Solárne cesty sú tu a nabijú ti aj elektromobil

  • Oddelenie dopravy v Missouri sa už rok po štarte iniciatívy Road to Tomorrow dalo dokopy so spoločnosťou Solar Roadways (startup z Idaho) a prinášajú spoločne cestu pokrytú solárnymi panelmi.
solar
  • Oddelenie dopravy v Missouri sa už rok po štarte iniciatívy Road to Tomorrow dalo dokopy so spoločnosťou Solar Roadways (startup z Idaho) a prinášajú spoločne cestu pokrytú solárnymi panelmi.

Solárne panely by mali do konca roka pokryť zatiaľ neurčito dlhú časť známej Route 66. Tom Blair, líder tejto iniciatívy, získal veľkú časť financií cez crowdfunding. Zo začiatku boli podporení grantom od Federal Highway Association na vytvorenie prototypu a následne získali 750 tisíc dolárov na výskum. Na dokončenie tohto plánu im stačili už len 2 milióny, ktoré získali cez crowdfuding na Indiegogo.

solar guys

foto: treehugger.com

Panely od Solar Roadways sú pokryté safety glass, a okrem získavania energie, prichádzajú aj s inými vychytávkami. Sú inštalované v moduloch, ktoré sa dajú ľahko vymieňať v prípade poruchy a majú v sebe aj LED svetlá, ktoré majú nahradiť všetky cestné čiary a značenie. Asi najzaujímavejšia časť panelov od Solar Roadways je to, že sú schopné nabíjať elektromobily počas jazdy. Toto nabíjanie funguje podľa testov v optimálnej rýchlosti 120km/h a pri iných rýchlostiach sa môže nabíjanie spomaliť, ale je funkčné stále.

Solárne cesty nie sú úplna novinka. Sú pripravované a funkčné už aj v rámci Európy. Francúzi na začiatku tohto roku ohlásili v spolupráci s Národným inštitútom pre solárnu energiu 5 ročný plán na pokrytie viac ako 800 kilometrov ciest solárnymi panelmi. Stále však ostáva otázka udržateľnosti týchto ciest, ale testy ukazujú, že panely pokryté sklom vydržia 20 rokov intenzívnej premávky. Další faktor udržateľnosti týchto ciest, je že nemusí byť odstránená už existujúca infraštruktúra, ale panely sú ukladané na už exstujúce cesty.

solar netherlands

foto: mic.com

Jediná zatiaľ funkčná solárna cesta na svete je v Holandsku a je to, ako inak, cyklistický chodník. Bol nainštalovaný koncom roka 2014 a iba za prvý polrok vytvoril 3000 kW hodín energie, čo je cca dosť energie na energetickú samostatnosť malého domu na celý rok. V Holandsku plánujú solárne panely umiestňovať v najbližšej dobe na parkoviská a detské ihriská.

Tieto plány a nápady sú v rámci udržateľného rozvoja jednými z najlepších, ktoré nám vôbec nezasahujú do bežného fungovania, a taktiež budovanie novej infraštruktúry nie je potrebné, čo sú všetko výborné a ekonomicky výhodné faktory, ale to, či solárne cesty získajú všade popularitu ukáže už len čas.

zdroj: thenexteb.com, zdroj titulnej fotografie: fastcoexist.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech