Slovensko znižuje tresty za trávu, Čaputová podpísala novelu Trestného zákona

  • Zuzana Čaputová podpísala novelu Trestného zákona
  • Užívateľom marihuany budú hroziť menej prísne tresty
marihuana, fajČenie, tráva, cigareta
Unsplash/Marie Michele, Chase Fade
  • Zuzana Čaputová podpísala novelu Trestného zákona
  • Užívateľom marihuany budú hroziť menej prísne tresty

Na Slovensku sa zavedie osobitná skutková podstata prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú spotrebu, a to za zachovania súčasných množstevných limitov. V takomto prípade bude horná hranica trestnej sadzby jeden, respektíve dva roky. Zavedie sa tiež možnosť takzvaného ochranného liečenia. 

Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Novelizáciu predložila skupina koaličných poslancov z OĽANO, Sme rodina a Za ľudí.

Rovnako ako vrahovia

Zmenu k lepšiemu na sociálnej sieti ocenila aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá na zníženie trestov za marihuanu dlhodobo apeluje: „Mnohokrát sú vyššie ako za zabitie človeka či znásilnenie.“

Dodáva, že to vníma ako krok vpred voči vyspelej spoločnosti. V nej je podľa Nicholsonovej totiž nepredstaviteľné, aby bol človek za užívanie marihuany stíhaný na rovnakej úrovni ako vrahovia či násilníci.

Po novom bude horná hranica trestu pri prechovávaní marihuany jeden rok v prípade, že pôjde o množstvo, ktoré zodpovedá najviac trojnásobku jednorazovej dávky a bude zároveň na vlastnú spotrebu. Horná hranica dva roky sa bude týkať prípadov, kde bude množstvo zodpovedať najviac desaťnásobku jednorazovej dávky.

Množstvo, ktoré presahuje desať jednorazových dávok už nespadá do kategórie prechovávania marihuany pre vlastnú spotrebu. Trestné sadzby sa znížia aj tam, a to z troch až desať rokov na tri až sedem rokov. V prípade recidívy sa menia na päť až desať, pričom to bolo doteraz desať až pätnásť rokov.

kanabinoid štúdia výskum marihuana
zdroj: Unsplash/Jose Luis Sanchez Pereyra

Možnosť ochranného liečenia

Zmeny sa týkajú len prípadu prechovávania a len vo vzťahu k látke z rastlín rodu konopa. „Doterajšia úprava vo vzťahu k iným látkam, jedom a prekurzorom a vo vzťahu k dílerstvu zostáva zachovaná,“ zdôraznili poslanci v návrhu.

V ustanovení o prechovávaní predmetu na výrobu drog, kam sa v praxi niekedy radí i pestovanie rastlín z rodu konopa, sa odstráni spodná hranica trestnej sadzby. Doteraz to bol jeden rok.

Cieľom je podľa poslancov „umožniť súdom zohľadniť všetky okolnosti každého jednotlivého prípadu a odstrániť neprimeranú tvrdosť zákona“.

Ak by páchateľ súhlasil, novela umožní súdu uložiť namiesto trestu odňatia slobody ochranné liečenie. Pôjde rovnako len o prípady prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú spotrebu.

Poslanci Národnej rady odklepli o čosi nižšie tresty už 16. marca.

Drakonické tresty za držanie marihuany budú minulosťou!“ písal vtedy Kristián Čekovský z OĽANO, ktorý novelizáciu predkladal. „S kolegami najmä s Jurajom Krúpom sme na tejto zmene pracovali takmer rok. Diskutovali sme s odborníkmi, vyšetrovateľmi a pripravili množstvo návrhov. Hľadali sme podporu, robili sme kompromisy, no napokon sa nám podarilo náš návrh presadiť v parlamente.“

Zdroje: TASR, FB/Kristián Čekovský - OĽANO , FB/Lucia Ď. Nicholsonová 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá