Smrteľná choroba z 18. storočia útočí opäť. Najmä v bohatých krajinách, kde by si ju rozhodne nečakali

  • Prípady skorbutu sa vyskytli v krajinách, v ktorých by ste to rozhodne nečakali
extra_large-1534242215-cover-image-770x433
[CC BY 4.0 ], via Wikimedia Commons
  • Prípady skorbutu sa vyskytli v krajinách, v ktorých by ste to rozhodne nečakali

Krvácanie ďasien, vypadávanie zubov, mäknutie kostí či spomalená tvorba červených krviniek. To sú najčastejšie prejavy skorbutu, ochorenia, ktoré sa najčastejšie vyskytovalo u námorníkov. Neraz viedlo k letálnemu koncu a spôsobilo ho nedostatok jediného vitamínu. Podľa vedcov však práve skorbut zažíva opäť svoj neslávny comebeck. A to v USA či v Austrálii, v najbohatších krajinách sveta. Za posledné roky tam diagnostikovali približne 30 prípadov tejto choroby.

Najväčší paradox spočíva v tom, že USA je krajinou, ktorá sa neslávne preslávila plytvaním jedla. Každý rok tam viac ako štvrtina potravín skončí v smetnom koši. No ani to nezabránilo tomu, aby sa u ľudí nezačala prejavovať choroba, úzko spojená predovšetkým s podvýživou. Je to skorbut, ochorenie, ktorého hlavnou príčinou je nedostatok vitamínu C.

Typická choroba námorníkov

Kedysi námorníci strávili na mori celé mesiace. Inak to nebolo ani v 18. storočí. Väčšinu konzumovali stravu, ktorá bola monotónna a chudobná na živiny. Preto sa u mnohých z nich začal prejavovať skorbut. Okrem krvácania ďasien a vypadávania zubov, ktoré sú nám známe predovšetkým z histórie, dochádza aj k strate energie, vypadávaniu vlasov či celkovej únave. Vedci upozorňujú na to, že skorbut, i keď vyzerá nevinne, môže mať i letálny koniec.

Prvý z prípadov v poslednej dobe lekári diagnostikovali v Springfielde, v americkom štáte Massachusetts, približne pred šiestimi rokmi, pričom išlo o pacienta s mentálnymi problémami, ktorý konzumoval len chlieb a syr. Táto jednotvárna strava si čoskoro vyžiadala svoju daň. Odvtedy počet prípadov skorbutu stúpa a k dnešnému dňu vedci zaznamenávajú od 20 do 30 prípadov.

Stačí jeden pomaranč denne

I keď zo všetkých strán počúvame, že by sme mali do svojho jedálnička zaradiť dostatočné množstvo zeleniny a ovocia, prax sa často diametrálne líši od teórie. Podľa odborníkov, veľa ľudí žijúcich na pokraji chudoby, si dopraje len jedno jedlo denne, ktoré je predovšetkým kalorické a zaženie hlad. O nejakom ovocí nemôže byť ani reči. Pritom na liečbu skorbutu stačí „naordinovať“ jeden pomaranč denne. Už ten sa postará o dostatočný zdroj vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu.

Ak si myslíte, že skorbut sa týka len podvýživených ľudí, ste na omyle. Podľa doktora Churchilla pacienti, u ktorých diagnostikovali skorbut, neraz trpeli nadváhou či dokonca obezitou. To, že jete veľa, neznamená, že jete kvalitne.  Zeleninu a ovocie je nutné čo najviac prijímať v surovom stave, pretože tepelnou úpravou sa ničí väčšina vitamínov.

USA aj Austrália

Prípady skorbutu lekári zaznamenali nielen v USA, ale i v Austrálii, teda v krajinách, ktoré sa môžu pochváliť prosperitou. Aby lekári zabránili ďalším prípadom, snažia sa medzi ľuďmi zvýšiť povedomie o tejto chorobe, ako aj upozorniť na prevenciu. Tá je naozaj jednoduchá. Už jeden pomaranč denne vám môže napomôcť tomu, aby ste boli fit.

zdroj: interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK