Slovenský beštiálny vrah je ako vystrihnutý z najdrastickejšieho hororu. Rozštvrtil tehotnú ženu aj svoje deti

  • Štefan Svitek je slovenským beštiálnym vrahom
  • Pred spáchaním ohavného činu už za mrežami sedel
  • K jeho náprave nedošlo a neskôr vyvraždil skoro celú svoju rodinu
Štefan Svitek
Instagram/opravdovezlociny,pxhere
  • Štefan Svitek je slovenským beštiálnym vrahom
  • Pred spáchaním ohavného činu už za mrežami sedel
  • K jeho náprave nedošlo a neskôr vyvraždil skoro celú svoju rodinu

Štefan Svitek. Meno, ktoré sa spája s posledným udelením trestu smrti na Slovensku. Tento rozsudok si vypočul po mimoriadne beštiálnom čine muž, ktorý sa narodil v Podbrezovej. Ten totiž zabil svoju manželku aj deti. Svojím kriminálnym správaním bol ale všetkým známy už dávno predtým, nakoľko si v minulosti odsedel niekoľko rokov za krádeže aj vydieranie.

Zaútočil v podnapitom stave

Svitek, ktorého prezývali Horehronským rozparovačom, vyrastal v prostredí, ktoré malo vplyv na jeho neskorší vývoj. Otec bol totiž alkoholik a jeho správanie bolo v dôsledku častého popíjania agresívne. Z toho dôvodu vraj Štefan často utekal z domu a nebol schopný dokončiť si školu. On sám začal piť už v skorom veku a postupne sa u neho tiež prejavovala agresia.

Portál Aktuality uvádza, že po dosiahnutí 15 rokov začalo pod jeho menom pribúdať niekoľko trestných činov vrátane znásilnenia. Neskôr sa mal priznať k tomu, že ho vzrušovalo násilie na ženách aj zvieratách. Zneužíval totiž dobytok a býkom odrezával pohlavné orgány. Nielen cudzia, ale aj jeho vlastná bolesť mu prinášali uspokojenie. Sám si totiž ubližoval drôtom, ktorým si rezal do brucha.

Bol postrachom stopárok a utiekol zo psychiatrie. Slovák svoje obete znásilnil, zabil a hodil na skládku odpadu

Práve alkohol a analgetiká ho v skutkoch posmeľovali a stupňovali jeho agresivitu. Rovnako tomu bolo aj v roku 1987, konkrétne v posledný októbrový deň. Tragédii predchádzalo Svitekovo celodenné popíjanie, ktoré večer zakončil návštevou krčmy. Tam vypil fľašu vína aj niekoľko pív. V podnapitom stave sa vracal domov, kde ho čakala zdesená žena. Tá už bola na agresiu svojho muža „zvyknutá“, nakoľko ju aj jej deti Svitek dlhšie týral.

Vychovával s ňou jedno nemanželské dieťa a jednu dcérku z ich manželstva. V čase, keď sa tragédia odohrala, bola jeho žena tehotná a čakala ďalšie dieťa. Ani to ho však neodradilo v jeho beštiálnom vyčíňaní. Keď jeho manželka videla, v akom stave sa vracia domov, nechcela mu otvoriť dvere.

Povedala mu, aby sa vrátil, odkiaľ prišiel, čo ho pravdepodobne veľmi rozčúlilo a jeho agresívne správanie začalo naberať na sile. Kriminalistika.eu uvádza, že Svitek si odbehol po sekeru, ktorou vylomil dvere. Nakoľko už manželka nestihla ujsť, začal na ňu útočiť práve spomínanou sekerou. Utrpela početné rany do oblasti spánkov, brady aj krku.

Svitekov dom
zdroj: Najväčšie kriminálne prípady Slovenska

Nešetril ani dcérky

Vraždou manželky však jeho vyčíňanie iba začalo. Keď totiž videl, že sa začínajú budiť aj preľakané dcérky, zaútočil na ne rovnakým spôsobom. Jeho zvrátenosť však nemala konca kraja. Vzal totiž žiletky a zohavené telá vypitval. Scény pripomínali časti z najdesivejších hororov, nakoľko vnútornosti začal rozhadzovať okolo seba. V jeho beštiálnych rukách skončil aj nenarodený plod dieťatka, nakoniec zohavil aj to.

Opitý, 27-ročný vrah vo vyčíňaní ale stále nekončil. Nad mŕtvymi telami sa ukájal a dve z nich aj sexuálne zneužil. Blízki, ktorí telá v dome našli, sa z tohto šoku nevedeli spamätať veľmi dlho. Nakoľko ostali naďalej žiť v tomto dome, spomienky, ktoré sa im s priestormi spájali, ich desili ešte dlhý čas.

Štefana v dome už nenašli, nakoľko hneď po celom masakri utiekol do Čierneho Balogu. Tam si kúpil, ako inak, fľaše s alkoholom a plánoval sa obesiť v rekreačnej chate. To sa mu však nepodarilo a tak svoj pokus zrealizoval aj v dome svojich rodičov. Tentokrát sa posilnil alpou a obesiť sa pokúšal na švihadle. Ani tento pokus mu podľa predstáv nevyšiel a polícia ho našla dva dni po uskutočnení sériovej vraždy.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Opravdové zločiny (@opravdovezlociny)

Nič neľutoval

Keď ho policajti našli, k celej vražde sa priznal a vraj nič z toho, čo spravil, neľutoval. Portál Kriminalistika uvádza: „Podľa znalcov išlo o výrazne agresívnu a psychopatickú osobnosť s ťažkými poruchami emotivity, so sexuálnymi úchylkami sadomasochizmu a zoofílie. Bol závislý na alkohole a analgetikách, čo jeho agresivitu ešte stupňovalo. Znalci došli aj k záveru, že pri manipuláciami s mŕtvymi telami získal obžalovaný najintenzívnejší sexuálny zážitok.“

Dospeli teda k záveru, že u Štefana náprava možná nie je a udelený mu bol trest smrti. Udelenia milosti sa nedočkal a vyjadril sa, že smrť obesením mu aspoň prinesie oslobodenie od nekalých myšlienok. Odsúdený bol Krajským súdom v Banskej Bystrici a rozsudok s trestom smrti bol vynesený 8. júna 1989.

Trest smrti na Slovensku

Ako sme uviedli vyššie, Svitek bol posledným na Slovensku, ktorému bol udelený trest smrti. Na území bývalého Československa ním bol Zdeněk, ktorý znásilnil a následne aj zavraždil 12-ročné dievčatko. Aj napriek tomu, že si vypočul rozsudok s trestom smrti, nikdy sa ho nedočkal. Do karát mu zahrala zmena režimu a trest mu zmierili na 25 rokov za mrežami.

Trest smrti bol totiž v Československu zrušený 2. mája 1990. Od roku 1945 do roku 1989 dohromady popravili 1 162 ľudí. Popravy sa pôvodne vykonávali v Bratislave, Prahe, v Brne na Pankráci, v Ostrave, Uherskom Hradišti, Plzni, Litoměřicích a Jihlave či Olomouci. Neskôr však šlo už iba o Prahu a Bratislavu.

Zdroje: kriminalistika.eu, Aktuality.sk, korzar.sme, pravda.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech