Šmejdi sa vracajú: Firmám chodia šeky kvôli poplatkom za falošný obchodný register

  • Ak ti príde do schránky list so šekom na zaplatenie zápisu do obchodného registra, nič neplať
  • Obchodný ani živnostenský register takouto formou na zaplatenie poplatku nikdy nevyzýva
  • Falošných obchodných registrov je veľa a od firiem vyťahujú stovky eur
  • Ide o starý podvod, na ktorý je však zákon krátky
BeFunky-collage – 2020-07-13T172239.750
Pixabay/Obsahovka, Startitup
  • Ak ti príde do schránky list so šekom na zaplatenie zápisu do obchodného registra, nič neplať
  • Obchodný ani živnostenský register takouto formou na zaplatenie poplatku nikdy nevyzýva
  • Falošných obchodných registrov je veľa a od firiem vyťahujú stovky eur
  • Ide o starý podvod, na ktorý je však zákon krátky

Na začiatku sú všetky prípady ako cez „kopirák“. V obálke príde „úradný list“ so šekom a výzvou na zaplatenie desiatok či stoviek eur za zápis do podnikateľského registra. List je však úradný iba na prvý pohľad. 

Jeden z takýchto listov máme aj v našej redakcii. Prišiel podnikateľovi, ktorý si iba nedávno založil s.r.o. Spoločnosť s názvom Obchodný register, s.r.o. uvádza, aby zaplatil poplatok viac ako sto eur za zapísanie do obchodného registra. Problém je v tom, že obchodný register takýmto spôsobom k poplatkom nikdy nevyzýva.

Tento trik na vylákanie peňazí od nepozorných podnikateľov je celkom starý, no my sme si posvietili na firmu, ktorá tento šek poslala. Jej majiteľ má na konte pár zvláštnych podnikov, niektoré sa dokonca spájajú s podsvetím.

Falošný register

Základná rada: takéto šeky nikdy neplať.

V prípade nových podnikateľov fyzických osôb sa vykonáva zápis do registrov automaticky a v prípade elektronického podania sa dokonca neplatí žiadny poplatok. „V prípade s.r.o. sa platí súdny poplatok za register. Pri podávaní žiadosti fyzicky je tam 300-eurový poplatok a v prípade elektronického podania je to o polovicu menej. Pri fyzickej žiadosti sa poplatok platí na mieste prostredníctvom kolku, pri elektronickom podaní so zaručeným elektronickým podpisom prídu platobné údaje e-mailom,“ vysvetľuje právnik Tomáš Demo z právnickej kancelárie Highgate Law & Tax.

Dodáva, že úrady nikdy neposielajú platobné údaje listom a šekom a najmä ich nežiadajú prostredníctvom súkromných firiem. List, ktorý máme k dispozícii prišiel od spoločnosti Obchodný Register, s.r.o., teda ide o súkromnú firmu.

Obchodný, resp. živnostenský register je len jeden, vedený príslušnými okresnými súdmi, resp. okresnými úradmi – odbormi živnostenského podnikania. Tie jediné môžu urobiť zápis alebo zmeny v príslušnom registri. A žiadna súkromná entita nemá právomoc zápisu do obchodného registra a už vôbec nie pýtať si za to nejaké poplatky,“ upozorňuje právnik.

Takto vyzerá skutočný Obchodný register na internete:

zdroj: orsr.sk

List vyzerá ako pravý

Na prvý pohľad list s hlavičkou obchodného registra vyzerá ako úradná zásielka, sú na nej údaje firmy a dokonca pečiatky a podpisy. To všetko je však iba kamufláž, aby list pôsobil dôveryhodne. V skutočnosti je tu veľa znakov, ktoré jasne hovoria, že nejde o skutočný obchodný register, ktorý vedú súdy.

Úrady totiž vždy posielajú zásielky doporučene, dokonca do vlastných rúk. Tento list prišiel obyčajne. Skutočný register nemá žiadne logo a už vôbec nie je spoločnosť s ručením obmedzeným. Číslo účtu uvedené na šeku patrí komerčnej banke, zatiaľ čo súdne poplatky putujú rovno do štátnej pokladnice.

V liste sa dokonca uvádza, že ide o obchodnú ponuku a podnikateľ si môže zvoliť, aké údaje chce mať v tomto registri uvedené. Takto to ale skutočný register nerobí, o každú zmenu sa musí žiadať úradne a údaje v ORSR sa takýmto spôsobom neselektujú.

O stanovisko sme požiadali aj majiteľa firmy, ktorá list poslala, do uzávierky však nezareagoval.

zdroj: Startitup

Riešenie? Do koša!

Právnik Tomáš Demo hovorí, že sa s takýmto konaním u svojich klientov už stretol. Ako sme zistili, nie je to žiadna novinka. Firma Obchodný register, s.r.o. síce funguje len pár mesiacov, no tento fígeľ je už dosť starý. Médiá už pred rokmi písali o podvodníkoch, ktorí lákajú od podnikateľov peniaze za zápis do registrov, ktoré nemajú žiadnu legálnu váhu.

Napriek tomu sa tomuto podvodu darí, keďže vždy uvádzajú, že ide o reklamný register a využívajú iba nepozornosť obete, ktorá obvykle v zhone poplatok zaplatí. List si preto prečítaj, ale rozhodne nič neplať a pokojne ho zahoď do koša. Jediný zápis do obchodného registra je ten, ktorý robí okresný súd.

Ak vám niekto povie, že za sto eur vykoná zápis do obchodného registra, tak na to nie je oprávnený. Ak súkromná firma tvrdí, že je obchodný register, je to uvedenie v omyl. Možno vás zapíšu do nejakého svojho registra, ale takáto evidencia nie je použiteľná na právne úkony,“ upozorňuje právnik Tomáš Demo.

Zvláštny biznis majiteľa

Konateľom spoločnosti, ktorá poslala list aj so šekom na zaplatenie, je Milan Manák zo Starej Turej. Prostredníctvom údajov z pravého Obchodného registra, ktoré sú voľne dostupné, sme zistili, že ide o novú firmu – funguje len od mája tohto roka. Nie však o nového biznismena.

Manák má ešte jednu firmu, e-shop s lacnými kabelkami, ktorý prevádzkuje jeho firma s názvom Talianske Kabelky. Predtým pôsobil v spoločnostiach Esprit Club a EDIMA. Prevádzkoval aj erotický klub v Starej Turej.

Esprit Club prevádzkoval erotický klub v Senci, ktorý bol v minulosti neslávne preslávený s názvom Oáza. Neslávne preto, lebo sa do povedomia dostal kvôli jednej z policajných káuz. Polícia tam urobila raziu, lebo si tam mali nelegálne privyrábať siedmi kukláči. Ako uvádza týždenník Plus 7 dní, razia bola prezradená a viaceré kompromitujúce materiály sa tak stihli „stratiť“. 

Zdroje: Trend, Plus7dní

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá