Smart regióny: Vďaka inovatívnemu prístupu jednou nohou v budúcnosti

  • Snaha prispôsobiť sa dnešnej dobe a využiť pritom moderné technológie v prospech kvality života v meste - toto je definíciou konceptu "smart city". Inteligentné riešenia však nesmú končiť na hraniciach mesta - obyvatelia v celých regiónoch si žiadajú pocítiť pokrok.
smartiuk
imec.com, c2i.com
  • Snaha prispôsobiť sa dnešnej dobe a využiť pritom moderné technológie v prospech kvality života v meste - toto je definíciou konceptu "smart city". Inteligentné riešenia však nesmú končiť na hraniciach mesta - obyvatelia v celých regiónoch si žiadajú pocítiť pokrok.

Čo robí z obyčajného mesta smart city?

Globálne zmeny predstavujú pre väčšinu európskych miest nové výzvy a potrebu prispôsobiť sa obmedzeným zdrojom. Zároveň je nevyhnutné stimulovať udržateľný rozvoj. Už nejaký ten piatok zaužívaný pojem smart city predstavuje koncept, ktorý využíva digitálne, informačné a komunikačné technológie na zvýšenie životnej úrovne v meste. Nie je teda definovaný iba počtom inteligentných križovatiek, či rastom ekonomiky.

 

A post shared by Amsterdam (@amsterdam) on

Inteligentné mestá alebo regióny sa odlišujú snahou pochopiť potreby obyvateľov a urobiť všetko pre to, aby sa cítili komfortne. Pritom napredovali ako komunita. A to všetko za využitia inovatívnych technológií, efektívnych stavebných postupov a startupov.

 

Opening of The Garden – The Present and the Future! @arosartmuseum #aarhus2017

A post shared by European Capital of Culture (@aarhus_2017) on

Smart prvky

Inteligentné mesto ako vízia a cieľ sa rozdeľuje na niekoľko aspektov. Pri smart economy sa kladie dôraz najmä na inovácie, podporu malých a stredných podnikateľov, pričom základom je vytváranie nových pracovných miest. Patrí sem aj možnosť platby kartou pri všetkých príležitostiach, napríklad v doprave či pri nákupe lístku v automate. Naplno fičí v integrovanej doprave nášho hlavného mesta a jeho regiónu, ako aj v Košiciach.

Zdroj: www.eltis.org

Cestovanie by zase malo byť podľa smart mobility bezproblémové, ekologické a efektívne. Známa SolaRoad v Holandsku je výbornou ilustráciou toho, ako sa inovatívne riešenia v doprave spájajú s obnoviteľnými zdrojmi energie.

Smart cestovanie má za úlohu zmenšiť počet osobných áut na cestách a znížiť tak emisie. Onedlho plne otvorená Letbane v Aarhuse predstavuje hypermodernú elektrickú mestskú železnicu, ktorá dosahuje rýchlosť 100km/hod a spája centrum mesta s jeho okolím. Smart teda vôbec nie je výsadou hlavných alebo najväčších miest.

Pomocou “open data” sa dnes vieš v mnohých mestách vyhnúť dopravným zápcham, či zaparkovať na voľnom mieste, ktoré bliká na tvojom smartphone. Napríklad v Antverpách zaviedli inteligentné merače a senzory, ktoré sprostredkujú informácie o teplote na určitom mieste, dopravnej situácii, počte parkovacích miest v okolí, či miere znečistenia ovzdušia. Počas letných horúčav tak mesto upozorní svojich občanov prostredníctvom aplikácie alebo sms na miesta, kde je teplota nižšia a ktorým by sa mali naopak radšej vyhnúť.

Animation City of Things project in Antwerp (Belgium) from imec on Vimeo.

Všimol si si, ako prestáva byť cool pýšiť sa výhľadom nočnej betónovej džungle? Novým trendom sa stávajú pekne upravené parky a lesíky. Keďže je čistý vzduch dnes pre naše pľúca skôr luxus, je naozaj „smart“ vysádzanie nových zelených plôch a udržiavanie, či obnovovanie už existujúcich. Super riešením sú napríklad zelené strechy, ktoré bránia prehrievaniu budov v lete a zvyšujú obsah kyslíka v ovzduší (a samozrejme spríjemňujú vzhľad betónovej džungli).

Waldspirale v Darmstadte (Zdroj: www.pixdaus.com)

 

Treba si uvedomiť, že v súčasnosti zárukou úspešného a prosperujúceho mesta nie je veľká továreň alebo turizmus podmienený historickými pamiatkami. Udržateľná spotreba energie, sharing economy, starostlivosť o životné prostredie a v neposlednom rade pohodlie sú znakmi dnešnej doby. A teda aj smart regiónov.

Všimol si si nejaké smart riešenia vo svojom meste? Aké by si uvítal? :)

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech