Smutná slovenská realita opatrovateľa: Seniorom sa viac oplatí pomáhať v Nemecku

  • Ak si niekedy premýšľal nad tým, že si zbalíš kufor a odídeš pomáhať seniorom za hranice, pravdou je, že by si urobil dobre
  • Porovnali sme platy opatrovateľov pre seniorov na Slovensku a v Nemecku či Švajčiarsku
seniori
Unsplash/Joe Hepburn/Christian Wiediger
  • Ak si niekedy premýšľal nad tým, že si zbalíš kufor a odídeš pomáhať seniorom za hranice, pravdou je, že by si urobil dobre
  • Porovnali sme platy opatrovateľov pre seniorov na Slovensku a v Nemecku či Švajčiarsku

Nielen mladí odchádzajú za hranice, aby našli adekvátne platenú prácu. Pozície, ktoré bežne existujú v zahraničí, existujú aj u nás, no ako sme napovedali, zásadný rozdiel je v ich ohodnotení. Jednou z obľúbených možností je ísť do Nemecka opatrovať seniorov.

Na Slovensku bolo podľa analýzy Denníka N k 1. septembru 2019 dokopy takmer 3 400 druhov zariadení či služieb pre seniorov. Napriek tomu je v našej krajine pozícia opatrovateľa seniorov pomerne zle platená.

Mzda opatrovateľov sa blíži k minimálnej mzde

Vybrali sme dva domy pre seniorov a jedno zariadenia sociálnych služieb pre seniorov v Trenčianskom, Prešovskom a Bratislavskom kraji. Stredisko Evanjelickej Diakonie „Domov dôchodcov a Domov sociálnych služieb Kšinná“ v Kšinnej ponúka v hrubom 700 eur mesačne. V čistom to je približne 491 eur.

Iná situácia nie je ani v zariadení sociálnych služieb pre seniorov Humanitarian vo Vyšných Ružbachoch. V hrubom ponúkajú 850 eur, v čistom 596 eur. Vyššiu mzdu neponúkajú ani v bratislavskom Ružinovskom domove seniorov, kde dostaneš 800 až 905 eur v hrubom, teda 561 až 635 eur v čistom.

Druhú vlnu pandémie by sme mohli zvládnuť lepšie ako prvú. Môže byť menej smrteľná

Pre porovnanie, súčasná minimálna mzda v čistom sa pohybuje v hodnote vyše 476 eur. Bez ďalšieho komentára je evidentné, že výplata opatrovateľa pre seniorov nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou. 

V Nemecku týždenne zarobíš takmer 400 eur

Keby si sa ako opatrovateľ pre seniorov rozhodol vydať do Nemecka, zarobil by si podstatne viac. To ale nie je žiadnym prekvapením. Okrem toho môžeš zarobiť tisíce eur v priebehu dvoch mesiacov či dokonca týždňov.

senior
zdroj: Unsplash/Vlad Sargu

Portál SolidCare ponúka niekoľko pracovných možností v rôznych častiach Nemecka. Za dva mesiace v Stuttgarte si vieš v čistom zarobiť 2 815 eur. To znamená, že mesačne zarobíš 1 407,5 eur. Na zahodenie nie je ani dvojmesačná ponúka v Mníchove, za ktorú dostaneš 3 000 eur, mesačne teda 1 500 eur.

Ďalšou lukratívnou ponukou je šesťtýždňová práca v Berngau. V čistom za vyše mesiac zarobíš 2 240 eur, čo týždenne vychádza na 373 eur. To je len o približne stovku menej, ako by si zarobil v zariadení sociálnych služieb pre seniorov za mesiac.

Na Slovensku by si musel šetriť

Aj bez konkrétnych čísel je evidentné, že rozdiel je skutočne citeľný. Keby si robil v bratislavskom dome pre seniorov, zarobil by si priemerne takmer 600 eur. V Mníchove zarobíš dvakrát viac. Výhodou týchto zahraničných ponúk obvykle je, že bývaš v jednom dome s osobou, o ktorú sa staráš. „Opatrovateľky žijú v domácnosti klienta, majú pre seba vyčlenenú maximálne jednu miestnosť,“ pre denník SME povedala Elena Gürtnerová z organizácie, ktorá vysiela opatrovateľky do Rakúska. 

Agentúra ti poplatok za ubytovanie tiež môže buď strhnúť z výplaty, alebo si ho budeš platiť sám.

Aj napriek nákladom na tamojší život sa oplatí ísť pracovať za hranice. Na Slovensku existuje množstvo agentúr, ktoré sprostredkovávajú prácu v Nemecku, ale i Rakúsku, Veľkej Británii či Švajčiarsku, kde opatrovatelia dostávajú pravdepodobne najvyššiu hodinovú mzdu. V podstate je jedno, kam sa vyberieš, hodnota čistej mzdy bude vyššie, než tá na Slovensku. 

Pozreli sme sa aj na ponuky mimo Nemecka. V Holandsku by ti za opateru seniora dali v čistom 1 800 eur mesačne. Turnus trvá dva až tri mesiace. V Rakúsku by si si za dva týždne vedel zarobiť takmer 2 000 eur. Švajčiarsko jednoznačne vedie, za mesiac opatrovania zarobíš vyše 2 300 eur. Turnusy sú obvykle dvojmesačné, dokopy tak môžeš zarobiť 4 600 eur. 

zdroj: Unsplesh/Spiske

 

Túto sumu by si na Slovensku vedel dosiahnuť šetrením siedmych výplat. V zahraničí ti postačia dva mesiace, niekedy dokonca týždne.

Na prácu opatrovateľa sa treba vopred pripraviť 

Na to, aby si mohol odísť za hranice a starať sa o seniorov, potrebuješ opatrovateľský kurz. Tento kurz ponúka viacero spoločností a organizácií. Ešte predtým, ako si spravíš tento kurz, uisti sa, že má akreditáciou platnú aj v zahraničí. Niektoré sú totiž platné len na Slovensku. „Za určitých podmienok je možné, aby Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poskytol príspevok na niektoré typy rekvalifikačných kurzov,“ informuje portál Alses

Dobré je tiež vopred si nájsť potrebné informácie o tom, čo vlastne budeš robiť. Väčšina opatrovateľov pomáha seniorom aj s bežnými domácimi prácami. Keďže sa budeš o seniora starať aj po zdravotnej stránke, najlepšie urobíš, ak si vopred stanovíš, na aký vážny zdravotný stav si trúfaš. Na začiatok nie je dobré nabrať si toho na plecia príliš veľa.

Agentúry obvykle ponúkajú základné informácie o seniorovi, aby sa na to opatrovateľ vedel pripraviť. Predpokladá sa, že rodina nič nezatají a to by si nemal robiť ani ty. „V prípade nepravdivých alebo zatajených informácií z oboch strán by ľahko mohla nastať situácia, kedy by sa opatrovateľka nemusela zvládnuť postarať o svojho klienta, a tiež senior by mohol utrpieť zanedbanou starostlivosťou,“ vysvetlil portál Alses.

V neposlednom rade si treba uvedomiť, že starší ľudia reagujú trochu inak a často menia svoje nálady. Psychológ Ľudovít Dobšovič pre Pravdu povedal, že starší ľudia majú zvýšené nároky na osoby, ktoré sa o nich starajú. Vopred sa teda na všetky tieto veci pripraviť a počítať s nimi. 

Hodinovka prakticky neexistuje, pracuješ 24/7

Všetko má pre a proti, čo potvrdila aj Janka Ješková v diskusnej relácií Diskusný klub. Robí opatrovateľku pre seniorov v Rakúsku. Priznala, že kvôli tejto práci môžeš veľmi rýchlo stratiť rodinu, obzvlášť, ak neakceptuje to, že tráviš týždne či mesiace v zahraničí. Povedala ale, že hlavným dôvodom, prečo ženy chodia opatrovať seniorov do zahraničia, sú jednoznačne peniaze. 

Pri otázke redaktora, či Janke Rakúsko ponúklo nový život, odpovedala, že o živote sa nedá hovoriť. Pravdou totiž je, že pokiaľ by si sa vybral na dvojtýždňový turnus, pracoval by si nonstop. „Ste v tej rodine, pacienta máte na starosti 24 hodín denne a keď sa dá, tak máte dve hodinky voľna,“ povedala Janka. Všetko ale závisí od rodiny a od pacienta. 

Napokon spomenula aj svoju sestru, ktorá robí opatrovateľku na Slovensku. Údajne robí dvanástky a prichádza domov viac unavená, než Janka po dvoch týždňoch v zahraničí. Potvrdila tak domnienky o tom, že opatrovať seniorov na Slovensku je skutočne nešťastná práca, ktorú štát nedokáže patrične oceniť. 

Zdroje: Minimálna mzda, SME, Alses, Denník N, Pravda, SolidCare

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK