Slovenský startup Ridelo zvíťazil v prestížnej olympiáde v americkom Houstone

  • Dvojica stredoškolákov z Piešťan dokázala obstáť v silnej medzinárodnej konkurencii a za revolučný projekt si na vedeckej olympiáde odniesla bronz.
collagebj
  • Dvojica stredoškolákov z Piešťan dokázala obstáť v silnej medzinárodnej konkurencii a za revolučný projekt si na vedeckej olympiáde odniesla bronz.

Mladí Slováci Filip Tomáška a Adrián Páleš sú dôkazom, že aj obyčajný školský projekt má potenciál preraziť vo svete biznisu. Ich revolučná cyklonabíjačka Ridelo, s ktorou si svoj smartfón nabiješ napríklad počas svojej cesty do školy či práce, si totiž odniesla úžasné tretie miesto v kategórii Energia v prestížnej vedeckej olympiáde I-SWEEP v Houstone v americkom Texase.

„Ide o najväčšiu olympiádu vedeckých projektov na svete a my sme sa zúčastnili jubilejného 10. ročníka. Prihlásili sme sa najmä kvôli reprezentácii Slovenska. Keďže sme ešte na strednej, tento úspech nám tiež môže výrazne pomôcť pri prihlasovaní na vysokú školu v zahraničí, pretože súťaž je oceňovaná najmä americkými univerzitami,“ prezradil pre Startitup Adrián.

Foto: facebook.com/Ridelo

Dokázali poraziť viac ako 500 excelentných študentských projektov z celého sveta a predstavili jedinečný projekt Ridelo svetu. Podľa Adriána síce výhra nebude mať veľký efekt na napredovanie ich startupu, no určite zvýši povedomie o projekte v zahraničí. Chalanom sa však už pred súťažou podarilo nájsť investora. Každopádne ide o veľký úspech, pretože v tejto olympiáde víťazia len tí najšikovnejší študenti.

„Získať toto ocenenie môže byť pre bežného študenta veľmi náročné, ale keďže Ridelo funguje už viac ako dva roky, mali sme všetky podklady už pripravené a jediné, čomu bolo treba venovať pozornosť, bol prototyp. Urobili sme však chybu, keď sme si neuvedomili, že ide o vedeckú súťaž, a po tých všetkých startup eventoch sme mali project board postavený inak ako ostatní. Práve to bol po konzultácii s porotcami dôvod, prečo sme skončili len na 3. mieste,“ dodal Arián.

 

Foto: ridelo.eu

 

Foto: ridelo.eu

Piešťany sa nenazývajú mestom bicyklov len tak pre nič za nič. Filip s Adriánom sú práve odtiaľ a obaja tento ekologický spôsob dopravy milujú. Študovali spoločne na Gymnáziu Jána Baltazára Magina vo Vrbovom, no odvážny startup rozbehli až po stretnutí na súťaži Enersol. Adrián na nej prezentoval bicykel s dynamom a USB, vďaka ktorému si cyklista mohol nabíjať svoj mobil. Práve to bolo inšpiráciou pre bezkontaktnú nabíjačku.

Ridelo je možné použiť na akomkoľvek bicykli a podľa autorov ide o prvú bezkontaktnú nabíjačku pre mobilné zariadenia na svete. Ako je to možné? Funguje na princípe magnetov, vďaka ktorým sa chalanom podarilo minimalizovať hluk a odpor. Nevýhody klasického dynama, s ktorými musí bojovať ich konkurencia, preto nečakaj.

Foto: facebook.com/Ridelo

Ridelo má zabudovanú aj powebanku, takže svoj smartfón môžeš nabíjať aj vtedy, keď už na bicykli nesedíš. Už nikdy sa ti tak nestane, že tvoja batéria bude na nule. Nabíjanie navyše trvá rovnako dlho ako s klasickou nabíjačkou. Filip s Adamom tiež tvrdia, že Ridelo bude lacnejšie ako konkurenčné produkty, aby bolo dostupné skutočne každému cyklistovi. Produkt zatiaľ nie je na trhu, no chalani budú čoskoro spúšťať crowdfundingové kampane.

 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech