Solar Roadways: Inteligentné cesty poháňané slnečnou energiou

  • Páčil sa vám film Tron: Legacy? Tak zo Solar Roadways budete nadšení! Firma z USA práve pracuje na spustení výroby solárnych panelov, ktorými chcú doslova vydláždiť cesty. Nápad uletený až tak, že by mohol fungovať.
image_1401340150.jpeg
  • Páčil sa vám film Tron: Legacy? Tak zo Solar Roadways budete nadšení! Firma z USA práve pracuje na spustení výroby solárnych panelov, ktorými chcú doslova vydláždiť cesty. Nápad uletený až tak, že by mohol fungovať.

 

Je to projekt, na ktorom intenzívne pracujú Scott a Julie Brusaw z amerického Idaho už od roku 2006. Tento mierne hipisácky pôsobiaci pár vytvoril prototyp modifikovaných solárnych panelov so zabudovanými LED svetlami a tepelnými článkami, ktoré možno inteligentne ovládať. Vďaka odolnému povrchu sa dajú použiť namiesto tradičných materiálov ako asfalt, a to pri budovaní chodníkov, ciest, parkovísk či ihrísk. Ich využitie je takmer neobmedzené.

 

Mohlo by to znamenať koniec odhrabávania snehu v zime či námrazy na cestách (a s ňou spojenými haváriámi). Taktiež by vás ako vodiča mohli svetlá upozorniť na prekážku na ceste, napríklad na zviera či chodca.

Úplne futuristicky už vyznieva idea, že by sa váš elektromobil mohol bezkontaktne nabíjať počas samotnej jazdy. Zabudované svetlá by mohli taktiež nahradiť horizontálne dopravné značenie alebo vytvoriť multifunkčné ihriská, kde by meniteľné svetelné body nahradili fixne namaľované čiary. Na zmenu ihriska z basketbalového napríklad na volejbalové by vám stačil vypínač.

 

 

Energia zo slnka na prvý pohľad rieši všetky momentálne energetické problémy ľudstva a preto je až záhadné, ako málo je využívaná. Skeptici argumentujú nespoľahlivosťou a vysokými počiatočnými nákladmi. Špecifikom v prípade solárnych panelov bola plocha, ktorú potrebujú na to, aby vyprodukovali dostatok energie. Tieto problémy však majú Solar Roadways vyriešené od úplného počiatku, keďže panely sa pokladajú na už aj tak zastavanú plochu.

Solar Roadways je na dobrej ceste k spusteniu masovej výroby. Predtým by však chceli existujúci prototyp, na ktorý získali kontrakt od americkej vlády, ešte vylepšiť. Zdroje získavajú – ako inak – crowdfundingom na Indiegogo. Ak vás nápad nadchol, rýchlo ich podporte, keďže do konca kampane zostávajú len tri dni.

Ako fanúšik obnoviteľných zdrojov energie som pochopiteľne nadšená. Keďže pri výrobe panelov používajú recyklované sklo, aj moje pochybnosti o tvorbe skleníkových plynov počas výroby sú zažehnané. Ako správny ekomaniak jazdím všade na bicykli, aj preto ma najviac oslovili vyhrievané cesty bez potreby odhrabávania snehu. Možno by prvýkrát v histórií prvý padajúci sneh nespôsobil v Bratislave dopravný kolaps :) Neprestávajme snívať! 

Zakladatelia Julie a Scott

 

zdroj: www.solarroadways.com, www.indiegogo.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech