Slovensko šokuje cudzincov: Učiteľka z USA musela kvôli vízam stanovať pred úradom, podporili ju študenti

  • Ak si myslíš, že čakanie v rade na daňovom úrade je utrpenie, asi si ešte nebol na Oddelení Cudzineckej Polície v Petržalke.
policecover
facebook.com/Tomas.Matusek/facebook.com{Anna Bykova
  • Ak si myslíš, že čakanie v rade na daňovom úrade je utrpenie, asi si ešte nebol na Oddelení Cudzineckej Polície v Petržalke.

Kým väčšina ľudí v lete stanuje na festivaloch a výletoch, bratislavskí cudzinci prespávajú pod holým nebom, aby mali šancu, že im cudzinecká polícia vybaví doklady či potvrdenia.

Nálepky na policajných autách s nápisom “Pomáhať a chrániť”, zaparkovaných pred budovou, vyznievajú v tomto kontexte úplne na smiech. Alebo si ich máme interpretovať tak, že nám polícia pomáha chrániť sa pred cudzincami?


Situáciu pred cudzineckou políciou si na vlastnej koži vyskúšala aj zahraničná lektorka z gymnázia C.S Lewis. Tá sa pred tento, medzi cudzincami neslávny, úrad postavila už vo štvrtok po práci, aby mala akú-takú šancu sa na druhý deň ráno dostať dnu.

Randy Cramer sa o predĺženie svojich turistických víz už pokúšala niekoľkokrát, no vždy neúspešne. Ľudia, ktorí nie sú ochotní si pred dverami úradu odstáť desiatky hodín, nemajú šancu splniť byrokratické podmienky, ktoré od nich štát vyžaduje.

Mladá lektorka angličtiny však v tejto neľahkej situácií nezostala sama. Prišli ju podporiť žiaci z gymnázia C.S. Lewis, ktorých Randy vyučuje angličtinu. Žiaci spolu s ňou vystáli radu, popri tom spievali, hrali na gitare a pili čaj. Nepoľavili ani cez noc, kedy sa zabalili do spacích vakov a ráno ich už striedala ďalšia várka študentov.

Ak by sa 22-ročnej lektorke nepodarilo vybaviť potrebné papiere, žiaci z gymnázia by prišli o svojho native speakera na angličtinu. Spolu s učiteľmi tu však  dlhodobo nocujú programátori, lektori, robotníci, Dj-ovia, manažéri a vlastne každý, kto na Slovensko príde a chce tu študovať alebo pracovať.

O tom, že situácia pred cudzineckou políciou je už dlhodobo v zahanbujúcom stave, svedčia aj hodnotenia cudzincov na stránke tohto úradu. K ľuďom sa tu kompetentní často správajú ako k dobytku.

Toto zahrávanie sa s osudom mladej Američanky našťastie skončilo úspešne a Randy sa dostala dnu. Na videu môžeš vidieť, ako veľmi sa žiaci gymnázia tešia, keď sa ich učiteľka dostáva po dlhých hodinách dovnútra.

„Pre mňa je toto veľmi silný zážitok. Myslím, že C.S Lewis môže byť hrdá na to, aké decká u nich študujú. Klobúk dolu,“ komentovala situáciu redaktorka RTVS Zuzana Hanzelová na svojom Facebooku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech