Solárne cesty sa v roku 2017 budú testovať na štyroch kontinentoch

  • Dokážu odolať aj naloženému kamiónu.
WATTWAY - Parking Vendéespace - première voie en France @ Mouilleron-Le-Captif - © Joachim Bertrand / COLAS
  • Dokážu odolať aj naloženému kamiónu.

Vozovky generujúce elektrinu zo Slnka by mohli vďaka novej technológii z Európy byť čoskoro realitou na cestách. Podľa agentúry Bloomberg pracuje Colas SA, dcérska spoločnosť francúzskej skupiny Bouygues na solárnych paneloch, ktoré sú dostatočne pevné, aby odolali zaťaženiu nákladného auta, a v súčasnosti ich zabudovávajú do niektorých francúzskych ciest, s plánmi na testovanie technológie na štyroch kontinentoch v roku 2017.

route_solaire8

foto: colas.com

Panely už prešli piatimi rokmi výskumných a laboratórnych testov, ale pred tým, než budú vo väčšej miere použité na cestách ich plánuje spoločnosť ďalej testovať vybudovaním 100 vonkajších testovacích miest v priebehu budúceho roka. “Chceli sme cestám vdýchnuť druhý život,” povedal CTO Colas SA pre Bloomberg. “Solárne farmy využívajú pôdu, ktorá by inak mohla byť použitá pre poľnohospodárstvo, zatiaľ čo cesty sú voľné.”

Možno sa pýtaš, ako cesta zo solárnych panelov dokáže uniesť hmotnosť celého kamiónu. Samotné panely sú síce vyrobené z bežných solárnych buniek, ako sú tie napríklad na strechách domov, ale sú obalené vrstvami niekoľkých typov plastov tvoriacich pevný obal, ktorý dokáže odolať poškodeniu. Je v ňom vložené aj elektrické vedenie a vrch je potiahnutý vrstvou drveného skla, pre vytvorenie protišmykového povrchu.

COLAS - Wattway - route solaire @ Magny-Les-Hameaux (78) - © Joachim Bertrand / COLAS

foto: huffingtonpost.com

Wattaway začala testovať nový produkt minulý mesiac na kilometer dlhej ceste vo francúzskom mestečku Tourouvre. Od solárneho panelu s celkovou rozlohou 2,800 metrov štvorcových sa očakáva, že pri špičkovom výkone vytvorí asi 280 kilowattov energie. Spoločnosť hovorí, že to je dostatok energie, pre verejné osvetlenie mesta s 5000 obyvateľmi na celý rok. Tiež povedala Bloombergu, že majú v úmysle testovať technológiu v Calgary v Kanade, Georgii v USA, v Európskej únii, Afrike a Ázii, s plánmi uviesť ju na trh v roku 2018.

Ale stále exis­tuje mnoho obáv, že solárne cesty vše­obecne nikdy nebudú cenovo efek­tívne, účinné a dosta­točne bez­pečné, aby sa mohli stať sku­toč­ným trhá­kom na poli obno­vi­teľ­nej ener­gie, najmä pri porov­naní oproti kla­sic­kým streš­ným pane­lom. Už len všetok ten prach a iné znečistenie na ceste môže dosť obmedziť prienik slnečných lúčov na panel. Ale spoločnosť má so solárnymi cestami očividne veľké plány, tak sa nechajme prekvapiť, čo z toho nakoniec bude.

une-entreprise-francaise-invente-une-route-solaire_article_landscape_pm_v8

foto: maroc-energies.com

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: wattwaybycolas.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK