Slovenský „Chuck Norris“: Založil elitnú jednotku SEAL a uniesol lietadlo amerického prezidenta

  • Velil vo Vietname a vytvoril jednu z najelitnejších jednotiek sveta
  • Dostal sa na nepreniknuteľné miesta, získal tajné kódy od atómových zbraní a uniesol lietadlo prezidenta
  • Richard Marcinko sa k svojim slovenským koreňom hrdo hlási
Richard Marcinko SEAL
Imgur.com a i.redd.it
  • Velil vo Vietname a vytvoril jednu z najelitnejších jednotiek sveta
  • Dostal sa na nepreniknuteľné miesta, získal tajné kódy od atómových zbraní a uniesol lietadlo prezidenta
  • Richard Marcinko sa k svojim slovenským koreňom hrdo hlási

Jeho príbeh a zážitky znejú ako z prehnaného akčného filmu, v ktorom hrá Chuck Norris alebo MacGyver. Richard Marcinko je ale reálnou postavou, ktorá má za sebou, okrem iného, velenie vo Vietname a založenie azda najelitnejšej jednotky sveta – SEAL a SEAL tímu 6, ktorý je posielaný do tých najťažších misii.

Okrem toho sa mu pripisuje únos lietadla amerického prezidenta, zisk kódov na odpálenie atómových zbraní a vniknutie do objektov, ktoré vlastne ani neexistovali či boli označené za nepreniknuteľné. Prečo to Slovák, teda presnejšie Američan so silno-slovenskými koreňmi, spravil?

zdroj: ANC

Korene z východného i západného Slovenska

Richard Marcinko sa narodil v roku 1940 v USA – cez víkend oslávil 80 rokov, všetko najlepšie – ako potomok slovenských prisťahovalcov. K svojim slovenským koreňom sa rád a hrdo hlási, napríklad vo svojich knižkách, ktoré od konca vojenskej služby píše.

Zakladateľ elitných amerických jednotiek si myslí, že svoju húževnatosť a vôľu zdedil práve po svojich dedkoch baníkov zo Slovenska. Jeden, Jozef Pavlík, pochádzal pôvodom z obce Horná Krupá v okrese Trnava. V Amerike si potom zobral dcéru iných, tamojších slovenských prisťahovalcov z Horných Orešian, taktiež okres Trnava.

Druhý dedo, baník Pavol Marcinko pochádzal z východného Slovenska, z mesta Humenné, presnejšie z jeho časti Kudlovce. V Amerike si vzal Slovenku Máriu, ktorá taktiež pochádzala z okresu Humenné, z obce Jasenov. Richard Marcinko teda slovenské korene bez pochýb má a nie malé. Hovorí plynule po slovensky a podľa vlastných slov sa vždy cítil byť Slovákom i Američanom.

zdroj: Youtube video: CMDR Richard Marcinko

Vojenské začiatky slovenského „dicka“

Už ako mladí sa chcel pridať k americkým mariňákom, no tí ho najskôr odmietli, keďže nemal spravenú maturitu. Dostal sa na Admiral Farragut Academy, kde si ju spravil a odtiaľ smeroval do amerického námorníctva, kde robil telegrafistu.

Jeho cieľom sa bolo dostať k Underwater Demolition Team (Tím pre demoláciu pod vodou), známych aj ako Žabí muži. Išlo o tím, ktorý napríklad pod vodou zneškodňoval míny a vykonával rôzne iné, životu nebezpečné operácie. Slúžiť v tejto náročnej jednotke bolo často považované za trest. Aby sa tam Richard Marcinko dostal, údajne napadol dôstojníka. Marcinko bol človek, ktorý podľa všetkého vždy túžil po dobrodružstve.

zdroj: al.com

Známa je jeho prezývka „dick“ alebo „demolition dick,“ na ktorú pri jeho mene aj dnes ľahko narazíte. U žabiakov sa mu darilo, vytvoril si meno a kariérne smeroval hore. V tom období vznikala dnes už známa, elitná jednotka SEAL (Sea – more, Air – vzduch, Land – zem) a Marcinko bol jedným z jej zakladajúcich členov.

zdroj: Youtube video: US Special Forces - Navy Seals | US Army | Devgru - Tribute

Velenie a založenie jednotky SEAL team 6

V roku 1967 sa ako veliteľ čaty SEAL tímu 2 dostal do Vietnamu, kde vďaka úspešným misiám získal niekoľko vyznamenaní (napríklad bronzovú i striebornú hviezdu) a vojenské povýšenie. Niektoré z týchto akcii, ktorým Marcinko velil – napríklad na ostrove Ilo Ilo či záchrana akcia zajatých zdravotných sestier v Chau Doc – sú považované za doslova legendárne.

Po Vietname sa dal na štúdium. Na univerzite si spravil najskôr bakalára zo zahraničných vzťahov a neskôr magisterský titul z politických vied. Okrem toho údajne absolvoval aj školu lietania. V armáde ho povýšili na kapitána a menovali námorným atašé v Kambodži, kde pôsobil rok a pol.

zdroj: Facebook Kabinet Kuriozit

No potom nastala iránska kríza, keď si Irán dovolil znárodniť dovtedy anglo-iránsku ropnú spoločnosť a začal sa odvracať Západu chrbtom. Povolaný do pohotovosti bol aj Marcinko, ktorý dostal úlohu vytvoriť a pripraviť dnes už taktiež legendárny protiteroristický tím SEAL team 6, keby ho náhodou bolo treba. Dnes je táto jednotka napríklad známa tým, že zabila najhľadanejšieho teroristu sveta Usámu Bin Ládina.

Vtedy existovali len dva tímy SEAL – SEAL tím 1 a SEAL tím 2. Prečo teda tím 6? Malo to zmiasť Sovietsky zväz, ktorý si tak myslel, že Američania už majú vytvorených 6 týchto elitných a už vtedy obavy vyvolávajúcich jednotiek.

zdroj: wallpaperflare.com

Je známe, že do SEAL tímu 6 sa nedalo prihlásiť a členov si osobne vyberal práve Marcinko. O tom, aká bola nová jednotka pre USA dôležitá svedčí fakt, že výnimočne dostala neobmedzený rozpočet – aj preto vraj pri výcviku vystrieľala oveľa viac nábojov než celá námorná pechota.

Marcinko založil a velil SEAL tímu 6 niekoľko rokov, od 1979/1980 po 1983. Potom, aj vďaka dosahovaným výsledkom, dostal ešte zaujímavejšiu úlohu.

Prečo uniesol prezidentove lietadlo

Ďalší projekt, ktorým ho poverili, by sa dal vysvetliť nasledovne: Predstav si, že si nepriateľ, a dostaň sa do našich strážených a kľúčových objektov, zameraj sa na to, na čo by sa zameral aj náš nepriateľ.

zdroj: pinterest

Práve s týmto nariadeným zámerom založil Marcinko jednotku Naval Security Coordination Team OP-06D, známu viac pod neoficiálnym názvom Red Cell (Červená bunka) – ako sa volá aj jedna z Marcinkovych kníh a filmov. Táto jednotka sa mala „hrať“ na nepriateľa a skúsiť napadnúť USA a jeho strategické miesta.

Aj ako nepriateľ USA sa osvedčil Marcinko naozaj vynikajúco. Za ten čas, čo sa hral na nepriateľa, sa mu podarilo preniknúť do niekoľkých dobre strážených a „nepreniknuteľných“ priestorov. Otestoval bezpečnosť viacerých amerických ambasád či letísk. No medzi najznámejšie a najväčšie vydarené skalpy patrí únos prezidentovho lietadla Air Force One a získanie kódov na odpálenie jadrových hlavíc.

zdroj: TASR/AP, Alex Brandon)

Marcinko so svojou elitnou jednotkou týmto poukázal na viaceré slabiny a nedostatky v bezpečnosti, ktoré sa aj vďaka nemu podarilo neskôr odstrániť.

Ako sám tvrdí aj vo svojich knihách, ktoré posledné roky napísal, podarilo sa mu dostať aj k viacerým utajovaným dokumentom a pri tejto činnosti si spôsobil viacero nepriateľov. Tam vidí aj dôvod, prečo mu potom niektorí na vyše 20 mesiacov vybavili väzenie. Oficiálne išiel sedieť za spreneverenie peňazí pri nákupe granátov.

Pôvodom slovenský MacGyver a Chuck Norris v jednom napísal o svojej práci a kariére niekoľko kníh, niektoré nájdete aj u nás doma v slovenčine. Okrem kníh či filmov si za Marcinka môžete zahrať napríklad aj na Playstatione či Xboxe v hre Rogue Warrior – ako sa nazýva aj jeho svetovo predávaný knižný bestseller.

zdroj: coffeescholar.files.wordpress.com

zdroj: 1.bp.blogspot.com
Zdroje: Kabinet Kuriozít, Nový Čas, Wikipedia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech