Netypickým povolaním si na Slovensku zarobíš stovky eur na hodinu. Dôkazom je aj 60-ročný Milan

  • Stačilo si jedenkrát sadnúť na sedadlo žeriavu a pochopil, že túto prácu chce robiť už celý život
  • Zarobiť si vie aj pár stoviek za hodinu, jednoduché to ale nie je
žeriavnik
Pexels/Niklas Jeromin, 500photos.com
  • Stačilo si jedenkrát sadnúť na sedadlo žeriavu a pochopil, že túto prácu chce robiť už celý život
  • Zarobiť si vie aj pár stoviek za hodinu, jednoduché to ale nie je

Milan Turza je 60-ročny Žilinčan, ktorý dlhé roky po skončení vojenskej služby robil náročnú manuálnu prácu na rôznych stavbách. „Neskôr som sa zamestnal u Pozemných stavieb, spravil si žeriavnicky kurz a začal som pracovať v závode v tom čase pod názvom Stavoindustria DCA,“ povedal nám Milan.

Práca žeriavnika patrí medzi tie, ktoré si v detstve mnoho mladých chlapcov vysníva, no v dospelosti ich to aj tak zláka do bežných zamestnaní, aké má väčšina.

Pritom v dnešnej dobe, keď je núdza o ľudí, ktorí sa neboja pracovať vlastnými rukami, by si na týchto pozíciách v mnohých prípadoch bez problémov zarobili aj viac ako manažéri v saku a kravate. Nakoniec sa aj tak nestanú žeriavnikmi, smetiarmi či vodičmi tatroviek. 

To ale nie je Milanov prípad. K profesii, ktorá vzbudzuje rešpekt a obdiv, ho priviedol otcov brat už v mladosti a on sa toho rozhodol držať až doposiaľ.

„Ako malého chlapca ma zobral voziť sa v nákladnom aute mne sa to veľmi páčilo. Keď som sa vrátil z vojny, prehovoril ma, aby som išiel pracovať už do spomínanej Stavoindustrie. Keď som si raz sadol do autožeriavu vedel som, že nič iné už robiť nechcem. Tuto prácu by som chcel robiť do konca života,“ hovorí Milan Turza, ktorý zároveň vedie vlastnú firmu TURZA-STAV, s. r. o.

zdroj: TURZA-STAV, s.r.o.

Mnohým by sa mohlo zdať, že ide o špinavú prácu, s ktorou si zrejme človek „veľké peniaze“ nezarobí. Milan nám objasňuje, že v praxi sa finančné ohodnotenie autožeriavnikov odvíja od samotnej tonáže autožeriavu. „Vo všeobecnosti je to ale od 40 eur do 300 eur za hodinu. V zahraničí sa sumy za prenájom autožeriavu pohybujú vo vyšších sadzbách.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Liebherr, machinio

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá