InnoEnergy pomôže slovenským startupom v oblasti energetiky

  • Podpredseda  Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič slávnostne otvoril pobočku najväčšieho investičného fondu a akcelerátoru v oblasti energetiky na Slovensku.
powerup_ilustracny_1
archív InnoEnergy
  • Podpredseda  Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič slávnostne otvoril pobočku najväčšieho investičného fondu a akcelerátoru v oblasti energetiky na Slovensku.

Skvelá príležitosť pre slovenské startupy z oblasti energetiky. Od leta tohto roku je Slovensko súčasťou InnoEnergy – najväčšieho európskeho investičného fondu a akcelerátoru v oblasti energetiky. Jeho cieľom je podporovať inovácie a budovať komunity inovátorov v oblastiach ako energetická efektívnosť, inteligentné budovy a mestá, skladovanie energie  či obnoviteľné zdroje energie. InnoEnergy zároveň podporuje a investuje do inovácií v každej fáze ich vývoja – od vzniku ideí až po vstup na trh. Pomocou svojej celoeurópskej siete pozostávajúcej z viac ako 160 partnerov spája inovátorov a výskumníkov s priemyslom, podnikateľov s trhmi a nádejných absolventov škôl s firmami.

foto: archív InnoEnergy

Ide o príležitosť zintenzívniť na Slovensku podporu inovácií v energetike. Slovensko nepochybne má potenciál presadiť sa v tejto oblasti. Jedna z ciest je aj intenzívnejšia spolupráca etablovaných energetických hráčov a mladých, začínajúcich tech-firiem,“ uviedol slovenský komisár M. Šefčovič.

Slávnostné otvorenie pobočky InnoEnergy Hub Slovensko sa uskutočnilo v piatok 29. septembra 2017 o 13.30 v priestoroch galérie ARCHA, na Uršulínskej 6 v Bratislave. Spolu s podpredsedom Európskej komisie pre energetickú úniu Marošom Šefčovičom sa uskutoční aj za účasti Jakuba Millera, výkonného riaditeľa fondu InnoEnergy pre strednú a východnú Európu, a Petra Kolesára, výkonného riaditeľa spoločnosti Neulogy.

Začatie činnosti InnoEnergy na Slovensku znamená, že startupy v oblasti energetiky majú možnosť získať kvalitné koučovanie a prístup k medzinárodnej sieti investorov, expertov, korporácií a zákazníkov. Dostupná je aj finančná akcelerácia v hodnote do 150 tis. EUR pre začínajú firmy. InnoEnergy však neponúka podporu len startupom – pre malé a stredné firmy ponúka podporu vo forme expanzie na európske trhy či dodatočné financovanie. Veľké firmy majú možnosť spolupracovať s najperspektívnejším európskym startupmi v oblasti energetiky a získať financovanie na vývoj produktov v objeme niekoľkých miliónov eur. Fond už na podporu veľkých inovačných projektov firiem a následné uvádzanie ich nových revolučných technológií na trh investoval vyše 157 mil. EUR. InnoEnergy taktiež sprostredkúva magisterské aj doktorandské štúdiá pre budúcich lídrov v energetike, ako aj medzinárodné programy, stáže či zapojenie študentov do firemných projektov.

foto: archív InnoEnergy

Na Slovensku je zástupcom InnoEnergy konzultačná spoločnosť Neulogy, ktorá sa dlhodobo venuje podpore inovatívnych firiem, ako aj výskumných aktivít. Neulogy pre InnoEnergy na Slovensku vyhľadáva potenciálne investície a pripravuje slovenské startupy na vstup do akceleračného programu. Podľa slov Petra Kolesára, výkonného riaditeľa firmy Neulogy, „Slovensko má čo ponúknuť, čo sa týka energetických riešení a inovatívnych technológií. Dôkazom toho sú špičkové firmy, ktoré sa presadili na európskom alebo globálnom trhu, ale aj startupy v skorej fáze vývoja, u ktorých ešte len môžeme očakávať prudký rast a expanziu.“ Pod záštitou spoločnosti momentálne prebieha prvé slovenské kolo najväčšej energetickej súťaže pre startupy v skorej fáze vývoja pod názvom PowerUp!. Slovenské finále sa uskutoční 11. októbra 2017 v Bratislave. Víťaz slovenského finále postúpi do celoeurópskeho finále, ktoré sa uskutoční koncom novembra v Budapešti.

 

Zdroj: tlačová správa Innoenergy

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech