, ako sú cestovanie, lieky, jedlo či bývanie. Niekedy to dostanú zadarmo, inokedy platia menej.

Na vybavenie väčšiny zliav ale potrebujú potvrdenia. Dôchodcovia môžu ísť do Sociálnej poisťovne a požiadať o doklad, ktorý ukazuje, koľko dôchodku im poslali za každý mesiac minulého roka. Tento papier často potrebujú pre dane alebo iné dôvody.

Keď dôchodca o doklad požiada, Sociálna poisťovňa mu ho väčšinou pripraví ihneď. Niekedy to ale môže trvať pár dní.

Sociálna poisťovňa preto radí dôchodcom, aby si zažiadali skôr, aby potom nemali problémy s posielaním dokladu tam, kde ho potrebujú, napríklad do práce alebo na daňový úrad, a to bez zbytočného meškania. O tom, na aké zľavy majú penzisti nárok, sa dočítaš tu

Zdroje: Pravda, Sociálna poisťovňa, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá