Slovenský portál sa púšťa do boja s neplatičmi faktúr

  • Neplatenie faktúr sa pomaly, ale iste stáva národným športom Slovákov. Korupcia, švindliarstvo a podvody sú často krát bežným javom v slovenskom podnikateľskom prostredí. Róbert Škrab sa rozhodol klepnúť týmto praktikám po prstoch a spustil pred pár dňami portál, ktorý má pomôcť urobiť poriadok s chronickými neplatičmi faktúr.
image_1411833166.png
  • Neplatenie faktúr sa pomaly, ale iste stáva národným športom Slovákov. Korupcia, švindliarstvo a podvody sú často krát bežným javom v slovenskom podnikateľskom prostredí. Róbert Škrab sa rozhodol klepnúť týmto praktikám po prstoch a spustil pred pár dňami portál, ktorý má pomôcť urobiť poriadok s chronickými neplatičmi faktúr.

Nový portál s názvom nevyplatenafaktura.sk má pomôcť slovenským podnikateľom vyhnúť sa svojim menej poctivým kolegom, ktorí „občas zabudnú“ zaplatiť faktúry. Zmyslom portálu je vytvoriť prostriedok, ako sa vybabrať so špekulantmi. Podnikatelia sa tak môžu vyhnúť zbytočným nákladom a hlavne ušetria svoje nervy, ktoré si pri tomto užijú svoje. Stránka funguje na princípe, že VY ako podnikateľ môžete na nahodiť do systému vaše faktúry (samozrejme tie, ktoré sú po splatnosti) a ďalší podnikatelia by si mali vedieť svojho potenciálneho alebo už aj existujúceho obchodného partnera, rýchlo preklepnúť. 

 

Druhotná platobná neschopnosť je bohužiaľ taktiež častým javom. Mnoho krát sa podnikatelia dostanú do tohto stavu bez svojho zavinenia, ale práve z  dôvodu nepoctivého správania svojich obchodných partnerov. Slovenskí podnikatelia totiž zistili, že tvorba takéhoto „krátkodobého úveru“, ich vyjde radovo lacnejšie (väčšinou dokonca zadarmo), ako úver z banky. Samozrejme, takáto situácia sa môže v živote vyskytnúť. Portál nevyplatenafaktura.sk myslel aj na takúto možnosť. Portál si vytvoril vnútorné mechanizmy, ktoré toto rozlišujú a dávajú možnosť dohodnúť sa medzi veriteľom dlžníkom napr. na splátkovom kalendári, ale hlavne možnosť rozlíšiť medzi nepoctivcami a „obeťami“ podnikateľského prostredia.

 

 

Prečo by ste mali teda pridať svoje faktúry na tento portál?

Na stránke sa uvádzajú 4 dôvody. Hneď k prvému by som však mal určité výhrady.

  1. Každý má právo na druhú šancu. Autori projektu týmto myslia, že po zaplatení faktúry nezostane na internete o podnikateľovi žiaden záznam o tom, že bol nepoctivý. Mňa osobne by práveže zaujímalo, akú mal platobnú disciplínu aj predtým, ako s nim začnem robiť biznis a nie len akú ju má teraz.
  2. Ochrana súkromia a dohoda. Na druhej strane je super, že neplatca dostane e-mail hneď potom, ako sú jeho faktúry nahodené do systému. Na tento e-mail má možnosť reagovať – v prípade, keď napr. už faktúry stihol zaplatiť. „Zoznam dlžníkov nie je voľne prístupný, pre vyhľadanie je potrebné uviesť IČO“, uvádza sa na stránke.
  3. Veľmi dôležitá je možnosť  – Ohodnotenia dlžníka. Tu sa presne aplikuje možnosť rozlíšenia medzi dlžníkom, ktorý je podvodný, zatajuje sa a nechce svoj záväzok splniť a medzi podnikateľom, ktorý sa snaží problém aktívne riešiť.
  4. Informácie zo stránky sa neposkytujú inkasným spoločnostiam ani právnikom. Projekt chráni B2B vzťahy. Ale predpokladám, že tiež nebudú mať problém sa do systému registrovať a pozrieť???

 

 

Pre mňa osobne zostalo pár otázok nezodpovedaných, napr. čo sa stane s faktúrami, ktoré boli následne uhradené? Ako to systém zistí – kto ho na to upozorní? Kto bude posudzovať (OCR, človek, alebo iba elektronické faktúry??), či sú faktúry naozaj už po splatnosti a nie sú len účelovo nahodené, aby sa podnikateľ dostal na blacklist? Na tieto a ďalšie otázky sa nám bohužiaľ odpovede nepodarilo nájsť.

Ak teda chcete, aby sa podnikateľské prostredie aspoň trochu znormalizovalo pridajte aj vaše faktúry do systému, spraviť tak môžete priamo tu. Skvelé je, že pridanie faktúr je kompletne ZADARMO. Každopádne sa jedná o dobrú iniciatívu a takéto bude startitup vždy podporovať! Stačí dotiahúť – zodpovedať pár otázok a verím, že stránka nevyplatenafaktura.sk bude ozajstným prínosom.

 

Zdroj: nevyplatenafaktura.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech