Slovenský dizajnérsky talent František Tóth sa inšpiruje aj banalitami, ako je trápne ticho v metre

  • Mladý študent, ktorý má na svojich ramenách naložených hneď niekoľko projektov, no aj tak navrhuje produkty svetového rázu.
fero
František Tóth
  • Mladý študent, ktorý má na svojich ramenách naložených hneď niekoľko projektov, no aj tak navrhuje produkty svetového rázu.

František Tóth je momentálne doktorand na Technickej univerzite vo Zvolene, kde sa zaoberá predovšetkým dizajnom. Na strednej škole sa musel viac-menej rozhodnúť, či sa bude venovať ilustráciám, alebo sa pustí do tvorby prostredia a produktov, ktoré budú reálne. K dizajnu sa síce dostal až na samotnej univerzite, avšak už ako malý kreslil, tvoril a vymýšľal nové postavy, vznášadlá a hračky. Nuda ho teda zďaleka obchádzala.

 

foto:František Tóth

 

V štúdiu produktového dizajnu pokračoval aj jeden semester v Belgicku. V Česku bol zasa na stáži v architektonickom štúdiu a v sklárni. Práve stáže František vidí ako skvelú príležitosť, ako si rozšíriť svoje obzory a vidieť “out of box”.

foto:František Tóth

Inšpiráciu čerpá z bežných situácií a predmetov

Mladý dizajnér je schopný čerpať inšpiráciu naozaj z veľa vecí. Vždy je to však niečo iné, v závislosti od kontextu. Pri jednom z jeho návrhov sa nechal inšpirovať aj Faradayovou klietkou, pri inom zas tradíciou, prírodným javom či trápnym tichom v metre.

foto:František Tóth

 

“Pre mňa sú inšpirujúce dobre položené otázky, moja vlastná zvedavosť. Od toho závisí, kde na ne hľadám odpovede.  Dôležité je pre mňa dobre spravená rešerš a prostredie, ktorým sa následne obklopím.”


foto:František Tóth

Pri otázke, na čom momentálne pracuješ zvykne František rátať na prstoch.Často je totiž namočený hneď vo viacerých projektoch naraz, či už sú osobné alebo profesionálne. Momentálne pracuje na kolekcii nábytku z masívneho dreva pre značku Ostrolucky. Venuje sa aj projektu Bio-cultivator, kde v malom tíme pracujú na balkónovom skleníku. Vo voľnom čase zase rozvíja svoj osobný projekt s názvom Osmoro, čo je názov pre módne drevené doplnky.

foto:František Tóth

Čo považuješ zatiaľ za tvoj najúspešnejší dizajn/produkt?

Pre mňa je najúspešnejší dizajn vždy ten, na ktorom práve pracujem, pretože ma to aktuálne posúva. Užívam si vznik dizajnu a do toho čo momentálne robím idem s plným nasadením. Ale ak mám hodnotiť projekty, ktoré sú za mnou, tak napríklad spolupráca s Flowers for Slovakia, kde som sa prvýkrát stretol s tvorbou šperku. Tam som mal zaujímavú dilemu medzi použitím moderných technológii, ako je 3D tlač a tradičnou technikou drotárstva.

foto:František Tóth

Spomeniem aj stáž v českej sklárni Bomma. Paradoxne počas stáže vznikol koncept nápojového skla, z ktorého sa spravili iba jeden či dva prototypy. No nahliadnuť do celej alchýmie skla bolo pre mňa veľmi obohacujúce. Samozrejme, ma poteší a považujem za úspech aj to, keď mi niekto vyjadrí, že sa mu moja práca páči.

foto:František Tóth

V budúcnosti sa chce František venovať tvorbe dizajnu, inováciám, zlepšovaniu prostredia, ktoré nás obklopuje. Kariére za našimi hranicami sa síce nebráni no potenciál vidí aj na Slovensku.

“Zahraničiu sa nebránim, práve naopak. No na naše krásne Slovensko sa vždy rád vrátim. Verím tomu, že aj zo Slovenska sa dá pracovať pre zaujímavých zahraničných aj domácich klientov.”

František vo svojej práci nemá žiaden konkrétny vzor a skôr sa snaží nájsť svoju vlastnú cestu. Páči sa mu a zároveň si váži prácu našich ostrieľaných dizajnérov, ako je Jozef Kabaň, Štefan Klein alebo aj Michal Staško, či dvojica z MEJD. Motivujú ho však aj jeho rovesníci, nápadití a draví študenti, či absolventi dizajnu, ktorí sú v konečnom dôsledku jeho konkurenciou.

Viac z Františkovej práci nájdeš na Behance alebo tiež na Facebooku

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá