Slovenský GA Drilling mieri k šejkom do Abu Dhabi!

  • Predstavte si vŕtanie do tvrdých hornín bez poškodenia vrtnej hlavy. Áno, presne to, čo vo filme Armageddon potrebovali, ako je to však možné? Slováci z firmy GA Drilling sa pozreli na problém z nového uhla a položili si otázku: "Skutočne nám treba vrtnú hlavu?" Prekvapivo, ale odpoveď bola nie.
image_1439199601.jpeg
  • Predstavte si vŕtanie do tvrdých hornín bez poškodenia vrtnej hlavy. Áno, presne to, čo vo filme Armageddon potrebovali, ako je to však možné? Slováci z firmy GA Drilling sa pozreli na problém z nového uhla a položili si otázku: "Skutočne nám treba vrtnú hlavu?" Prekvapivo, ale odpoveď bola nie.

 

Čo je PLASMABIT?

S vrtnou hlavou sú predsa iba problémy, preto ju odstránili a prišli s niečím novým – budúcnosťou vŕtania. Ich technológia PLASMABIT je systém, schopný dosiahnuť hlboké podzemné zdroje na základe robustného plazmového generátora. Na rozdiel od klasického vŕtania, táto technológia využíva bezkontaktný vrtný proces na základe inovatívneho prístupu upraveného pre extrémne teplotné, fyzikálne a tlakové podmienky. Nie je to metóda založená fyzickom kontakte medzi horninou a vrtnou platformou, ale využíva elektrický plazmový oblúk.

 

 

Nová technológia znižuje celkové vrtné a infraštrukturálne náklady ako aj vynaložený čas. Umožňuje vŕtať s konštantne vysokou rýchlosťou, bez potreby výmeny vrtného nástroja a so zvýšenou stabilitou vrtu. Hlavné segmenty, v ktorých môže byť technológia využitá sú ťažba ropy, zemného plynu, geotermálnej energie, minerálov a baníctvo.

 

Uvedenie na trh a kancelárie v Abu Dhabi

Výkonný riaditeľ GA Drilling Igor Kočiš sa pred prvotným uvedením technológie v arabských krajinách vyjadril pre časopis Pipeline Magazine nasledovne: „Vo všeobecnosti je naša technológia založená na plazme obrovským krokom vpred v tejto oblasti. Dokáže úplne odstrániť horninu bez fyzického kontaktu a predĺžiť očakávané doby využiťia vrtu. Vŕtanie s PLASMABIT je rýchle a má mnoho využití, ako napríklad aj záchrana starého zariadenia zaseknutého vo vrte.“ Technológia sa má otestovať v teréne počas budúceho roku a na trh ju plánujú uviezť v roku 2017.

 

Na základe informácií, že inkubátor v Masdar City poskytuje najlepšie podmienky na aplikáciu know-how do praxe a skutočnosti, podľa ktorej má GA Drilling hlboké technologické zázemie, sa firma rozhodla spraviť prvý krok na arabskom trhu otvorením kancelárie v Abu Dhabi. Inkubátor nám poskytne potrebné kontakty a pomôže nám informovať priemysel o technológii novej generácie. Firma je už teraz aktívna v severských oblastiach, ich plány však smerujú do oblastí ťažby ropy a zemného plynu. „Aplikácie našej technológie nesú skrytý potenciál a dokážu našim partnerom poskytnúť doposiaľ nevídané príležitosti. Cieľom spolupráce je aj zdokonalenie technológie a zefektívnenie vŕtania celkovo.“

 

 

Vďaka spolupráci s veľkým poskytovateľom ropy a zemného plynu v Saudskej Arábii, ktorý podporoval vývoj našej technológie sme dokázali nadviazať kontakty s viacerými spoložnosťami v Spojených arabských emirátoch, Saudskej Arábii a Ománe. „Týmto spoločnostiam dokážeme výrazne zjednodušiť procesy vrtu a ušetriť čas. Naše out-of-the-box riešenie dokáže poskytnúť 30-50 percentné zníženie nákladov.“

 

zdroj: pipelineme.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech