Namiesto basy možnosť liečenia. Tresty za marihuanu budú nižšie

  • Národná rada Slovenskej republiky konečne schválila zmenu v zákone
  • Menia sa tresty za držanie marihuany
  • Mnohých priaznivá zmena poteší, iní čakali viac
marihuana a socha spravodlivosti
Unsplash/Paul Einerhand, Tingey Injury Law Firm
  • Národná rada Slovenskej republiky konečne schválila zmenu v zákone
  • Menia sa tresty za držanie marihuany
  • Mnohých priaznivá zmena poteší, iní čakali viac

Sľubovaná zmena je konečne na dosah. Tresty za marihuanu budú nižšie. Aké však čakajú Slovákov, zatiaľ presne nie je známe.

Na Slovensku sa má zaviesť osobitná skutková podstata prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú spotrebu za zachovania súčasných množstevných limitov.

Horná hranica trestnej sadzby má byť v takomto prípade jeden, respektíve dva roky. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Zaviesť sa má tiež možnosť takzvaného ochranného liečenia. Novelizáciu predložila skupina koaličných poslancov z OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí.

Čo presne sa mení?

V prípade zavedenia novej skutkovej podstaty prechovávania marihuany má byť horná hranica trestu jeden rok vtedy, ak pôjde o množstvo, ktoré zodpovedá najviac trojnásobku obvykle jednorazovej dávky na použitie, a to pre osobnú spotrebu. Horná hranica dva roky má platiť pre množstvo, ktoré zodpovedá najviac desaťnásobku dávky.

Znížiť by sa tiež mali trestné sadzby aj v prípade prechovávania marihuany v množstve prekračujúcom prechovávanie pre vlastnú spotrebu, čiže nad desať dávok. Predkladatelia tak reagujú na prísne trestanie recidivistov. Sadzby sa majú zmeniť z troch až desať rokov na tri až sedem rokov. V prípade recidívy sa menia na päť až desať rokov, namiesto doterajších desať až 15 rokov.

Úľavu pocítia len užívatelia marihuany

Zmeny sa týkajú len prípadu prechovávania a len vo vzťahu k látke z rastlín rodu konopa. „Doterajšia úprava vo vzťahu k iným látkam, jedom a prekurzorom a vo vzťahu k dílerstvu zostáva zachovaná,“ zdôraznili poslanci v návrhu.

V ustanovení o prechovávaní predmetu na výrobu drog, kam sa v praxi niekedy radí i pestovanie rastlín z rodu konopa, sa má odstrániť spodná hranica trestnej sadzby. Doteraz to bol jeden rok. Cieľom je podľa poslancov „umožniť súdom zohľadniť všetky okolnosti každého jednotlivého prípadu a odstrániť neprimeranú tvrdosť zákona“.

Ak by páchateľ súhlasil, novela má umožniť súdu uložiť namiesto trestu odňatia slobody ochranné liečenie. Má ísť opäť len o prípady prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú spotrebu.

Poslanci sa radujú zo zmeny

Zmena prichádza po roku, ako vo svojom príspevku na sociálnej sieti opisuje Kristián Čekovský, jeden z iniciátorov zmien v trestnom zákone. 

Mnohí poslanci sa k zníženiu trestov za držanie marihuany vyjadrili v rozhovoroch pre Startitup už dávnejšie. Všetci očakávali zmenu už oveľa skôr. napriek tomu môžeme byť radi, že nejaká vôbec prišla. 

Podľa slov Čekovského by sa verejnosť mala viac informácií dozvedieť na tlačovej konferencii. Dozvedieť sa teda môžeme, či sa znížia tresty aj bývalým trestancom, ktorí si v týchto dňoch za mrežami stále odpykávajú drakonické tresty.

Známy je prípad Roba Džunka, ktorému vlani súd vymeral 10-ročný trest namiesto pôvodného 12,5-ročného. Známy je aj prípad Josefa Šípoša, ktorý vyrábal z konope mastičky pre svojich rodičov. Za trest musí stráviť 20 rokov za mrežami a prepadne mu majetok.

Zdroje: TASR, Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá