Slovensko ide po vzore Dánska tvrdo proti hazardu. Stopku dostanú aj herne pri školách

  • Hazard dostane v našej krajine nové manitinely
  • Nové a už odklepnutépravidlá sa zrejme nebudú páčiť mnohým prevádzkovateľom krčiem a barov
  • Niektorí ľudia celkom stratia možnosť na hranie automatov
bu
pixabay.com
  • Hazard dostane v našej krajine nové manitinely
  • Nové a už odklepnutépravidlá sa zrejme nebudú páčiť mnohým prevádzkovateľom krčiem a barov
  • Niektorí ľudia celkom stratia možnosť na hranie automatov

Hráčov a prevádzkovateľov hazardných hier čakajú celkom nové a značne prísnejšie pravidlá. Parlament schválil zákon, ktorý sprísňuje prevádzkovanie hazardných hier na Slovensku a raguje aj na výdobytky modernej doby, ktoré biznis s hazardom využíva vo svoj prospech. Podľa nového zákona dôjde k obmedzeniu prevádzkových hodín herní, ktoré by mali byť po novom medzi 03:00 a 10:00 hodinou zatvorené.

Koniec čaká aj kontroverzné kvízomaty. Ide o  zariadenie, ktoré sú bežne kasínách a herniach. Takže ide o klasický automat, ktorý ale kladie medzi jednotlivé hry vedomostné otázky.  Napríklad niečo ako „chcete byť milionárom“. Normálne sa ale doňho vkladajú peniaze, prebieha hra, a potom nasleduje aj výhra. Za pár mesiacov odkedy vstúpila do platnosti najprísnejšia regulácia,a teda že výherné automaty už nesmú byť umiestnené v pohostinstvách, Na mape Slovenska pribudlo 44 herní s nelegálnymi vedomostnými automatmi.

Zákon definuje aj kvízomaty ako zakázanú hru, preto sa presunú z miest, kam nepatria, do prísne regulovaných herní. Má sa tiež zaviesť nová sankcia pre osoby, ktoré napomáhajú prevádzkovaniu hazardných hier. Napríklad krčmári, ktorí budú mať vo svojej prevádzke výherné prístroje, či kvízomaty budú môcť po novom prísť o živnostenské oprávnenie.

Novým zákonom sa zvyšuje minimálny povolený počet prístrojov v jednej prevádzke z 12 na 15 kusov. Tým opäť klesne dostupnosť hazardných hier podobne, ako tomu bolo na prelome rokov 2017 a 2018.

Od začiatku tohto roka bol spustený aj register vylúčených osôb. Nový zákon pritom rozširuje existujúce kategórie osôb so zákazom hrania hazardných hier. Tie nebudú môcť hrať ľudia, ktorí musia platiť výživné na deti ale ani tí, ktorým súd zakázal účasť na hazardných hrách.

Najnovšie budú môcť aj obce na dvanásť dní v roku zakázať niektoré druhy hazardných hier a tiež rozhodnúť o tom, že herne budú od škôl, školských zariadení, či liečební vzdialené minimálne 200 metrov.

Zákon zároveň koncentruje dozor nad hazardom pod jednu strechu Úradu pre dohľad nad hazardnými hrami. Táto špecializovaná dozorná inštitúcia bude mať všetky kompetencie pre reguláciu hazardných hier (okrem legislatívnej). Tým sa tiež v porovnaní so súčasnosťou zníži celkový počet ľudí, ktorí sa venujú kontrole a regulácii hazardných hier.

Z noviniek by mal ťažiť aj rozpočet. Za udelenie licencií a z následných poplatkov by podľa rezortu financií tento rok do verejných zdrojov malo pribudnúť vyše 64 mil. eur, v roku 2020 dodatočných takmer 25 mil. eur. Na druhej strane zriadenie nového úradu si vyžiada ročné náklady zhruba 6 mil. eur. Nový zákon má navrhovanú účinnosť od 1. marca 2019.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá