Smutná správa pre celý svet. Vyhynul ďalší vzácny živočíšny druh

  • Mačkovitá šelma, ktorá dostala prezývku "šelma duch", je oficiálne vyhynutým druhom.
  • Videná nebola už dlhé desaťročia, no stále bola vedená ako ohrozený druh.
lemerg.com
  • Mačkovitá šelma, ktorá dostala prezývku "šelma duch", je oficiálne vyhynutým druhom.
  • Videná nebola už dlhé desaťročia, no stále bola vedená ako ohrozený druh.

Táto mačkovitá šelma sa zvykla potulovať lesom, horami a trávnatými porastmi v každom štáte východne od Mississippi. V tejto oblasti sa však za posledných 80 rokov nevyskytuje ani jeden žijúci jedinec. Aj keď spoločnosť US Fish and Wildlife Service (FWS) v roku 2011 začala vytvárať prehľad o výskyte pumy americkej, až v roku 2015 sa im konečne podarilo dospieť k záveru, že neexistuje žiadny dôkaz o existencii tohto druhu. 

Následne odporúčali, aby bola puma východná odstránená zo zoznamu ohrozených druhov. Na základe toho bola pred pár dňami zaradená do zoznamu ako oficiálne vyhynutý živočíšny druh. Súčasťou zoznamu ohrozených druhov bola puma východná od roku 1973 napriek tomu, že za posledné tri desaťročia nebola videná ani raz. Predpokladá sa, že posledný jedinec bol pravdepodobne zastrelený lovcom v Maine v roku 1938. Pumy ako také, sú však stále husto rozšírené v Kalifornii, Idaho, Montane či Washingtone.

Oficiálne vyhlásenie o zániku pumy môže paradoxne mať aj pozitívne dopady, samozrejme, v tom prípade, ak opomenieme, že máme na svete o jeden živočíšny druh menej. Prospešným by sa to mohlo stať pre tie štáty, ktoré majú už desaťročia zakázané priniesť zvieratá zo západnej časti.

„Potrebujeme veľké mäsožravce ako sú pumy preto, aby sme v divočine udržali fungujúci potravinový systém. Dúfame, že východné a stredozápadné štáty ich naďalej udržia. Pumy zabraňujú premnoženiu jeleňov a rozšíreniu kliešťových chorôb, ktoré ohrozujú ľudské zdravie.“  Hovorí Michael Robinson, advokát pre ochranu životného prostredia

Veľké šelmy sú dlhodobo a vytrvalo prenasledované nie len kvôli kožušine, ale aj kvôli strachu, že by mohli napadnúť a usmrtiť ľudí alej domáce a hospodárske zvieratá. Je však potrebné chápať význam veľkých šeliem v širšom kontexte a preto si musíme uvedomiť ich význam pre biosystém a ekosystém.

Potvrdzuje to aj nedávny dokument, ktorý podrobne popisuje výhody, vďaka ktorým sú pumy prospešné pre zdravie a život ľudí. Nielenže znižujú množstvo kliešťov zabíjaním jeleňov, no zachraňujú ľudské životy vďaka zníženiu stretov áut s jeleňmi. V skutočnosti, ak by sa pumy vyskytovali po celých Spojených štátoch, kolízie áut s jeleňmi by sa pravdepodobne znížili o 22 %. Tým by sa zachránilo 115 ľudských životov a zabránilo viac ako 21 000 nehodám. Koniec koncov, ušetrili by neuveriteľných 1,68 miliárd eur.

zdroj: ifscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech