„Sme odpad Západu, Pellegrini sem v 2019 dotrepal z Poľska zlé mäso.“ Poslanci drsne o zákaze potravín z UA

  • Na Slovensku rezonuje téma zákazu dovozu konkrétnych ukrajinských potravín na náš trh
  • Poslanci nám prezradili, čo si o vyhláške myslia
Jožo Pročko, Jana Bittó Cigániková
Startitup/Matej Hlbočan
  • Na Slovensku rezonuje téma zákazu dovozu konkrétnych ukrajinských potravín na náš trh
  • Poslanci nám prezradili, čo si o vyhláške myslia

Po tom, čo sa začalo hovoriť o možnej kontaminácii ukrajinského obilia, slovenská vláda pristúpila k ráznym krokom. Od 17. apríla totiž platí vyhláška rezortu hospodárstva, ktorá zakazuje dovoz konkrétnych ukrajinských potravín na slovenský trh. 

Pročko: Pellegrini sem v 2019 dotrepal z Poľska zlé mäso

Našu redakciu zaujímalo, či by naši politici opäť radi videli ukrajinské, ale aj iné potraviny na pultoch predajní. „Vnímam to super. V roku 2019 sem Pellegrini dotrepal z Poľska zlé mäso, ja som za to, aby sa kontrolovali potraviny,“ hovorí pre Startitup Jozef Pročko (OĽANO).

Jozef Pročko
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

„Keď aj vytvorili Pellegrini s Becíkom nejakú fámu okolo obilia, tak ja som rád. Nech to skontrolujú. Každý normálny človek je rád, keď sa kontroluje to, čo jeme,“ myslí si Pročko. Poslanec tým naráža na expremiérove nedávne vyhlásenia o tom, že sa múka z Ukrajiny prebaľuje. Dôkazy o tom líder Hlasu nespomínal.

„Tvrdí sa a ja som trošku toho zástancom, že my sme odpad Západu. To, čo nie je dobré pre Západ, tak nám dávajú na Východ,“ uzavrel Pročko.

Naše úrady musia byť schopné zabezpečiť kontrolu, tvrdí Cigániková

„Určite áno, ale, samozrejme, nielen ukrajinské. Čínske, maďarské či akékoľvek potraviny, ktoré spĺňajú potrebné normy Slovenskej republiky a Európskej únie, by mali byť na pultoch našich predajní,“ tvrdí pre Startitup poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS).

Jana Bittó Cigániková
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

„Naše úrady však musia byť schopné zabezpečiť kontrolu. Nemôže sa stať, že sa k ľuďom dostanú absolútne nekvalitné potraviny,“ hovorí saskárka. 

Dodáva, že „čím vyššia konkurencia, tým vyššia kvalita alebo nižšia cena potravín“. Toto pravidlo podľa nej platí úplne všade a výnimkou nie sú ani potraviny.

Šeliga nikdy nekupoval ukrajinské potraviny

O čosi inak situáciu so zákazom dovozu ukrajinských potravín na slovenský trh vidí Juraj Šeliga (Demokrati). „Priznám sa, že som nikdy nekupoval ukrajinské potraviny. Tá vyhláška je na to, aby neboli ‚dampované ceny‘ slovenských výrobcov. Súvisí to najmä s obilím, s ktorým na Ukrajine bol problém ohľadom vývozu do Afriky,“ prezradil našej redakcii Šeliga.

„Špekulanti ho vozili do Európy. Súvisí to s opatrením, ktoré dávalo Poľsko. Ministerstvo hospodárstva v tomto postupovalo podľa mňa veľmi správne a chráni tak domáci trh a domácich výrobcov,“ uzatvára poslanec.

Zákaz dovozu agrokomodít sa zúžil

Zákaz dovozu agrokomodít z Ukrajiny na Slovensko sa aktuálne zúžil. Vyplýva to z návrhu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na zmenu uznesenia vlády z apríla tohto roku, ktorý v stredu schválil vládny kabinet v súvislosti s utorkovým (2. 5.) rozhodnutím Európskej komisie (EK) dočasne zakázať dovoz vybraných agrokomodít z Ukrajiny, píše TASR.

„Nariadenie Európskej komisie ustanovuje užší rozsah vybraných poľnohospodárskych produktov a potravín z Ukrajiny alebo pôvodom z Ukrajiny, než na ktoré sa vzťahuje uznesenie vlády SR zo 17. apríla 2023. Preto je potrebné zúžiť zákaz dovozu len na pšenicu, kukuricu, semená repky a slnečnice,“ spresnilo MPRV.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá