Smart Plug- inteligentná zásuvka šetriaca energiu zo Slovenska

  • Vedci zo Slovenskej technickej univerzity si vybojovali ocenenie ENIAC JU Innovation Award 2015, keď vytvorili inteligentnú zásuvku, ktorá pomáha šetriť energiu.
smartplug
  • Vedci zo Slovenskej technickej univerzity si vybojovali ocenenie ENIAC JU Innovation Award 2015, keď vytvorili inteligentnú zásuvku, ktorá pomáha šetriť energiu.

Našou úlohou bolo miniaturizovať inteligentnú zásuvku na rozmery, ktoré by umožnili inštalovať ju do rozvodnej krabice štandardnej zásuvky. Navrhnutý systém sa vyznačuje aj nízkou spotrebou elektrickej energie,“ hovorí Viera Stopjaková, vedúca tímu z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave.

Smart Plug ti umožňuje vypnúť spotrebič na diaľku pomocou mobilného telefónu, ako aj sledovať spotrebu energie v domácnosti. Inteligentná zásuvka slúži ako klasická, môžeš do nej pripojiť domáce spotrebiče. Zásuvka tým začne zbierať údaje o ich spotrebe. V zariadenií sa nachádza miniaturizovaný komunikačný blok, umožňujúci obojsmernú komunikáciu s počítačom a mobilom.

plug_02-z

Podobný produkt bee-wi, foto: bee-wi.com

Smart Plug vznikol vďaka veľkému výskumnému projektu Európskej únie v rámci grantovej schémy ENIAC JU s názvom Energia pre smart siete (2013-15). Vedci z STU si zadali jasný cieľ: navrhnúť čo najlacnejšie a čo najmenšie zariadenie, ktoré bude možné namontovať do bežnej zásuvky. Po prieskume trhu zistili, že takéto miniatúrne zariadenie na európskom trhu zatiaľ nemáme.

Slovensko tak môže výrazne prispieť k zníženiu spotreby energie a ušetriť peniaze. Aký je tvoj názor na tento projekt? Pomôžeme tým našej vyťaženej Zemi?

zdroj: stuba.sk. zdroj fotografie: archív STU, zdroj prezentačnej fotografie: techbox.denikn.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie